Gönderen Konu: Marklin 800 serisi - F800  (Okunma sayısı 7576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Marklin 800 serisi - F800
« : Ocak 07, 2007, 23:32:37 »
Selamlar,

Marklin 800 serisi kolleksiyonumdan 1955 üretimi 1. versiyon F800 (Class 01).

Orijinal kutusunda ve el kitapçığı ile birlikte. Orijinal paket kağıtları bile duruyor. Satan kişinin söylediğine göre hiç kullanılmamış ancak pick-up shoe birkaç test turu attığını söylüyor, hiç kullanım izi yok. "Marklin geprüft" yani "Marklin onayı" etiketi üzerinde. Gövde ve şasi metal, tender plastik. 4-6-2 teker dizilimi.

Dikkat çekenler: Gövdede klasik 1960 öncesi "Marklin", model no, ve bisiklet logosu. Tender'da model numarası, "Marklin" yazısı ve logosu. Şeffaf traction-tire'lar. Modern pick-up shoe. Buhar jeneratörü yok, içini açmadım ama yerinin hazır olduğunu sanıyorum çünkü baca üstünde çıkartılabilir kapak var; eski kataloglarda bu modeli hep buhar çıkartırken resimlemişler. Farlar eski tip; ampul ucu dışarı çıkacak şekilde konarak yapılmış.

Enteresan bir şekilde gövde şasiye alttan vidalanmış; 2. versiyon ve 3048'lerde üstte tek vida var.

F800'ler, efsanevi Marklin modeli olan 3048'lerin atası. Class 01 tipi ekspres lokomotifler hem gerçek demiryollarında hem de model dünyasında özel bir yere sahip - bu konuda Jimmy Cem bize bilgi verebilir. 1970'lere kadar Marklin kataloglarında en prestijli ürünler arasında sergilendi. Son üretim yılını bilmiyorum ama 3048'ler uzunca bir süredir üretilmiyor. Onun yerini plastik gövdeli digital modeller aldı; hatta bunlarda bile Class 01 versiyonu olan Class 01.10 üretiliyor. Benim görebildiğim fark: 01.10'un bacası daha geniş ve tender farklı ama tabi daha birçok fark vardır.

F800'ler 3048 olarak devam etmeden önce (sanırım 1958-59 yıllarında) ikinci bir versiyonu piyasaya çıktı. 2. versiyonda 3 far var ve 1. versiyonda far çevresindeki tel koruma (6. fotoğrafta net olarak gözüküyor) kaldırılıp yerine iki adet tel dikme kondu (DA800'dekinin aynısı - DA800 konusuna koyduğum resimlerde görülüyor).

İşte böyle, merak ettikleriniz varsa yazın.

Cem.

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2007, 00:39:35 Gönderen: ctekin »

uygur

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin 800 serisi - F800
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2007, 17:19:44 »
Üstadım 800 serisi ile ilgili olarak;SK 800'le ilgili bilginiz var mı acaba?

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2007, 19:35:28 »
çok güzel bir loko bu loko ile uyumlu vagonlar hangileri ve hala satışı yapılıyormu bu lokonun bide fiyatı nedir . saygılar

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2007, 10:44:47 »
Selamlar,

Önce ilk soru: SK800 acaip hoş ve çok popüler bir model. özellikle benim gibi 800 serisi toplayanların rüyası. fiyatları 400 Euro'dan başlıyor ve 1.500.- Euro ve fazlasına kadar çıkıyor (modelin durumu, yapım yılı, kutu var mı, el kitabı var mı, orijinal paket kağıtları var mı gibi unsurlara göre). SK800'ün özelliği ülkelerin 1930'lardan sonra başlayan "en hızlısı benim" yarışında ilk üretilen "streamlined" lokolardan birinin modeli olması. Streamlined; esas olarak lokolara aerodinamik bir dış şekil verilerek hız kazanmaktır.

Soru 2: F800 (veya tüm Class 01 lokoları - özel yük lokoları hariç) expres yolcu taşımacılığı için kullanıldığından bunlara dönemin yolcu vagonları eklenebilir (mavi d-zug, yeşil d-zug, kırmızı d-zug spiesewagen, yeşil d-zug posta/kargo gibi). hangi dönem derseniz: 2 ve 3. dönemler (4. dönem de olabilir ama emin değilim). Tabi doğal olarak F800 için 800 serisi vagon daha iyi olur ki bunların en popüleri Mitropa'lar ancak fiyatlar el yakıyor.

