Gönderen Konu: Venice Simplon-Orient Express Vagonları  (Okunma sayısı 7331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Venice Simplon-Orient Express Vagonları
« : Ocak 02, 2007, 23:39:38 »
1889'den bu yana Londra çıkışlı pek çok Avrupa ülkesine, Istanbul'a kadar uzanan bir yolculuk imkanı veren bir tren. Halen yolculuklar devam ediyor. Yolculuk Londra- Folkestone ve Calais-Venice olarak iki kısımda gerçekleşiyor.

Daha önce Lima tarafından modellenmiş ancak pek başarılı değildi. Hornby tarafından modellenen yeni seri ise oldukça başarılı ve ilgi çekici. Vagonların hepsinde detaylı olarak iç modelleme yapılmış ve her penceredeki masalarda çift taraflı olarak masa lambaları bulunuyor ve yanıyor. DCC işletimde vagonlar sürekli olarak aydınlık ki gerçekçilik açısından daha anlamlı.

Gerçek ile oldukça yakın bir modelleme elde edilmiş, gerçek Pullman vagona ilişkin iki fotograf..

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Venice Simplon-Orient Express Vagonları
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2007, 23:44:46 »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2007, 23:45:15 »
Hornby'nin bu kategoride iki seti ve bir vagon paketi var. Setlerden biri antika veya tam olarak koleksiyon amaçlı yapılmış, oldukça şık bir kutu içinde rayları, buharlı lokomotifi ve üç vagondan oluşuyor. Diğer set ise DCC örneği ve iki trenli. Vagon paketi ise 4 vagonlu bir genişletme/uzatma olanağı sunuyor. Ayrıca "Devon Belle" adlı bir seri daha benzer modelleme ile sunulmuş. VSOE için ayrıca bir kaç tane de tekli vagon bulunuyor. İlk olarak bunlardan birini almıştım, bunlar koleksiyonumda özel bir yer oluşturuyorlar. Tüm vagonun masa lambası ile aydınlatılması çok zevkli ve romantik bir hava oluşturmuş.

Benim fotograflarını ve filmlerini verdiğim Venice Simplon-Orient Express 4lü vagon seti, LUCILLE, ZENA ve PERSEUS isimli 1. sınıf yolcu vagonları ve IONE isimli yine 1.sınıf mutfak vagonu. Filmde R2592 shunter bunları çekiyor. Malum yersizlikten, be sefer gelen öneriler doğrultusunda ufak bir parkekurgu örneği.

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2007, 23:47:00 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2007, 23:48:53 »
Okan abi yapma tanrı aşkına ya.Biz gibi Buharlıcıların kanına kötü giriyorsun..... ;)
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2007, 23:51:23 »
Vagonlar aydınlatma için elektriğini raylardan alıyorlar, ufak bir uyarı hiç bir şekilde AC akım ile beslenmemesi gerektiği konusunda bir uyarı kutu içindeki broşürde yer alıyor. Bu vagon setinde vagon kutularında Fleischmann'ın lokomotifler için kullandığı şeffaf plastik çevreleme yöntemi kullanılmış, karton kutusunun dışından da vagon görülebiliyor.

Parkekurgudan iki kısa film...

Benzeri vagonlardan birini önceki hafta gerçek buharlı lokomotifi denerken Proses'de kullanmıştık, Flying Scotsman arkasında daha da hoş duruyor.

« Son Düzenleme: Ocak 02, 2007, 23:55:20 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2007, 14:12:14 »
Okan bey,  Hornby üretimi Orient Expres vagonlarınız  çok güzel. Almakla çok iyi etmişsiniz.
Sadece Lima'yı bildiğimiz dönemlerde mecburen ben de Lima üretimi vagonlar almıştım.
Elimde olan Orient Expres; 1 bagaj, 4 pulman, 1 restoran olmak üzere 6 adet vagondan  oluşuyor. Çekici olarak Lima BR18 lokoyu kullandım.
Fotolarını sizlerle paylaşayım istedim.

Saygılar

teoman

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2007, 20:27:49 »
Teşekkürler Teoman bey, buharlı bir çekici ile çok daha güzel oluyorlar. Bende de bir Hornby buharlı var ancak renk uymuyor, yeşil bir loko için bekliyorum. Bu arada Hornby dışındaki üreticilerde siyah dışında buharlı loko çok az, Yeşil ve Mavi Fleischmann ile Marklin'de çok az bulunuyor.

Bu arada anlaşılan sizin vitrinler dışında da oldukça iyi bir koleksiyonunuz var. Benim gibi kutularda saklamak zorunda kalmadığınızı umuyorum ??

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 11, 2007, 19:49:42 »
çok güzel çalışmalar.bende harun beyden bir set almayı düşünüyorum önümüzdeki ay tabi :) saygılar

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 11, 2007, 19:59:14 »
mehmet Ali bey bu settenmi bahsetmiştiniz siz ben bunu çok beğendim harun beyden bunu temin edicem çok hoş bir set

gargamel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 18, 2007, 23:19:45 »
okan beyin orient expres vagonları ile ilgili bizlerle paylaştıgı degerli bilgilere ilave olarak,bende bildiklerimi paylaşmak istiyorum.
    19.yüzyılın sonlarında seferlerine başlayan ve 1977 de son seferini yapan express,yaşanan
yolculuklarıyla,aşklarıyla,ve hepimizin bildigi gibi,polisiye romana konu olmasıyla,dünyanın en meşhur
express i durumunda idi.(ki bana göre hala öyle)
  hatta istanbuldaki meşhur pera palas otelininde inşa sebebidir.paris-istanbul düzenli seferlerine başlandıgı o dönemde istanbul da,batılı yolcuların kalabilecegi standartlarda bir otel olmamasından dolayı inşa edilmiş,ki kesin bir bilgi olmamakla beraber,meşhur polisiye roman yazarı agatha christie ninde pera palas da kaldıgı rivayet edilir.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Orient Ekspresi
« Yanıtla #10 : Ekim 02, 2009, 12:07:35 »
Bu ayki NTV Tarih dergisinde Orient Ekspresi ile ilgili 7 sayfalık bir yazı yayınlanmış.

Yazıda trenin ortaya çıkışı, tarih içinde trenle ilgili yaşanan ilginç olaylar, vagonlarından birinin iki dünya savaşındaki ilginç kaderi, Wagon-Li şirketinde olanlar ve trenin ne amaçla kullanıldığı hakkında okuması zevkli bilgiler var.

Öneririm,  NTV Tarih Ekim 2009, http://www.ntvtarih.com.tr/

Hatırlatma : Bu vagonları Rivarossi set olarak üretmişti http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2925.0

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2009, 12:57:43 »

Okan Bey, merhaba.

Orient Express ile ilgli NTV tarih dergisinde çıkan yazı haberiniz için çok teşekkürler.

Orient Express'e ait  tren modellerinden, lokomotif ve vagon modellerinin elimizde olanları
böyle bir yazı ile daha anlamlı olacaktır.

Saygılar
Teoman Kardaşlar