Gönderen Konu: Marklin 800 serisi kolleksiyonumun son üyesi: DA800  (Okunma sayısı 6855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Selamlar,

Marklin 800 serisi kolleksiyonumdan 1954 doğumlu bir DA800 (Class 23).

Orijinal kutusunda ve el kitapçığı ile birlikte. Orijinal paket kağıtları bile duruyor. Çok çok az kullanılmış - neredeyse hiç kullanım izi yok. Gövde plastik, şasi metal, tender plastik. Tender'da dilsiz coupler. 2-6-2 teker dizilimi.

Dikkat çekenler: Gövdede klasik 1960 öncesi "Marklin", model no, ve bisiklet logosu. Tender'da 809 (model no) ve "Marklin" yazısı ve logosu. Şeffaf traction-tire'lar. Eski model pick-up shoe'ya dikkat. Bir tane de 1955 modelim var ve ondaki pick-up shoe şimdikilerin aynısı: muhtemelen 1955'den itibaren şimdiki modellere geçilmiş. Buhar jeneratörü yeri yok - muhtemelen düşük model ve gövde plastik olduğundan. Farlar eski tip; ampul ucu dışarı çıkacak şekilde konarak yapılmış.

İşte böyle, merak ettikleriniz varsa yazın.

Cem.

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2007, 15:15:18 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Marklin 800 serisi kolleksiyonumun son üyesi: DA800
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2007, 12:57:59 »
Cem Tekin bey, Maerklin'nin bu güzel ve tarihi değere sahip buharlısına sahip olmanızdan dolayı sizi kutlarım. Bizlerle paylaştığınız için de teşekkürler.
'Gövde üzerindeki çizgiler ve tenderin kırmızı kısımları el boyaması' olduğunu belirtmişsiniz. Bunlar fabrika çıkışlı boyamalar zannederim. Yoksa sonradan mı boyandılar. Genel de gövdeleri tabanca boya tekniği ile boyuyorlar. Tabiki gövde üzerindeki çember şeklindeki şeritler (zannederim gerçek lokolarda gövde de ek kaynak yerlerinin örtülmesi amacıyla yapılan metal şerit parçalar) elle boyanmıştır da tenderi anlayamadım. Oysa ana gövde ile tender tekerlek bölümleri de tabanca boyasıyla boyanmış olması gerekirdi.
Bu konuyla ilgili açıklama yapabilirseniz memnun olurum.

Saygılar

teoman

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2007, 13:09:27 »
Teoman selamlar,

Aslında ben de senin gibi düşünüyordum ancak her iki 800 serisi tender'da da aynı durumla karşılaştım: biliyorsun tender'larda boya sadece en arkada tamponda var. Bu boyalar sanki el boyaması gibi dışarı (arkaya) taşmış. Yani ya el boyaması (muhtemel) veya boyaya batırılmış (daha az ihtimal). Fotoğraflar aşağıda; senin fikrin ne?

Gövdedeki boyama orijinal lokoda bu çemberler olduğu için, kontrol ettim oralarda ek yeri yok.

Not: Bu lokoları toplamamın bir nedeni de dediğin gibi tarihi değere sahip olabilecek (belki de olan) modelleri ülkemize kazandırmak. Kolleksiyonun bir gün sergilenebilecek düzeye geleceğini umuyorum. Şu an sadece 3 parça var elimde (bir tanesi 1950 model bir sinyal, çok enteresan bir parça) ama yıl sonuna kadar 7-8 parça hedefliyorum.

Cem.

« Son Düzenleme: Ocak 07, 2007, 13:28:30 Gönderen: ctekin »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2007, 13:52:40 »
(zannederim gerçek lokolarda gövde de ek kaynak yerlerinin örtülmesi amacıyla yapılan metal şerit parçalar) elle boyanmıştır da tenderi anlayamadım.
Saygılar