Bu lokonun fiyatına gelince durumuna göre 300 Euro'dan başlıyor ve 700 - 800 Euro'ya kadar çıkıyor. Ancak elimdeki bu model özelinde şöyle bir durum var: bu loko test dışında hiç kullanılmamış o yüzden alıcı-satıcı arasında özel anlaşma ile fiyat belirlenebilir. Benim için değeri çok fazla tabi ve alsa satmayı düşünmüyorum - ancak günün birinde bir müzeye bağışlayabilirim (belki de bizim müzeye :)).

Saygılar,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 15, 2007, 10:26:59 »
Ömer bey selamlar,

Bir noktayı atlamışım: Class 01 lokolar hala üretimde (birçok firma tarafından), Marklin Class 01.10 lokosu üretiyor ancak sadece digital, katalog fiyatı 369.- Euro. Analog Class 01 (Marklin) için ikinci el tek alternatif.

Saygılar,

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 15, 2007, 10:28:53 Gönderen: ctekin »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 15, 2007, 10:29:59 »
teşekkürler cem bey

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 15, 2007, 10:35:47 »
rica ederim.

not: her ne kadar forumu gereksiz şeylerle doldurmak istemesem de teşekkür edildiğinde buna cevap vermek zorunda hissediyorum kendimi. umarım garip kaçmıyordur.

cem.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2007, 10:37:51 »
aslına bakarsanız foruma katkı puanları diye bir başlık açıldı forum ahlak kurallarına orada da bahsetmek istemiştim sadece teşekkür etmek için mesaj göndermek bende istemiyorum ama emeğede saygı göstermek lazım

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2007, 10:40:22 »
Valla haklısınız; yapacak birşey yok :)

cem.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 15, 2007, 20:49:21 »
    Cem abi sen bizlere çok faydalı bilgiler veriyorusun benimle aynı fikirde olan arkadaşlarım vardır.Abi herşey gönlüce olsun.

mali...

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 15, 2007, 21:09:01 »
mali selam,

çok teşekkürler! herşey senin de gönlünce olsun.

aslında tüm istediğim sapla samanı birbirinden ayırabilen senin ve forumdaki birçok arkadaş gibi kişilerle bu güzel hobi konusunda fikir alış-verişi. bunun yavaş yavaş oluşmaya başladığını görmek beni sevindiriyor.

tekrar teşekkürler.

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 16, 2007, 19:37:49 »
Uygur bey,

Öncelikle sizi kutlarım; tam bir modelci gibi düşünmüşsünüz! Aslında ben de aynı şeyleri düşünmüyor değilim.

Aslında yarının SK800'ü olabilecek modelleri araştırma fikriniz çok isabetli, ve bahsettiğiniz Kaiser Wilhelm seti bence bunun için biçilmiş kaftan! Öte yandan şunuda belirtmeliyim: hala çok uygun fiyatlara 800 serisi lokolar bulunabiliyor hatta SK800 bile. Bu yüzden size tavsiyem bir banka hesabında bir miktar para biriktirip (çocukların emeklilik fonu gibi) fırsat kollamak (örneğin gittiğiniz her yerde biraz zaman ayırıp eskicileri dolaşmak). Bu şekilde hareket ederek, diyelim 10 yıl içinde, sahip olabileceklerinize siz bile inanmazsınız!

Bir başka yöntem de şu olabilir; Marklin her sene "Insider" adı altında özel bir model üretiyor. Bu üretim sadece o yıl ve sınırlı sayıda. Bunların arasından da düşündüğünüz tipte birçok set çıkıyor ancak bu yöntem biraz pahalı :)

Benim kolleksiyonumu belirleme ve çoğaltma yöntemim şu: öncelikle bir dönem (üretim dönemi) belirledim. Sonra bu dönem içinde bana en çok keyif verecek ürünleri seçtim (buharlılar). Tabi bunları ayrıca değerli hale getirebilecek bir başka unsur da belirlediğiniz serinin ray ve aksesuarlarını da yavaş yavaş toplamak çünkü bir kolleksiyona ayrıca değer katacak şey kendi içindeki tutarlılık ve çeşitliliktir diye düşünüyorum. Marklin'de her üretim dönemi için geleceğin SK800'ü olabilecek modeller var.

