Gönderen Konu: MRC Sesli Dekoder ve Ses Modülü Montajları (fotoğraf ve videolar)  (Okunma sayısı 9707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

MRC kumandaları ve dekoder, sesli dekoder ve sadece ses modülleri bugün geldi.

Aşağıda Hornby dizel bir lokoya MRC sesli dekoder takılmış olarak resmi görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde ise daha önceden Hornby dekoder takılmış bir Hornb dizel lokoya MRC sounder (ses modülü) eklenmiş olarak gerebilirsiniz.

Eğer daha önceden dekoder takılı ise tek yapacağınız şey sounder dan gelen 2 kabloyu raylardan gelen elektriğe bağlamanız ve bu sounder ı da dekoder le aynı loko adresine programlamanız.

Bu dekoderlerde ve sounderlarda (artık buna da Türkçe bir isim bulmak gerekecek galiba, mesela "ses üreteci" veya "ses modülü" olabilir.) 28 fonksiyon var.

Her iki ürün de çok başarılı. Sesleri yüksek. Kumandadan CV leri, start up voltajları, korna seçenekleri, çan seçenekleri çok kolaylıkla ayarlanabiliyor.

Açıkçası MRC kumandaların hem kablolu, hem de kablosuz olanlarında kullanım kolaylığı çok fazla. Tek tuşla 0-9 arası fonsiyonlar 2 tuşla ise 10-28 arası fonksiyonlara ulaşılabiliyor.

Kumandalarda o kadar çok kolaylık ve özellik var ki nereden başlayacağımı şaşırdım. Onun şimdilik burada bırakıyorum.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Mart 28, 2008, 01:22:53 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: MRC Sesli Dekoder ve Ses Modülü Montajları
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2008, 18:41:30 »
Harub abi

pendolino ya bu ses decoderi takıldığında hornby select ile uyum sağlayabilirmi

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2008, 19:42:49 »
Ses modülü, dekoder ve hoparlörün yerleştirildikten sonraki hallerini unutmuşum. O da aşağıda.

Öndercim,

Olması lazım. Şu anda diaromada Elite var onda çalışıyor. Select 9 fonsiyon çalıştırabiliyor.

Yani ilk 9 fonsiyonu çalıştırır, ki onlar da ışık, ses, çan, düdük, vb. en genel fonsiyonlar.

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Mart 26, 2008, 19:55:58 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : Mart 27, 2008, 09:52:03 »
Ah lokolarımızda böyle bol bol yer olsa da rahat rahat sesli dekoderleri takabilsek! :'(
Ürünler oldukça hoş görünüyorlar, acaba ses kaliteleri, tepkime süreleri vs. özellikleri nasıldır? Harun abi, bunlarla ilgili bir video yayınlayabilirsen (Mesela bu dönüştürdüğün Hornby lokonun veya bir buharlı lokonunki olabilir) çok makbule geçecek... ;)
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Mart 27, 2008, 11:40:28 »
Şafak merhaba,

Bugün bir video hazırlamaya çalışacağım.

Aslına bakarsan gördüğüm kadarı ile MRC nin 1639 sesli dekoderi şimdiye kadar gördüğüm en küçük sesli dekoder.

Nerdeyse N ölçek bir lokoya bile takılabilir. Bugün takıp deneyeceğim.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 27, 2008, 12:01:42 »
harun abi n ölçeğe takdıkdan sonra birde hornby select kuamandada çalışıp çalışmadıgını denermisiniz.birde fiyat sormuşdum özelden.
videoların için youtube gibi saglam olan www.metacafe.com sitesini tavsiye edebilirim.

enver

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Mart 27, 2008, 12:37:19 »
harun abi n ölçeğe takdıkdan sonra birde hornby select kuamandada çalışıp çalışmadıgını denermisiniz.birde fiyat sormuşdum özelden.
videoların için youtube gibi saglam olan www.metacafe.com sitesini tavsiye edebilirim.

enver

Enver selam,

Sen buharlıya mı takacaksın, dizele mi? Şu anda "mini" olan buharlı için var galiba?

