Gönderen Konu: Roco Maerklin ile ciddi rekabet ediyor  (Okunma sayısı 6076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
Roco Maerklin ile ciddi rekabet ediyor
« : Aralık 29, 2006, 00:09:52 »
Sevgili modeltren severler,
Son zamanlarda model tren platformunda dikkatimi çeken bir şey var bunu sizlerle paylaşmak isterim..

Avusturya'lı model tren üreticisi Roco,kalite ve stabilitede Maerklin'i (güncel modellerinde) bir çok noktada yakaladı..Ama kanaatimce hakettiği itibarı bulamadı..Roco,Lokmaus teknolojisi ile dijital kumanda sisteminde ciddi bir gelişme yakaladı,ürettiği Loko ve vagonlarda ise gerçekten,tabiri caiz ise,çok artistik dizaynlar ile farklı bir çizgi yakaladı..Bazı Roco resimlerini aşağıda yüklüyorum..

Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Ynt: Roco Maerklin ile ciddi rekabet ediyor
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2006, 14:01:47 »
Roco'nun en önemli avantajı detaylara verdiği önem. Mekanik konusunda ise hala Marklin-Trix ile aynı seviyede olup olmadığından emin değilim.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2006, 16:09:32 »
Gürcan bey çok güzel bir detay noktasını fark edip yakalamış.Teşekkür etmek gerekir bence kendisine.Aslında ilginç olan nokta birçok kişinin tersine Roco bizim eve Maerklinden de Lima dan da önce girmiş bir markadır.(Ama buna rağmen hakkını geç fark ettiğimi itiraf etmeliyim).Detay kalitesi tartışılmaz.Şu an gördüğüm kadarıyla zaten Fleischmann ile beraber başı çekiyor hatta burun farkı ile Fleischmann ın da önünde.Mekanik olarak durumunu bilmiyorum ama geride olduğunu sanmıyorum.Hak ettiği değeri bulamadığı tespiti son derece doğru.Bugün çünkü en fazla fanatik kitlesine Maerklin arkadan da Fleischmann sahip.Benim tahminim Roco nun o imaja ulaşamamasında ki tek sebep diğerleri gibi Alman değil Avusturya patentli olması.Ben ortada başka somut bir neden göremiyorum açıkçası....

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2006, 16:19:03 »
Ben yine de Marklin-Trix lokomotiflerinin başka birşey olduğunu düşünüyorum. Web sitemdeki dağıtılmış Trix'i hatırlayın, tamamen metal dişliler, kardan milleri bulunmayan ve boji içinden mafsallı sistem, çift volan maxxon motor, detaylar...

http://kamil-kunt-tuzunalp.tripod.com/id4.html

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 29, 2006, 16:28:33 »
Grupta kaç kişi hepsini birden kullanıyor bilmiyorum.Benim aklıma gelen tek kişi Derya bey.Sanırım daha detaylı bir izah verip tecrübelerini anlatabilir.Bizlerle paylaşabilirse seviniriz.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2006, 11:10:20 »
Kamil Bey ve Cem Bey,

bahsettiğiniz noktalarda haklısınız,tabi ki işçilik konusunda Roco, Maerklin'e nispeten nerelerde tartışılır,ancak hitap edilen kesim bazında düşünürsek,zannımca bugün model trenler satın alan insanlar,çoğunlukla lokomotifin dış görünüşü ile ilgili kıyaslamalar yapıyorlar,hem kullanıcı hem satıcı olarak bunu farkettim biraz..Tabiki ciddi bir koleksiyoner için aynı şeyler geçerli değil..Yani bir lokomotife 2000-3000€ parayı rahatlıkla verebilen insanlara Roco'dan kolay kolay bahsedemeyiz,ki çok doğaldır..

