Gönderen Konu: Sulu çıkartma nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 12893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Sulu çıkartma nasıl yapılır?
« : Ocak 05, 2008, 13:18:20 »
Arkadaşlar, sulu çıkartma yapımı konusunda bilgisi olan var mı? Elimde clear ve white çıkartma kağıtları var. Ancak boyadığım DE18000 benzerinin üzerine beyaz renkte TCDD çıkartması yapmakta başarısız oldum. Yardım arıyorum..... Şimdiden teşekkürler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Sulu çıkartma nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2008, 13:49:00 »
İlyas abi...

Nasıl bir yöntem denedin bilmiyorum anlatmamışsın.Bana kalırsa bir tane çay veya kahve fincanının tabağını al içine su koy.Yapıştırmak istediğin plaketleride kes teker teker suyun içine bırak.Zaten orda çözülür tabakasından ayrılır.Sonra yapıştırmak istediğin plaketleri yapıştırırsın.Sen nasıl bir yöntem denedin?

Sevgiler...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2008, 22:47:48 »
Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler sorunumu tam olarak anlatmadığım için özür dilerim ama ben çıkarmanın üzerine yazdırma işlemini beceremedim daha. Elimde bir tane hp siyah-beyaz lazer printer ver bir de bizim ufaklığın hp ink jet renklisi. Ama ben clear çıkartma kağıdına beyaz yazıları bir türlü bastıramadım. Sevgiyle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2008, 22:49:08 »
İlyas bey,

Elinizdeki çıkartma kağıtlarının lazer yazıcı çıktısına uygun olduğunu varsayıyorum, temelde A4 boyutunda olan boş çıkartma kağıtları inkjet ve lazer kağıdı için olan diye 2'ye ayrılıyor, genelde piyasada ink jet yazıcılar için çıkartmalar var bunları tatbik etmek için ne olduğu pek bilinmeyen bilinsede pek bulunmayan bir sprey uyguladıktan sonra suya vermek gerekiyor. Bir de beyaz ve şeffaf çıkartma kağıdı ayrımı var, beyazlar koyu renk maket zemini, şeffaflar açık renk zemin için. Ekseriyetle beyaz çeşidi kullanılıyor.Ben yurtdışından getirdiğim a4 lazer beyaz çıkartma kağıdını bolca kullandım. Excel dosyada hazırladığnız yazının zemininin maket zemini ile aynı renkte olması lazım. Harfler beyaz olacak, basılmış çıkartmayı maket bıçağıyla düzgünce kesin, suda yaklaşık 45 saniye bekletin sonra zar gibi kendisi soyulacak, bir cımbızla maketin üzerine tatbik edip hizzalayın ve mutlaka pamuklu bir bezle kurulayın.Ertesi günde vernik sürerseniz ekstre koruma sağlar

Web sitemdeki TCDD 24000, bb4002 ve ar-gü çalışmalarım örnek olabilir size.Pek çok çalışmamda çıkartma(dekal) uygulaması var
Kolay gelsin.

http://eguraydin.page.tl
Erim Güraydın

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2008, 22:56:25 »
Erim bey teşekkürler şimdi sorun anlaşıldı ben direkt olarak beyaz harfleri basmaya çalışıyorum ama bildiğiniz gibi bu yazıcılarda beyaz renk yok. Zemini de kaporta ile aynı renk yapmak lazım o zaman. İlginiz için teşekkürler. Web sitenizi sürekli izlioyrum zaten. Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2008, 23:10:39 »
Gerçek bir tren üzerindeki TCDD yazısını paint programında küçültün, sonra excel'a taşıyarak veya doğrudan lazer printer'a bastırın. TCDD yazısını hazırlarken fotoğraftan kopya yaparsanzı zaten zemini kendiliğinden kırmızı olacak, yüksek çözünülürlükte bastırın. Ancak anladığım kadarıyla elinizdeki çıkartma kağıdı şeffaf olandan, buda kırmızı zemin üzerine etkili sonuç vermiyor, benden söylemesi

Tekrar kolay gelsin

Erim

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 05, 2008, 23:36:12 »
Tamam Erim Bey anladım... Elimde beyaz çıkartma kağıdı da var, onun üzerinde deneyelim bir de. Sonucu sizlerle paylaşacağım olmazsa profesyonellere gideceğiz artık. Haldun Bey deneyimlerinizi paylaştığınız için sağolun. Herkese yardımları için sonsuz teşekkürler.... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2008, 23:41:45 Gönderen: isiklar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Ocak 05, 2008, 23:48:30 »
Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler sorunumu tam olarak anlatmadığım için özür dilerim ama ben çıkarmanın üzerine yazdırma işlemini beceremedim daha. Elimde bir tane hp siyah-beyaz lazer printer ver bir de bizim ufaklığın hp ink jet renklisi. Ama ben clear çıkartma kağıdına beyaz yazıları bir türlü bastıramadım. Sevgiyle... İlyas Şıklar

İlyas bey merhaba,

Belki biliyorsunuz bizim sulu çıkartma ürünlerimiz var. Stickorama olarak ürettiğimiz.

