Gönderen Konu: kurgu hazırlıgı...  (Okunma sayısı 5410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul / kadıköy
kurgu hazırlıgı...
« : Ocak 30, 2008, 20:41:29 »
 yogun yer acma calısmalarından sora nihayet 260*120 lık bır alan yaratabıldım kendıme .... calısmalara baslamadan once bazı sorularım var kafamda bunları sızınle paylasmak ıstıyorum;
      1- öncelikle bu ölcekler sızce yeterlımıdır verım alınabılınır mı
      2- öncelikle masa secimi nasıl olmalıdır ( sunta mdf gıbı hangı malzeme secılmelıdır)
      3- masa kurulum asamasından sora mı planlama yapılmalıdır yoksa en bastan mı hesaplanmalımıdır
      4- bende kı lıma raylar yeterlı olmıcaktır baska marka ray&makas sısıtemlerı bu raylarla kullanılabılınır mı yoksa tek marka ray sıstemımı yapılmalı....

suan ılk asama ıcın sorularım bunlar bıraz fazla oldu sanırım  :) sımdıden herkese tesekkur ederım.....

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: kurgu hazırlıgı...
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2008, 22:30:34 »
sevgili batuhan onecelikle kolay gelsin.
her şekilde bizden yardım alabilirsin..
1-1/87 ise rahat edersin.
2-sunta da mdf de iyidir amma hafif olsun dersen 10 mmlil kontraplak kullanabilirisn.
3-onceden ne yapacagını hesaplaman,ve kurgunu nasıl planlaman gerek bence iyi düşün..
   ebatları kendiliğinden oluşur..
4- raylar vs lima ise bolca ekler vs bulabirirsin..
sevgiyle
haldunabi

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2008, 22:47:49 »
haldun abi saol ewt ho olcek calısıyorum tesekkur ederım verdıgın bılgıler ıcın bauhausta mdf kestırıcem sanırım o zaman bıde ayaklarını bulup evde masa halıne getırmeyı dusunuyorum

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2008, 23:20:57 »
sayın batuhan okan bey,
merhabalar. öncelik ile kurgu aşamasına gelmenize çok sevindim..
lütfen kurgu alt yapısında özellik ile sunta ve mdf strafor gibi maddeler kullanmaktan uzak durun.
bu konuyu defalarca dile getirdik. bu malzemelerin kullanımını gerçekleştirmiş ve sonrasında bir sürü
sıkıntılar yaşayan arkadaşlarımız var.. alt zemin hazırlığınız bana göre belirli ölçülerde taşınabilir
tarz ve birbirine montaj yapılabilecek şekilde bir ahşap karkas cerceve üzerine 8mm veya 10mm
kontraplak olmasını tavsiye ederim. özellik ile ana zeminde sukontrası denilen malzeme kullanır iseniz
çok daha mükemmele ulaşırsınız.
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2008, 23:35:38 »
nedim bey sizin calısmanızda gordugum tarz sanırım kontraplak ta parca parca eklenıyo sanırım ayak olarak nasıl bı tavsıyenız olabılır bıde sukontrası dedıgınız malzemeyı bılemıyorum nereden bulabılırım ve nasıl bı malzemedır tesekkurler...

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2008, 23:44:06 »
Selamlar,
Öncelikle kolay gelsin. Ben her üç malzemeyi de denedim yakın zamanda. MDF den uzak durun bence çünkü çok sert bir malzeme ve eğer tabandan yeterince desteklemezseniz ağır olduğu için de aşağıya doğru çökme oluşuyor, kesmesi işlemesi de zor ayrıca. Sunta da önermem kesildikten sonra çok fazla çapak kalıyor, kırılgan ve  zamanla bozulma, haşere oluşma riski yüksek ve verniklemek de mümkün değil pek.
En iyi sonuç için size konraplak kulanmanızı öneririm. Nedim bey de belirtmiş zaten...
Eğer rayları farklı seviyelerden geçirecekseniz önceden çizdiğiniz hattı  kontraplağı levhadan ayırmadan kenarlarından kesip hafifçe esnetip alttan destekleyerek ray yükseltilerini kolayca  ayarlayabilirsiniz.

