Gönderen Konu: yeni üyeden yeni sorular !!!  (Okunma sayısı 5699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
yeni üyeden yeni sorular !!!
« : Haziran 28, 2008, 02:22:20 »
1 - dizel loko ne ile çalışır ?

2 - digital loko nedir ?

3 - marklin v.b rayların alt tarafında stand neden vardır ?

4 - rayın üzerindeki loko nasıl çalışmaktadır ?

5 - rayın üzerindeki vagon (ışıklı yolcu vagonları ) nereden güç almaktadır ?

6 - kurgu yaparken tahta masaya olduğu gibi mi yapılmalı yoksa altına bir şeyler konulmalı ?

7 - kurguda pürüzlü yol nasıl yapılır ?

8 - bağlantı noktası kırılmış rayın  , ray bağlantı aparatı nereye takılır ?

9 - kalıplama hangi malzemelerle yapılır ?

10 - insan , hayvan , otomobil kalıplama ile çoğaltılabilir mi ?

daha sorcak bir sürü sorum var forumu fazla dolaşmadım belki sorduğum soruların cevapları var mı bilmiyorum ama varsa link olarak gönderirmisiniz  ? yada konular uzun oluyo oku oku bitmiyo kısaca siz buraya yazarmısınız ?

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: yeni üyeden yeni sorular !!!
« Yanıtla #1 : Haziran 28, 2008, 09:15:22 »
Mustafa sorularının yanıtlarını benim bildiğim kadarıyla sıralamaya çalıştım,

1 - dizel loko ne ile çalışır ?

Dizel loko içinde hem elektrik üreten jeneratör vardır hem de hareketi veren elektrik motoru. Jeneratör bir dizel motor olduğu için dizel denir ve mazot ile çalışır, üretilen elektrik enerjisi elektrik motorunda hareketi sağlar.

Model trenlerde ise, gerçek modeli ne olursa olsun yani buharlı, dizel, elektrikli, model tren elektrik ile çalışır. Dış görünüm gerçek modelin görüntüsünü verir ancak içi aynı elektrik motorudur.

2 - digital loko nedir ?

Elektrik ile çalışan model trenlerde, bir kumanda ile kontrolün sağlanmasına dijital sistem denir, dijital kumandanın gönderdiği bilgileri/sinyalleri lokomotif üzerindeki dekoder çevirerek, ileri geri, şu kadar hız ve ivme gibi motora kumanda eder, ışık, ses gibi diğer aksesuarların kullanımını sağlar. Bu konuda detaylı bilgileri forumda dijital sistemler ile ilgili konular başlığında bulabilirsin.

3 - marklin v.b rayların alt tarafında stand neden vardır ?

Marklin AC sistemle çalışan ürünler üretir, raylar sağ ve sol aynı elektrik kutbunu verir, ray ortasındaki çıkıntılardan ise diğer elektrik kutbu verilir. Lokomotifler altındaki parçalar(palet veya pabuç) devreye tamamlar ve motora elektriği alır.

4 - rayın üzerindeki loko nasıl çalışmaktadır ?

DC sistemlerde sağ ve sol raydan alınan, AC sistemlerde ise raylardan ve orta bacaktan alınan elektriğin modelin içindeki elektrik motoruna iletimi sonucunda hareket elde edilmekte ve model içindeki dişli sistemlerle tekerleklerin dönmesi sağlanmaktadır. Forumda pek çok modelin için nasıl olduğuna dair fotograflar bulabilirsin.

5 - rayın üzerindeki vagon (ışıklı yolcu vagonları ) nereden güç almaktadır ?

Yine raydan, tekerleklerden alınan elektrik vagon içindeki ampul, led vb yakmaktadır.

6 - kurgu yaparken tahta masaya olduğu gibi mi yapılmalı yoksa altına bir şeyler konulmalı ?

Kurgu için sunta harici bir taban kullanılmalı, üzerine uygun malzemeler kullanılabilir.

7 - kurguda pürüzlü yol nasıl yapılır ?

