Gönderen Konu: fleishmanndan çektiklerim ve digitale geçiş  (Okunma sayısı 3389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
fleishmanndan çektiklerim ve digitale geçiş
« : Haziran 03, 2008, 11:42:49 »
cumartesi günü irfan toprak abiyle birlikde klube geçtik. ben tam bir gazla nleri digitale çevirmek ve bir kumanda alamak niyetindeydim.
gece saat 10:00 gibi bir gazla da mrc kumandalılar ailesine katıldım. çokda mutluyum.
ama irfan abinin 2 adet flesihmanını digitale çevirmek baya yorucu oldu. fleishmannları biri 6 soketli diğerisi ise tamamen analog çıktı. benim göremedigim bir baglantı yüzünden bir adet dekoderi anında oraçıkda yakınca ve bu dekoder sesli olunca baya bir hüsrana uğradık. saolsun harun abi okadar işinin arasında baktı elde ses dekoderi kalmayacak işi eline aldı ve 6 saat süren digitale geçiş macerasına başladık. gecenin sonunda irfan abinin 2 sesli fleishmanı vardı.
bende 2 dekoder ve kumandamı alıp doğruca eve geldim.
n ölçek fleishman br 52 lokomu difitale geçirmek için sabırsızlanarak işe koyuldum.
dekoderi taktım. herşey sorunsuz görünüyodu. ama bir cız sesi ile fleishmana digital soket takmamaya kara verdim.
motorun altında çok enteresan bir noktada şasiden elektirik almaya yarıyan yaylı bir sistem buldum. ama dekoder için iş işten geçmişti.
neyseki diğer dekoderim vardı onunlada condrad marka siemens elektirikli lokomu digitlae çevirdim.
sonunda bu sabah mutlu bir şekilde ışıklarını yakarak ilk turumu attırdım.
sırada mrc sesli dekoderi n loko üzerine uygulama çalışmam var.
yeni evli oldugumdan ufak baskılarla evin salonunu ele geçirdim.
bu akşam detayları fotoraflayıp sislerle paylaşacagım.
bu arada harun abinin tavsiyesiyle bir multimetre akım ölçer aldım. bu aletle dekoder yakmaya son.
akım olup olmadıgı veya kutupları bulmak için bire bir.

uzun aradan sonra klupde olmak gerçekden huzur vericiydi.
irfan abiye ve o gün bize çok emek harcayan ve yardımcı olan harun abiye sonsuz teşekkürler.

enver
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2008, 12:04:40 Gönderen: enges »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: fleishmanndan çektiklerim ve digitale geçiş
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2008, 13:33:49 »
Enver selam,

Aslına bakarsan benim için de iyi oldu, tecrübe oldu. İlk defa bir Fleischmann a decoder takmış olduk. Ve korktuğum kadar da değilmiş.

Herhalde getirdiğiniz modeller çok eskilerden değildi de ondan. Motorları şaseden izole olduğu için problem yaşamadık.

Harun