Gönderen Konu: merabalar...  (Okunma sayısı 3492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul / kadıköy
merabalar...
« : Ocak 13, 2008, 20:19:38 »
öncelikle herkese slmlar kendını tanıt bolumunde de belırtmıstım yıllar evvel lima marka bir tren seti hediye edilmişti bana kutusundan gecenlerde cıkardım fakat calısır durumda olmadıgını gordum bu seti baslangıc olarak kullanabılırmıyım acaba yanı calısır duruma getırme sansım varmı sımdıden tesekkurler vermıs oldugunuz bılgıler ıcın

Çevrimdışı Burak

• Forum Üyesi
  • Yer: Ist. -Bahçeşehir
Ynt: merabalar...
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2008, 23:48:02 »
öncelikle merhaba. benimde eski lima setimi uzun yıllar sonrası ilk çıkardığımda yürümemişti. sonra biraz inceledikten sonra kendibaşıma onardım.

öncelikle diyer konuda bahsedildiği gibi rayları iyicene temizlemenizin çok faydası olacaktır. sonra lokonun tekerleride kararmış olmaları gerek uzun beklemeden dolayı. onlarıda bişekilde temizlemeniz gerek. bunu nasıl yaparsınız... eski bi bulaşık süngeriyle yane yeşil tarafıyla biraz temizlemeniz mümkündür. raylarıda buşekilde temizleyebilirsiniz veya sölenildiği gibi bi silgiylede olabilir. silgi tükenmez kalem silgisi olmalı hani şu mavi olanlardan... bu işlemleri yatıktan sonra gene çalışmıyor ise yapacanız bisonraki adım analok trafonuzu biraz oynamaktır. oynamakın kastı bikaçkere sağ sola çevirerek potansındaki oksitlenmeyi açmak yada temizlemek. sanırım şalışması gerek ama gene çalışmıyor ise buseferde lokunuzu dağtarak motorunu temizlemek olacak. motor kömürleri silinmeli ve mıknatızda temizlenmeli. kömürlerin temas ettiği disk şeklindeki metal yerde uzun kullanılmamaktan meydana gelen bi tabakadan dolayı iletkenliği azalır veya iletkenlik yokolur. o parçayıda temizledikten sonra birleştirip koyun ray üzerine. mutlaka çalışmak zorundadır.... ;)

sevgilerimle  .  Burak Yaraç

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2008, 23:54:14 »
burakcığım
verdiğin bilgiler kesinlikle dogru bilgilerdir.
aramızda aktif olarak bulunduğun için ayrıca memnunuz
sevgiyle
haldıunabi

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2008, 23:56:38 »
tesekkur ederım burak verdıgın bılgıler ıcın temızlık ısleemlerını gerceklestırıcem fakat sokme konusunda pek emın deılım cok yenıyım daha cunku elımde kalmasından korkarım :)

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2008, 23:59:32 »
sevgili batuhan
sen raylar vs haricinde hicbirşeyi
eger bilmiyorsan sokme
 burada sokme takma ve hatta elektronik vs konusnda arkadaşlar sana yardım edeceklerdir..

Çevrimdışı Burak

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2008, 00:05:39 »
saolasın haldun abicim :D

sevgili batuhancım. okadar kolayki bir limayı açmak ve tamir etmek. bilmiyorum el becerin nasıldır... ama mantığın ileri seviyede-ise ozaman çocuk oyuncağı. alttan 2vidayı çözüyosun sonrada açıyosun. açılmıyosa biraz incele üzerine yapıştırılmış veya tırnaklı klipslendirilmiş bi parça varmı diye. kasada belki tırnaklıdır biraz nazikçe zorladıktan sonra üst kapak çıkacaktır. sonrası ise gene biraz inceleme ve mantığa dayalı. motor bölümü biparçadır limada ve biraz kasayı kastırarak çıkartılabiliyo kople aksamı. birde ön terkerlere bağlı bir pim gibi büyükçe C klipsi olacak onuda çıkartarak ön aksaamı çıkartaiblirsin ve kablo bayımsız olacanından arka aksamı kolayca gövdeden çıkarabilcen.

denemek istersen burdan sana yardımcı olabilirim. resim çekip buraya yükleyebilirsen dahada yardımcı olabilirim. yok ise anlatarak anlaşabiliriz. ayne anlican çok kolay ;)

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2008, 00:11:20 »
burak kardesım dedıgın gıbı yandan tırnaklar tutuyomus bu sekılde cıkardım ıcınde bır demır parcası car sanırım bu ona agırlık verıyor tam ortada o serbest kalmıs onu tutan dıslerden bırı kırılmıs o ıcerde salınık gezıp zara vermıs olabılır dıye dusunuyorum sanırım bu durumda yenı bı loko almak gerekecek...

Çevrimdışı Burak

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 14, 2008, 00:31:07 »
elbette tamir olur... resim çekip koyarsan daha yardımcı olurdum. anlattığın gibi bişeyin zarar görmesi imkansız gibi bişi. kablosumu çıkmış? tam olarak ne çıkmış veya kırılmış? dediğim gibi resim çekip gösterebilsen olaya bi çözüm bulacaz. yakın olcak yardımcı olurdum gelip ama sizin oralarda sana yardım edebilecek kesin birileri çıkar. yada beklicen cumartesine ben yardımcı olacam... 8)

Çevrimdışı batuhanokan

• batuhanokan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2008, 00:36:36 »
cumartesı yanımda getırırım artık kardes orda bakarsın bı sana zahmet :) ona gore bı rota cızerız kendımıze