Bu konuda pek çok ürün, yöntem var. Diğer arkadaşlar daha net söyleyebilir.

8 - bağlantı noktası kırılmış rayın  , ray bağlantı aparatı nereye takılır ?

Bağlantı aparatları(joiner) kırıldığını duymadım, yerinden çıkmış olabilir, rayların uçlarına takılabilir, kaybolmuş ise, yedek bulunabilir, kurgu üzerinde sabit raylar yapılacak ise raylar sabitlendikten sonra ufak bir telle lehimlenebilir.

9 - kalıplama hangi malzemelerle yapılır ?

alçı vb

10 - insan , hayvan , otomobil kalıplama ile çoğaltılabilir mi ?

olabilir ama yapanı duymadım, boyut nedeniyle zor olabilir.

daha sorcak bir sürü sorum var forumu fazla dolaşmadım belki sorduğum soruların cevapları var mı bilmiyorum ama varsa link olarak gönderirmisiniz  ? yada konular uzun oluyo oku oku bitmiyo kısaca siz buraya yazarmısınız ?

Sorunu doğru yere göndermişsin, bu başlıktaki diğer konulara göz at.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?board=37.0 başlığında ise dijital, lokomotif içi gibi bilgileri alabilirsin.

Bulamadığını düşündüğünde forumun linklerinden ARA fonksiyonunu kullan bir sözcük yazarak konuları ara.

Hala bulamadığını düşünüyorsan sormaktan çekinme, sor lütfen.

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Haziran 28, 2008, 10:13:54 »
forumda vardır belki ama arasam bulamam şimdi bi konuda gördüm ama tam olarak bilgi verilmiyordu ,örnek olarak 4 hatlı bi hattımız var ve tek kumanda ile hareket ettiriliyor , 1. hattakini çalıştırdığımızda hepsimi çalışıcak bu nasıl olacak ? fazla soruyorum ama çırak olunca böle oluyo ustalaşınca bizde forumun yeni çıraklarına öğretiriz artık ...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 28, 2008, 10:57:46 »
Soruna benim kullandığım DC sistemler özelinde yanıt verebilirim.

DC sistemlerde lokomotifler elektiriği iki raydan alır, kurgun istediğin kadar hatlı olsun, ray üzerindeki akımın yönü ve gerilimin şiddeti, lokomotiflerin hareket yönünü ve hızını belirler.

Basit olması için bir oval kurgu düşün, bunun üzerine iki tane lokomotif koyarsan, elektriği verdiğinde ikisi de aynı yöne aynı hızda gider. Dolayısıyla lokomotiflere ayrı ayrı kumanda edemezsin, birini ileri, birini geri götüremezsin. Bunun istisnası dijital sistemler yaygınlaşmadan önce çok kullanılan halen de kullanılmaya devam edilen bloklama yöntemidir, bloklama ile raylar bloklara ayrılarak kablolama yapılarak oluşturulur, her bir bloğa anahtarlarla kumanda edilir. Yapımı karmaşık, bakımı zor ama kullanımı zevkli bir yapıdır. Dijital kurgularda bloklama yapmaya çok özel amaçlar dışında gerek yoktur.

Şimdi iki pararlel hatlı oval kurgu düşün, iki hatta koyduğun iki lokomotif, yine aynı yöne aynı hızlarda hareket edecektir.

Elektrik DC olarak geldiği sürece bu değişmeyecektir, DCC dediğimiz dijital kumanda ile DC elektrik içinde özel sinyaller gönderilir ve bu sinyaller lokomotiflerin içine takılan dekoder tarafından çözülür ve gerekli işlem yapılır. DCC kumanda lokomotife verdiğiniz komutları kodlayarak raylara iletir.

DC lokomotfilerde raylardan alınan elektrik doğrudan motora iletilir. Lokomotife takılan dekoder isimli elektronik bir devre ile elektirik dekodere verilir, dekoderin uçları motora iletilerek motora dekoderın kumanda etmesi sağlanır. Dekoder raydan aldığı sinyali çözerek kendi motoruna yön, hız, ivme, ses, ışık gibi işlemleri yapar.