HArun

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 27, 2008, 15:27:55 »
şuanda elimde takmaya hazır bir br 52 buharlı var.
ama ses için yer sorununu çözmek gerek.
tabi en öncelisi kumanda için fiyat sormuştum. bana 9 fonksiyon select kumanda yeter.

enver

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #8 : Mart 27, 2008, 15:55:50 »
Merhaba Harun Bey:

Bu sadece ses dekoderlara esu da olduğu gibi istediğin ses yüklenebiliyor mu?
Serdar

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #9 : Mart 27, 2008, 22:34:02 »
İYİ GECELER HARUN ABİ,

Benim senkronize buharlıya bakabilme imkanın oldumu olmazsa önümüzdeki hafta içi senin orada olduğunda onu almaya geldiğimde pendolino yu da getireyim deneyebilirmiyiz

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2008, 00:53:34 »
şuanda elimde takmaya hazır bir br 52 buharlı var.
ama ses için yer sorununu çözmek gerek.
tabi en öncelisi kumanda için fiyat sormuştum. bana 9 fonksiyon select kumanda yeter.

enver

Enver selam,

MRC'den gelen buharlı için docoderlerde hoparlörü ve devresi çok küçük bir model var. Tahmin ediyorum N scalaya uyar. Belkş yarın elimizdeki N ölçek buharlılardan birinde deneyebiliriz.

Ya da en iyisi sen getir onda deneyelim.

Bu arada, Erdal albay Select kumandası yerine MRC kablosuz bir kumanda aldı. Belki elindekini uygun bir fiyata verebilir. Yarın sorarım.

Biraz sonra MRC ses üreteçlerinin montajı ile ilgili bir video koyacağım. Sana bahsettiğim sesli dekoderın hoparlörü orada göreceğinin nerdeyse yarısı gibi.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

2 adet dahaönceden Hornby digital decode takılmış lokoya bugün MRC ses üreteçlerini taktık.

Burada benzer videoları paylaşacağım. Bu ilk deneme olduğu için çekimin aslında çok iyi bir açıdan yapılmadığını sonradan fark ettik.

Bundan sonrakileri farklı bir açıdan deneyeceğim.

Kısa bir bilgi tazelemesi yapıyorum;

1. MRC ses üreteçleri, modüllerinde bağlamanız gereken sadece 2 kablo var. Birini sağ raydan birini sol raydan gelen elektriğe bağlıyorsunuz.

2. Daha önceden takılmı olan dekoderla aynı adresi veriyorsunuz. Zaten raya koyup yeni bir adres atadığınızda her ikisi birden aynı adrese otomatik olara programlanıyor. Özel bir işlem değil yani.

3. Mesela digital decoder ve ses modülü 5 olarak adreslenmişse, 5 numaralı lokoyu seçip nrmal bir sesli/digital dekoder gibi kullanabiliyorsunuz.

Aşağıdaki videoda hem modüllerin takılmasını hem de MRC kumandanın çalışmasını görebilirsiniz.

http://www.veoh.com/videos/v6526952Npts9K4S

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı atillayildirim

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
Herkese selamlar,
Harun abi bu mrc ses dekoderi piko digi-1 ile de uyumlu değilmi, bir de piko digi-1 8 fonksiyonlu yani bu ses dekoderinin ilk sekiz fonksiyonunu kullanabiliyoruz herhalde. peki kullanamadığımız fonksiyonlar nelerdir. Saygılar...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Herkese selamlar,
Harun abi bu mrc ses dekoderi piko digi-1 ile de uyumlu değilmi, bir de piko digi-1 8 fonksiyonlu yani bu ses dekoderinin ilk sekiz fonksiyonunu kullanabiliyoruz herhalde. peki kullanamadığımız fonksiyonlar nelerdir. Saygılar...

Atilla merhaba,

Bunları tek tek yazmak uzun sürer. Sen en iyisi bunların kullanım kılavuzlarının olduğu konuya bak. Orada decoderların tüm fonsiyonlarını görebilirsin.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2341.0

Piko da kullanılabilen ilk 8 fonsiyonu orada görebilirsin.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
harun bey en son liliput marka buharlı lokoya hornby marka dekoder takmaya kalktım yüzüme gözüme bulaştırdım çünkü dekoderin açıkta kalan kabloyu bantlamayınca kısa devre yaptı allahtan lokomotif sağlam sağ olsun proseste uğur bey beni aydınlattı çalışmalarınızı siteden seyrediyorum.ah proses yakın olsa hiç çıkmayacam ordanda malum erzurum istanbul mesafe farkı tek kelime ile büyük ustasınız.el çabukluğu ile dekoderleri bir çırpıta monteliyorsunuz.selamlar mehmet erdoğan