Gönderen Konu: İstasyon Yapımı  (Okunma sayısı 7947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
İstasyon Yapımı
« : Ocak 11, 2008, 12:07:56 »
Değerli Model Trenciler, uzunca bir süredir elimde yapılmayı bekleyen Volmer "Bahnhof Benediktbeuern" isimli istasyonun yapımına başlıyorum (Almancayaı da sökeceğim bu gidişle). Yapım işlemlerini aşama aşama sizlerle paylaşmak isterim. Önce kutuyu açtım ve toplam 275 parçadan oluşan oldukça detaylı bir model olduğunu gördüm. Bazı temel renkler hoşuma gitmedi, monte aşamasından sonra bunları boyamaya karar verdim, örneğin çatı, pencere kenarlarındaki dekorlar gibi. Fotograf üzerindeki bu incelemeden sonra parçaları tanıyoruz, maskeleme kartonlarının ve montaj klavuzunun da incelemesini tamamladıktan sonra, kullanacağımız yapım malzemelerini kontrol ediyoruz. Hanımda gerekli izni (!) aldıktan sonra maketimizin üzerindeki fabrika solüsyonlarının arındırılması amacı ile sabunlu su ile yıkayıp montaja başlayacağız... Hadi kolay gelsin bakalım.... Saygıyla
İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: İstasyon Yapımı
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2008, 12:45:07 »
İhsan Bey selamlar, diş macununu hiç duymamıştım. Mutlaka deneyeceğim. Öneriniz için teşekkürler. Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı ghostkhan

• Hakan ÇAĞLIYAN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: İSTANBUL-Silivri
  • Model Trenlere Hayranım.
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2008, 13:03:08 »
İLyas abi merhaba
İstasyon yapımında kolay gelsin başarılı bir çalışma olması dileği ile saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.
inadına Model Trencilik!
En Derin Saygı ve Sevgilerimle.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2008, 13:07:39 »
Teşekkürler Hakan Bey, bu arada size de geçmiş olsun. Sağlık koşullarınızın kısa sürede olumluya dönmesini dilerim. Gelişmeleri paylaşacağız... Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #4 : Ocak 11, 2008, 16:15:11 »
ilyas abi kolay gelsin

selamlar

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2008, 02:01:10 »
İlyas bey, kolay gelsin.
Hertürlü yardımda bulunmak adına iyi çalışmalar diler saygılar sunarım.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2008, 02:14:19 »
Teoman Hocam selamlar... Forumda sizi göremeyince endişelenmiştim, ama sağlık haberlerinizi alınca sevindim. İlginiz için teşekkür ediyorum. Eskitme yaparken deneyimlerinize gereksinim duyacağım. Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2008, 02:15:42 »
İlyas Bey,

Kolay gelsin.Hiç Vollmer maket kullanmadım,plastik kalitesi nasıl?.Bir de bu istasyonun dönemini soracaktım...

Selamlar...

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2008, 02:28:19 »
Necati Bey merhabalar. İşte ben bu nedenle yakında Almancayı sökeceğim demiştim. Maalesef Almanca bilmiyorum, kutunun üzerindeki İngilizce açıklamada ise bunun sadece bir köy istasyonu olduğu ifade ediliyor; nette kısa bir tarama yaptığımda ise karşıma Almanca sorunu çıkıyor. Plastik maketler konusunda şu ana kadar Faller, Kibri ve Vollmer kullanan birisi olarak, bunlar içerisinde (tabiki bana göre) her açıdan en kaliteli maketle karşılaştığımı söyleyebilirim. Fakat başıma ilk kez bu maketle çalışırken gelen bir şey "montaj klavuzunda hata" çıkması... Ama kalite üst düzey. Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2008, 08:42:25 »
İlyas bey,kolay gelsin.İstasyon montajı çok zevklidir.Volmer markasıda kalitelidir.Ayrıca istasyonda çok güzel.Güle güle kurgunuzda kullanırsınız.NACİ GÜRBÜZ

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2008, 00:49:17 »
İlyas Bey,

Bilgi için sağ olun.Ben bugüne kadar genellikle Faller kullandım,kullanıyorum.Genelde Faller
kalitesinden memnunum, idare eder.Faller kılavuzlarında şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım, parçalar kolay kesilir,hatasız ve bazı modellerde alternatif yapım için yedekli çıkıyor..Hepsi çok iyi de,tüm plastik modellerde olduğu gibi,bazı modellerin bazı parçaları çok “PLASTİK” kalıyor.Boyama veya eskitme gerekiyor……..
Ekte yaptığım ve yapacağım bazı Faller modellerinin fotoğraflarını yolluyorum….