Eğer elinizdeki raylar nikel gümüş değilse özellikle tünel gibi gizli istasyon gibi ulaşılması zor yerlerde oksitlenme nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz özellikle de dijital sistem kullanacaksanız çok sinir bozucu olabilir:) Hornby ray ve makaslar lima ile uyuyor hepsi nikel gümüş ve limaya göre çok daha kaliteli. Belli bir hatta tek marka ray kullansanız daha iyi olur. Eğer elinizde çok fazla lima ray ve makas yoksa onları sadece ulaşılması kolay olan yerlerde kullanmanızı öneririm.
Kolay gelsin...

« Son Düzenleme: Ocak 30, 2008, 23:45:43 Gönderen: metehanzade »
istanbul
Diş Hekimi-Periodontoloji Uzmanı

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2008, 23:51:14 »
tesekkur edrım mete kardes onerılerınız dogrultusunda artık 10mm kontraplak kullanıcamı kesınlestırdım.. cok fazla lıma rayım yok oyuzden hornby ray ve makas kullanmam zaten gerekıcektı dedıgınız gıbı belkı bekleme alanları olarak bende kı rayları kullanırım sadece

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2008, 23:55:34 »
sevgili batuhan okan,
bu kurgu alt yapı çalışmasında size önerilerim şunlar benim de kurgu alt yapısında hatalarım oldu.
örneğin sevgili abimiz tufan sesigürgil beyden kendilerinden bir mühendis olarak almış olduğum bilgiler
doğrultusunda ana iskeletin yan kalınlığı konusunda hata yaptığımı esnemeleri almayacağı idi.
yani ben ana iskeleti 2,5 cm X 4,0 cm lik karkaslar ile oluşturdum. bu 4,0 cm lik yan kalınlık
ne yazıkki esnemeleri almamakta. o neden ile şu aşamada yan kalınlık 10,0 cm artım yapılacaktır.
yani ana karkas yan kalınlıkları dışarıdan montaj yapılacak parçalar ile 10,0 cm çıkartılacak.
sizlere tavsiyem 2,5 cm X 10,cm lik latalar ile kurgulerınızı oluşturacağınız ölçülerinize göre
ana karkas oluşturmanız. bu ana karkas üzerine rahatlık ile heryerde bulabileceğiniz özellik ile
bauhaus da verdiğiniz ölçülerde kesilerek teslim edilmekte olan 8mm veya 10mm kavak kontraplak
parçalar halinde montaj yapmanızdır. ayak olarak yine aynı markette çok çeşitli ölçü ve tiplerde
demonte ayaklar bulunmaktadır.
sizin ölçülerinize göre bir çizim oluşturup ilk fırsatta göndermeye çalışacağım.
kati surat ile sunta ve mdf gibi malzemelerden uzak durunuz. nem ve suya karşı dayanıksız
olmaları, ağırlıkları vede üzerindeki çalışma zorlukları açısından makbul değillerdir.
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 31, 2008, 00:27:40 »
metin abi aslında ayakların arasına kare kasnak yapmak şart dediğiniz gibi.
yoksa masa esniyo ve sağ sola yalpalıyo.
tabi kontranında bel vermesini önlüyor. örnek olarak nedim abinin diaroma alt yapım aşamalarının fotoları var.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=854.0

enver

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #9 : Ocak 31, 2008, 00:42:33 »
Merhaba Batuhan bey...

Nedim ve Metin abilerim başta olmak üzere tüm arkadaşlar yardımcı olmaya çalışmışlar sağolsunlar haklılarda yalnız 4. sorunuza  fazla cevap alamamışsınız gibi gördüm.Ona istinaden ilave etmek istediğim bir kaç nokta var hatırlatayım.2 ray sistemine göre çalıştığınızı düşünürsek bir problem yok.Elinizde ne kadar lima makas/ray var belirtmemişsiniz bilemiyorum ancak şunu söyleyeyim.code100 olduğu için Hornbylerle uyum sorunu yaşamaz.Üreticiler arasında code farkları oluyor (ancak TR de satılanların nerdeyse tamamı code100).Ancak makasların geometrisi hep markalar arasında farklılık gösteriyor.Üstelik Mete beyin de mesajında belirttiği gibi oksitlenme Lima ların kronik problemidir.Eğer sayıca az ise fazla değilse gölge istasyon denilen metodla saklı yollarda (vagonları bırakacak kör yollar şeklinde olabilir mesela) kullanmanız daha uygun olur.