Aynı şekilde Cem Bey'inde dediği gibi,Roco'nun Avusturya çıkışlı bir model olması nedeniyle,ilerde iç yapısını geliştirseler bile,Maerklin'e karşı koleksiyonerlik bazında ne ölçüde değer kazanır,burası ucu açık bir nokta..Tabiri caiz ise Maerklin bu işin Mercedes'i olmuş durumda,Roco'da sınıf yükselten bir Opel vectra veya bir WV Passat gibi klasman yükseltiyor..Buda alım gücü düşük ama dış görünüşten ödün vermek istemeyen modelciler için bir avantaj oluyor.Lakin bununla beraber,yukarıda resimleri bulunan modellerin en ucuzu 150 €..Buda düşündürüyor insanı..Aslında bende içini açıp bakmış değilim,bu konuda benimde tecrübeli bir modelcinin bilgilerine ihtiyacım var,kıyaslama için..Ancak şu an elimde 60 lardan kalan bir HO Trix V100 var,içi açık durumda..Mekaniği çok güzel,mafsallı şaft sistemi ile tek motordan 2 bojiye hareket sağlayan düzeneği gerçekten çok ama çok kaliteli..Ve hala çelik gibi sapa sağlam..Maerklin ve Trix'in 40 saat bakımlarına karşın Roco'nun bakım periyodu ne kadardır onu bilmek lazım..Ama konuyu takibe aldım,gerek Avusturya'lı gerekse Alman Roco satıcıları biraz esnafvari yaklaşımlarla dahi olsa Roco'ya toz kondurmuyorlar,tabiki Maerklin'i yermemek şartıyla..Yani Roco Maerklin'den iyidir türünden bir yaklaşım değil,edinebildiğim bilgileri en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım..

Saygılarımla
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2006, 00:44:34 »
Gürcan bey tam zamanında oldu belkide bu konu....

Bugün Teoman abiyi ziyaret ettim.Gerçekten müthiş bir koleksiyonu var.3 ayrı vitrin var ve bir tanesi gerçekten göz kamaştırıyor.Tamamen buharlılar.6 loko dan birisi Rivarossi dördü Fleischmann ve diğeri Roco.Fleischmann larda kalitelerini belli ediyorlar.Ama Roco gerçekten muhteşem yani Opel Vectra demek hakaret olur.Maerklini Mercedese benzeterek gerçekten çok isabet etmişsiniz ama Maerklin Mercedes C serisi ise Roco da Audi A4.Bunlar zaten BMW 3 serisi ve Jaguar X type gibi  orta sınıf ama materyal kalitesi farkı var diğerlerinden.Yani Opel Vectra,Ford Mondeo veya VW Passat ile karşılaştırmak doğru değil hakaret bile kabul edilebilir. ;) Biz Teoman abi ile o Roco Br57 yi şu an KOÇ müzesinde sergilenen 55022 haline çevirmeyi düşünüyoruz.Nasıl olsa 1:1 aynı halihazırda da var.Daha sonra Liliputtan da 56500 lük yapmayı düşünüyoruz.Roco yu kullandıkça zaman içerisinde izlenimlerimizi aktarırız.

Saygılar

Jimmy Cem

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 01, 2007, 12:42:22 »
Cem Bey,
Teoman Bey'in koleksiyonunu bir yerde görmüştüm,hakikaten çok nadide ve geniş model yelpazesi var..Ayrıca İzmir'den Sinan hocamız da bahsetmişti kendisinden,birde Korkut hocamız var,Sinan hocamız ondanda bahsetmişti,çok kabiliyetli lokoların bakım ve tamiri konusunda..

Bu arada çalışmalarınızı kısmende olsa buradan takip edebiliriz herhalde :)
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 01, 2007, 13:55:04 »
Tabii ki...