teoman

Cem tekin bey, ek yeri olarak gerçek lokolardan bahsetmiştim. Modelelde ek yeri olması mümkün değildir. Döküm kalıpları hazırlanırken detaya önem verildiği için herşeyi gerçeğine uygun olarak yapmaya özen gösterirler. Almanların bu yönlerini da ayrıca takdir etmek gerekir.
1954 yılında savaştan harab çıkmış Almanya'nın hobi çalışmalarında da azimli ve üretken olması önemli! bu çalışmaları onların bu tür konuları nasıl önemsediğinin bir göstegesidir.
Tender  tampon altlarının da boya tabancasıyla boyandığı açıkça görülüyor. Fırça ile yapılan boyamada bu kadar netlik olmaz, yani fırça izi ve yüzeyde boya kalınlığı farkedilir. Sonuçta boya tabancasıyla da yapılsa yine el emeği vardır.
Lokolar ve vagonlar kalıpta seri olarak üretidikten sonra elde boyama ve montaj işi yapılmaktadır. Uğraştırıcı ve çok el emeği isteyen bir çalışma olduğundan dolayı da bu malzemeler çok pahalıdır.
Türkiye gerçeklerine göre oldukça pahalı bir hobiyle uğraşıyoruz.
Maerklin'in tren modelciliğinde kalite itibariyle herzaman ayrı bir yeri vardır.

Selamlar

teoman
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2007, 13:54:27 Gönderen: teoman »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2007, 14:10:09 »
Teoman selam,

Aslında fotoğrafta dediğin gibi tabanca ile boyanmış gibi duruyor. En iyisi İstanbul'a bir geldiğinde görüşelim de gerçek model üstünde bir bak. Ben bu boya konusunda uzman sayılmam, o taşmış boyalar sanki akmış gibi; tabanca boyasında öyle akma gibi birşey olur mu?

Cem.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2007, 15:24:15 »
Cem Tekin bey, kusura bakmayın soyadınızla yazıyorum isimler karışmasın diye.
İstanbul'a mutlaka geleceğim, gelmeden önce haberleşiriz. Modeli yakından incelemek herzaman daha doğrudur.
Boya akıntıları her iki boyama şeklinde de olabilir. Hava tazyiki ile atılan boyalarda, yüzeye boya hızla çarptığı için boya yığılmasından dolayı, boya akıntılarına daha çok rastlanır. Fırçayla yapılanlarda daha az olabilir.
Şimdi yeniden yayınladığın fotolarda model daha güzel görünüyor.Elinize sağlık.

saygılar

teoman

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2007, 16:23:39 »
Teşekkürler.

Geldiğinizde mutlaka görüşelim. Şu bahsettiğim sinyali de görürsünüz, gerçekten enteresan bir örnek.

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2007, 11:53:11 »
Selamlar,

Ne zaman isterseniz! Ben de çok sevinirim tanışmaktan dolayı.

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2007, 12:05:24 »
Ayhan selamlar,

Doğrudur! Şu sıralar özel işler nedeniyle dükkanda olamıyorum pek ama adres bilgisi vereyim bir randevu ayarlayalım Perşembe veya sonrası için.

Bana cep numaranızı iletirseniz arayabilirim.

Cem.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2007, 14:45:02 »
Ayhan bey, Cem bey, davetiniz için çok teşekkürler.
Bir hafta sonu ayarlayıp sizleri ziyarete mutlaka geleceğim.
Biz  de sizleri İzmir'e bekleriz.

Saygılar

teoman

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2007, 16:39:08 »
ah güzel İzmir!

baharda mutlaka; kordon'da balık ve bol bol tren muhabbeti!

cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2007, 18:33:05 »
Ayhan bey,

önümüzdeki hafta süper zamanlama. ben de hiç olmazsa bir oval kurarım tren de yürütürüz :)

cem.

emredidar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 13, 2007, 19:33:43 »
Merhaba!!!

Ben, acilen insan figürleri istiyorum! Bir "şehir" yapma çabasındayım. Marklin markası İsviçreden aldığım tren seti. Kibri marka evler var ve benim insan figürlerim yok! Lütfen bana yardımcı olun. En kısa zamanda o figürlerden bulmam lazım. Küçük insancıklar... Hayvan, eşya gibi olanlar... Hepsinden bulmalıyım. Bana internet üzerinden bu tür şeyler satan bir adres söylerseniz çoook sevinirim...