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 31, 2008, 00:48:44 »
cem bey tesekkur ederım suan elımde lımanın oval bır bıcım olusturacak sıstemı var daha makas dahı yok yanı o nedenle sızınde dedıgınız gıbı kurgudakı ana hatları sıfır alıcagım ray&makas sıstemıyle doseyıp yıne belırtmıs oldugunuz gıbı vagonların belkı bırkac loconun bekleme yapacagı yerlerde kullanabılırım tesekkur ederım saygılarımla...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 31, 2008, 01:30:56 »
sevgili metin bey,
sözkonusu kugu alt yapı çalışmasında ana karkasların kalınlıkları konusunda haklısınız..
özellik ile burada batuhan beye yazmış olduğum mesajda detaylı bir şekilde belirttim.
sevgili tufan sesigürgil bey ile yapmış olduğumuz bilgi alışverişlerinde kendilerinin
mühendis olmaları nedeni ile yapmış oldukları açıklamalar neticesinde kurgumun
ana karkasının yan kalınlıkları yanı dikine olan ölçü sizinde bahsettiğiniz üzere
esnemeleri yoketme açısından 10,0 cm X 2,0 cm lik latalarla dışarıdan montaj edılerek
sorun ortadan kaldırılacak. zaten sevgili dostumuz batuhan beye de tavsiyem bu yönde olmuştur.
ancak sizin osb kullanımınızada sıcak bakamıyorum. çünkü kurgunuzda (ki ben bu sorunu yasadım)
herhangi bir bölgeyi aşağıya indirmek veya yukarıya kaldırmak istemektesiniz bunu sunta, mdf ve osb
gibi malzemeler ile rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün değil. hatta ve hatta
ana platformda 10mm lik kontrplak kullanımın üstüne çıkmak dahi doğru değil..
dünya genelinde yapılan diaromalarda da ana platformda kullanılan malzeme kontraplak diye
bilmekteyim..
sevgi ve saygılarımla.
nedim kuş..

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 31, 2008, 09:24:08 »
Batuhan Bey Merhaba
Nedim bey taşınabilir masa diye tarif etmiş ben biraz daha açayım
260*120 ebatında tek masa halinde değilde birbirine monte edilip sökülebilen iki masa halinde planlamanızı öneririm
Ne olur ne olmaz yarın öbür gün taşınma,yer değişikliği vs gibi sorunlarda rahat taşıyabilirsiniz
SYGLR

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 31, 2008, 09:44:54 »
SEVGİLİ BATUHAN BEY,
DAHA DETAYLI BİR FİKİR VERMESİ AÇISINDAN ÇİZİM HALİNDE ANLATMAYA ÇALIŞTIM.
İNŞALLAH SİZE BİR PARÇA FAYDAMIZ DOKUNUR.
IKI PARÇANIN BİRBİRİNE MONTAJINI ORTA KISIMDA 2 VEYA 3 ADET SAPLAMA İLE
GERÇEKLEŞTİRMENİZİ TAVSİYE EDERİM.
SEVGİ VE SAYGILARIMLA.
NEDİM KUŞ..

« Son Düzenleme: Ocak 31, 2008, 09:56:24 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı selim

• YavuzSelim
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Kadıköy-istanbul
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2008, 12:37:14 »
Batuhan Bey,

Benim hazırlamış olduğum 240x130 cm kurgu masamın yapım aşamalarından görüntüler.
Bir fikir verebilir düşüncesiyle...
Malzemelerin tümü Bauhaus'tan temin edildi.Masa ana plakası iki adet 120x130x1,2 cm su kontraplaktan oluşuyor.
İki plaka alın alına metal lamalar ile birleştirildi.
Nedim Beyin önerdiği konstrüksüyon daha da sağlam rijit bir konstrüksüyondur.
Kolaylıklar ve başarılar dilerim...
Saygılarımla...
Selim

Y. Selim Aygüney