Her dekodera farklı numara verilebilir, böylece dekodar sadece kendi numarasına verilen sinyalleri alır, her dekoder farklı lokomotifte olacağından her lokomotifin farklı işlem yapması sağlanabilir. Böylece en basit veya en karmaşık kurguda bile iki, üç, dört adet lokomotifine her birine DCC kumandandan göndereceğin komutlarla farklı yönlere, farklı hızlarda hareket etmesini sağlayabilirsin.

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2008, 11:34:03 »
okan abi sağol her yazdığım soruya anında cevap veriyorsun , model trenci olacağım yakında her halde , tren ile ilgli bi hobim oluştu forum ve sizlerin sayesinde sağolun eğer başka sorum olursa sorarım ...

pürüzlü yol derken asfaltı kastettimde şuanki asfaltlar yabancı ülkelerdeki gibi dümdüz kurgudaki yolu düz yapınca acayip duruyo (gördüklerim kendim kurgu yapmadım ) ,  zımpara işini düşündüm ama zımpara zamanla aşınıp üstü hafiften düzelir diye kulanmayı istemiyorum ,  örneğin bir  faller fabikasının insan , at , inek , keçi v.b için kullandığı bir kalıbın aynısını nasıl yaparım , kalıp içine dökülecek malzeme nedir ve maliyeti ne kadar olur ?

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2008, 00:45:36 »
 :D
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2008, 18:58:28 Gönderen: mustafa »

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2008, 19:00:36 »
bir sitede gördümde cs ( car system ) olan araçlar nasıl hareket ediyor ? youtubede bir videoda görmüştüm otobüs hareket ediyordu bu araçlarında altın uzun metal bir şey var trenlerdeki gibi ama karayolunda zemine değiyor araç nasıl hareket ediyor ?

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #7 : Ağustos 15, 2008, 19:09:30 »
mustafa kardeşim.
bu faller markasının geliştirdiği bir sistemdir..
aslında tamamen mıknatıs sisteme dayanır.
kurgunun altına aracların gidecegi guzergaha göre donen bir makaralı ve mıktasıslı  siztem döşeniyor.
o sistem döndükçe araçlarda dönüyor.yarın ofisten resim de atabilirim olayı anlatan..
sevgiyle

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 15, 2008, 19:12:02 »
merak ettim , resimleri bekliyorum haldunabi , zaten videosunu görünce çok şaşırmıştım fiyatları bir loko fiyatında acaba kendimiz yapabilirmiyiz ?

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2008, 00:17:13 »
Sevgili Mustafa
Car system de çalışma prensipi basit olarak şöyle.Aracın  hareketini sağlayan motoru,enerji kaynağı olan şarj edilen pili hepsi araçların içinde(slotcar gibi değil).Aracın hareket etmesini istediğiniz güzergaha tel döşüyorsunuz(Döşeme işleminde isterseniz yolda kanal açarsınız ve teli kanala yerleştirirsiniz yada teli direk döşeyip zannedersem alçı vs benzeri maddelerle bir yükseklik verip teli saklarsınız).Sonra bu tellerin üstünü (görüntü kirliliğini önlemek için) ya hazır yollardan yapıştırır yada boyarsınız.Yani teller gözükmez.Arabanın altında ön tekerlere bağlı mıknatıslı parça bu telleri takip ederek yolunu bulur.Aşağıdaki linkte bir otobanın yapım aşamalarını görebilirsiniz.
 http://www.modellautobahnen.de/autobahn/bilde001.htm
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2008, 13:04:20 »
bilgiler için sağol ferda abi , yabancı dil fazla bilmiyorum ama resimlere bakarak anlamaya çalıştım ama fazla bişey anlayamadım haldun abi ofisteysen resimleri gönderebilir misin ?

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 17, 2008, 18:17:55 »
ilgilenmem bile yeter haldunabi  ;D

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2008, 13:53:10 »
haldun abi sistemin planı  ???

Çevrimdışı mustafa

• Forum Üyesi