Son olarak tavsiyem şu olur: bahsettiğim gibi bir dönem belirleyin ve ilk iş o döneme ait bir veya birkaç katalog edinin. Katalogdan istediğiniz tip loko ve aksesuarlara karar verin ve acele etmeden kolleksiyonunuzu oluşturmaya başlayın.

İpucu: Şu anda 1955 - 1960 arası modeller (üç haneli model numaralı olanlar) inanılmaz uygun fiyatlı.

İpucu 2: Sınırlı sayıda (one-time-series) üretilen modellere dikkat! Bunlar arka arkaya üç yıl üretilir ve bir daha üretilmez, üzerlerinde kendilerine has bir minik logo bulunur.

Saygılar,

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 19:37:45 Gönderen: ctekin »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 17, 2007, 09:19:13 »
Uygur bey tekrar selamlar,

"Dünya malı dünyada kalır", biz de bu modelleri mezara götürmeyeceğiz! Ve dünya üzerinde herkesin kolleksiyon merakını tatmin edecek kadar model vardır diye düşünüyorum. Ayrıca olmasa da olaya bakış açım şu: hepimiz öyle yada böyle yurt dışına gidip geliyoruz, ülkemizde değişik yerleri dolaşıyoruz. Tüm bunları yaparken hobimizle ilgili biraz olsun derinliğine bilgimiz olursa hem yurtdışından "değer" ifade edebilecek modelleri ülkemize kazandırabiliriz hem de ülkemizde kimbilir hangi depoda yıllarca yatmış örnekleri gün ışığına çıkartırız.

İşte bu nedenle bilgi paylaşımı son kertede hepimiz için fayda oluşturur. Bencilliğimizi ve hırsımızı biraz olsun kenara itebilirsek çok daha fazlasını elde ederiz: yani; bugün sana, yarın bana! Bir de bakmışız ki bir araya geldiğinde modelciliğin Karun Hazinesi ortaya çıkmış!

"adam modellerini gösterip hava atıyor" diye düşünenler var mıydı (veya var mıdır) bilmiyorum ama yavaş yavaş olayın aslında bu olmadığı anlaşılıyor sanırım. Çünkü kolleksiyon ve toplayıcılıkta örnek görmek (yani görsellik) önemli bir husus (katalog edinmeniz tavsiyem de bundan kaynaklanıyor).

Neyse, kısacası umudum zaman içinde modelciliğin kendisi kadar tarihi tarafına da biraz önem verilmesi.

Saygılar,

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 19:36:09 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #13 : Ocak 25, 2007, 12:23:33 »
Bu son mesajın gerçekten çok güzel herhalde daha iyi anlatamazdın.Dünya malı dünyada kalıyor.Mesela geçtiğimiz kasım ayında uzun zamandır konuşup bir türlü vakit ayırıp tanışamadığım Pera Hobby e gitmiş işletmecisi Yücel beyle tanışma olanağı bulmuştum.Orda biliyorsun bir diaromaları var.Adam bazı lokoları gösterirken bu 25 senelik bu 30 senelik diye telaffuz ediyor.İşin bütün kıymetide burada zaten.Zaten hep söylediğim ucuz mal alacak kadar zengin değilim sözü bunu tasdikliyor.Bugün eski Limalara,Pikolara kaç kişi kafasını çevirip bakıyorki?Ama bunlar hepsi şarap gibi kıymetleniyor....

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 25, 2007, 16:39:16 »
Jimmy teşekkürler,

Günün birinde bir model müzesi oluşturabilirsek tüm bu çabalar daha da kıymet kazanacak. Umuyorum zaman içinde bu proje de devreye girer.

Sevgiler,

Cem.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 25, 2007, 23:21:21 »
    Sevgili Jimmy Cem Yücel beyin kurgusu Marklin gerçektende güzel bir kurgu 23m3 imiş:Şuanda gölge istasyon çalışması yapıyorlar,saygılarımla.

mali....