Doğal olarak izlersiniz çalışmalarımızı buradan.Gerçi benim de İzmir de durduğum yok.Hayatım İzmir-Eskişehir-İstanbul üçgeni üzerinde geçiyor.(yeri geliyor Ankara ve diğerlerinede uzanıyoruz).Ama zaten kimseden çalışmalarımızı saklamayı düşünmüyorum.Zaman içerisinde daha da geliştireceğimizi düşünüyorum.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2007, 14:01:15 Gönderen: iceman »

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2007, 17:16:23 »
O zaman Cem Bey size şimdiden kolay gelsin,merakla bekliyoruz..  ::)

Saygılar
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2007, 00:58:24 »
Gürcan bey de uzun zamandır yazmayınca unutmuştuk neredeyse bu konuyu.Ama geçenlerde Teoman abinin evinde Br57 yi 55022 ye çevirme çalışmalarına başlayınca aklıma geldi.Aslında başta şu hatırlatmayıda yapmam gerekiyor.Roco yu halen yürütmedik.Ama sanırım fırsat bulursak bir kaç hafta içinde onuda gerçekleştireceğiz.Br57 yi 55022 ye çevirme çalışmalarını zaten naklen duyurmuştuk.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=419.0

Resimde de görülebileceği gibi detay kalitesi 10 üzerinden 10.Geçenlerde İstanbula gittiğimde Cem Tekin arkadaşımız eksik olmasın çok merak ettiğim ve elinde bulunduğunu bildiğim Maerklin HAMO SNCF 150X loko yu (Bizim 56700 lüklerin aynısı) ricamı kırmayıp toplantımıza getirdi.Loko DC olduğu için İzmirde kuracağımız diaroma için almayı bile düşünüyordum.(Kendisinin satmak istediğini biliyordum).Ancak Loko yu daha elime alır almaz korkunç bir hayal kırıklığı yaşadım.Çünkü işçilik/detay kalitesi gerçekten facia durumdaydı.Hele biyeller facia oğlu facia desem yeridir.Ve diaroma için düşündüğüm 56700 lük makineyi Roco nun bu sene üreteceği Br44 ten çevirerek yapma kararı aldım.Geçtiğimiz mesajlarda Gürcan beyin bir loko ya 2000-3000 euro veren birisine Roco dan bahsedemeyiz şeklinde bir cümlesi vardı.Açıkçası garibimede gitmişti.Pekii bu insanlara Roco dan bahsedemeyeceksek hangi markadan bahsedeceğiz?Benim bildiğim kadarıyla koleksiyonerlerin gözdesi durumunda.Forumda daha önce bir mesajda belirtmem gerekmişti yazmıştım.1982 yazının sonunda 1 ay arayla evimize gelen bir Maerklin ve bir Roco start setini karşılaştırdığımızda detay/işçilik kalitesinin yine Roco lehine olduğunu görüyorum.Maerklinin Buharlısı Br89 serisi.Ancak o kasa bir Br89 un gerçeğine hiç rastlamadım (Açıkçası start set olduğu için uydurulmuş diye düşünüyorum).Far yok.Sadece motris biyel var ve 3. dingile hareket veriyor.Kopliman ve köstek biyeller yok.Roco nun start setindeki Br80 ise gerçeğinin aynısı.Tüm biyel aksamı v.b. detaylar bulunduğu gibi ışığıda yanıyor.Evinde vitrininde 50-60 lokoluk bir koleksiyonu olan değerli bir büyüğümün (ki kendisi KOÇ müzesi genel müdür yardımcısıdır) de favori markası Roco.Roco konusunda kafada soru işareti uyandıracak tek konu mekanik aksamı görünüyor.Değerli dostumun bana aktardığına bakılırsa bir problem yok.Bugüne kadar sadece bir tanesi bir kere kömürden dolayı problem çıkarmış başka hiçbir problemle karşılaşmamış.Br57 nin performasını test ettiğimizde oradaki gözlemlerimizide ileteceğim.Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim.Bugün bana sorsalar örneğin 46051-46061 serisi ekspres buharlıları veya 56300 lük buharlılar gibi sadece TCDD ye has başka bir ülkede emsali olmayan bir lokoyu ne yapıp edip ürettireceklerini bana hangi marka üretsin istiyorsun söyle ona yaptıracağız deseler benim cevabım Roco olur.

Saygılar

Jimmy Cem