Gönderen Konu: İlk dijital lokom  (Okunma sayısı 4594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y. Emre Özkan

• Y. Emre Özkan
  • Forum Üyesi
İlk dijital lokom
« : Ocak 24, 2009, 01:36:54 »
Merhabalar,

İlk dijital buharlı lokomotifimi sizlerle paylaşayım. Marklin 29160. Umarım elimdeki diğer modelleri de ilerleyen günlerde sizlerin yardımlarıyla dijitale çevirme şansım olur.

Çevrimdışı Y. Emre Özkan

• Y. Emre Özkan
  • Forum Üyesi
Ynt: İlk dijital lokom
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2009, 00:28:37 »
Merhabalar,
Okan Bey'in de belirttiği gibi kısa bir anlatım dijital sistemlerle ilgilenecek olan arkadaşlar için yararlı olabilir.
Anlatımı resimlere bağlı olarak yapıyorum.

1 Nolu fotografta kullandığım kumanda olan Mobile Station var. Rayın üzerine yerleştirdiğimiz lokomotifin sahip olduğu özellikler bu kumanda üzerinden ayarlanabiliyor. Lokomutifimiz ne kadar gelişmiş ise o kadar özellik kullanıma açılıyor.
2 Nolu fotografta ise mobile station ya da daha üst bir model olan central station kumandasını bağlamamız için olmazsa olmaz bağlantı rayını gösteriyorum. Ve C tipi yeni tip marklin raylar da cabası.
Sahip olduğum loko dijital olmasına rağmen özellikleri sınırlı. Örneğin ses dekoderi yok bu nedenle düdük sesi, hızlanma - yavaşlama sesleri gibi özellikler de yok. Bu özelliklerde dijital bir marklin loko ciddi bir fiyat farkına neden oluyor :)
Ön ve arka lambaları gidiş yönü doğrultusunda yanıyor, hassas bir şekilde hız ayarını yapabiliyorum. Dijitalin en büyük avantajı ray üzerinde daha fazla lokoyu aynı anda çalıştırmanızdır. 3 ve 4 nolu resimlerde gidiş yönü doğrultusunda değişen lamba rengini gösterdim.

Çevrimdışı Y. Emre Özkan

• Y. Emre Özkan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2009, 00:38:03 »
Okan Bey'in ikinci sorusuna gelelim,

Koleksiyonumdaki en sevdiğim vagonlardan biri, özellikle ışıklı ve insan figürlü olan vagonlara daha da gerçekçi gözüktükleri için büyük tutkum var.

Model eski bir marklin modeli. Kompartımanlı yolcu vagonu, kompartımanlarda karşılıklı üçer koltuk bulunuyor. Kendinden ışıklı, eski bir model dolayısıyla metal (yeni plastik marklinler gibi değil) burda yazı yazmaya başlamadan önce internette bakayım dedim ve bu linkteki sitede buldum:

https://www.hood.de/auction/26935834/4089_maerklin_tee_abteilwagen_beige_rot_1_kl_db_.htm?sec=1

Ve çektiğim fotograflarını sizlerle paylaşıyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2009, 02:00:57 »
Evet , Emre kardeşimin bu yolcu vagonlarından bende de var ( henüz ışıksız )
Ben Marklinci değilim ( tekerleklerini değiştirip kullanıyorum )ama bu güne kadar gördüğüm en gerçek görünümlü vagonlar.
Sanırım metal olduğu için .

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2009, 09:34:10 »
Yunus bey lokomotifinizi iyi günlerde kullanın.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2009, 22:56:13 »
Emre bey lokonuzu iyi günlerde kullanın.
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.