Selamlar…

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 13, 2008, 01:24:58 »
Necati Bey, haklısınız. Bazı renkler çok plastik duruyor. Bu yapay duran renklere ise biraz eskitme ile biraz da boya yardımı ile gerçekçilik katmak mümkün olabiliyor. Örneğin size kurgumda kullanmak üzere oluşturduğum caddeden bir foto ekliyorum. Gördüğünüz gibi burada renkler çok yapay, bu yapaylığın üstesinden gelebilmek için tümüne eskitme yapacağım. Kısacası yazı bekliyor hepsi... Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2008, 02:07:52 »
 İlyas Hocam,merhaba.
 Yılbaşı gecesi benim saz tel kopardı. Çocuklar iki gün sonra eve dönebildiklerinde teşhis konuldu; külüstür virüs kapmış, format atılmalıymış? On gün sanki ıssız ada Robinsonu gibi dünyadan kopuk geçti. Dünden itibaren de oturup, sadece yapılanları, yazılanları inceledim.
 Ve yeni uğraşılara dalmış İlyas hocama 100. mesajımı yazarak başarılar dilerken, bende stajyer makasçılıktan sayesinde terfi edeyim istedim.
  Görüşmek üzere, kolay gelsin Hocam.
                                        cafer

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
İstasyon montajı bitti
« Yanıtla #13 : Ocak 19, 2008, 16:28:51 »
Değerli Model Trenciler, daha önce başlamış olduğum istasyonun montajını ancak bitirebildim. Dolgu macunu kullanılarak yapılacak ufak rötuslar sonrasında sıra boyama ve eskitme de. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. Saygılarımla... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2008, 16:41:53 Gönderen: isiklar »

Çevrimdışı halil

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2008, 21:44:59 »
İlyas bey merhabalar,

ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Almanca ile ilgili problemlerinizde seve seve yardımcı olurum.

e-mail : heralp@gmx.net

saygılar

Halil

PS : tabiki bu teklifim tüm arkadaşlara açıktır

Çevrimdışı DaRKToLe

• DT Production
  • Forum Üyesi
  • Öğrenmek istiyor
    • PCBeyni.Com
« Yanıtla #15 : Şubat 10, 2008, 11:01:23 »
Değerli Model Trenciler, uzunca bir süredir elimde yapılmayı bekleyen Volmer "Bahnhof Benediktbeuern" isimli istasyonun yapımına başlıyorum (Almancayaı da sökeceğim bu gidişle). Yapım işlemlerini aşama aşama sizlerle paylaşmak isterim. Önce kutuyu açtım ve toplam 275 parçadan oluşan oldukça detaylı bir model olduğunu gördüm. Bazı temel renkler hoşuma gitmedi, monte aşamasından sonra bunları boyamaya karar verdim, örneğin çatı, pencere kenarlarındaki dekorlar gibi. Fotograf üzerindeki bu incelemeden sonra parçaları tanıyoruz, maskeleme kartonlarının ve montaj klavuzunun da incelemesini tamamladıktan sonra, kullanacağımız yapım malzemelerini kontrol ediyoruz. Hanımda gerekli izni (!) aldıktan sonra maketimizin üzerindeki fabrika solüsyonlarının arındırılması amacı ile sabunlu su ile yıkayıp montaja başlayacağız... Hadi kolay gelsin bakalım.... Saygıyla
İlyas Şıklar

Maliyeti Ne kadar ? Sadece Bunun
Fiyatları Ne kadar?

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 10, 2008, 16:40:34 »
32.10 euro