Eğer bana çizimi gönderirseniz (eskiz olarak da olsa) size basıp gönderirim.

Bizimkilerden örnekler.

Kullanım Şekli:
Kullanacağınız çıkartmaları kesip ayırın.
Buharlı lokomotifler genellikle siyah olduğu için siyah bir taban üzerine basılmışlardır.
Siyah kısımları kullanmak istemezseniz plaketlerin tam kenarından kesmeniz gerekir.
Kestiğiniz çıkartmaları oda sıcaklığındaki suya atıp 30-40 saniye bekleyin.
Baskılı üst tabaka alt tabandan ayrılmaya başlıyacaktır.
İnce, baskılı tabakayı bir cımbız ile alıp
lokomotifin üzerinde uygun olan yere yerleştirin.
Temiz bir peçete yardımı ile su damlalarını alın.
Çıkartmanızı uygun şekilde yerleştirdikten sonra 1-2 saat dokunmayın.

Sayenizde süper bir reklam yapmış oldum:)

Siz hangi lokoya koyacaksanız remini gönderin beyaz çıkarmaya mı şeffaf çıkartmaya mı basalım karar veririz.

Biliyorsunuz biz profesyoneliz ama sizin lokoya sponsor oluruz artık.:)

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Ocak 05, 2008, 23:52:32 »
Ayrıca,

Biz sticko-Ramaları yapabilmek için 1200 dpi çok kaliteli basan bir lazer yazıcı aldık.

Bunda kullanılan mürekkepler su geçirmez. Üzerine su döküp parmağınızı dolaşrırsanız dahi çıkmaz.

Eğer inkjetle basarsanız üzerine muhakkak koruyucu vernik sürmeniz gerekir. Yoksa eliniz terli iken bile boyayı bozabilirsiniz.

Selamlar,

Harun

Mesela aşağıdakiler için beyaz sulu çıkarma kağıdına lokonun rengi olan siyah (dişi imaj) olarak basıldı.

« Son Düzenleme: Ocak 06, 2008, 00:13:50 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2008, 00:15:24 »
Harun Bey, onu deneyerek öğrendim, suyun içine attığımda kağıdın üzerinde birşey kalmayınca yaşadığım hayal kırıklığını tahmin edemezsiniz. Ben aslında Teoman Beyin yaptığı ve Tepe'ye getiridiği modeldeki TCDD yazılarını ve markizin yan taraflarında bulunan amblem ve yazıları yapmaya çalışıyorum. Eh o kadar reklama aracılık ettik ama bunu çıkartmayla kurtaramazsınız, Hornby 2008 ürünlerindekii o en üstte yer alan digital uzaktan kumandayı düşünebiliriz belki... Sevgiler... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2008, 00:21:36 Gönderen: isiklar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2008, 00:37:58 »
Harun Bey, onu deneyerek öğrendim, suyun içine attığımda kağıdın üzerinde birşey kalmayınca yaşadığım hayal kırıklığını tahmin edemezsiniz. Ben aslında Teoman Beyin yaptığı ve Tepe'ye getiridiği modeldeki TCDD yazılarını ve markizin yan taraflarında bulunan amblem ve yazıları yapmaya çalışıyorum. Eh o kadar reklama aracılık ettik ama bunu çıkartmayla kurtaramazsınız, Hornby 2008 ürünlerindekii o en üstte yer alan digital uzaktan kumandayı düşünebiliriz belki... Sevgiler... İlyas Şıklar

İlyas bey,

Teoman hocanın yaptığı lokolardaki renklerde ve büyüklükte mi olacak? Yani lokoların taban renkleri de onlar gibi mi?

Bu arada o uzaktan kumanda "Hornby Elite" takılıyor. Sizde Elit var mıydı? Yoksa bunu sipariş sayıp hemen gönderelim mi? Bir de o modül 2008'in 4. çeyreğinde çıkıyor, haberiniz olsun.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2008, 00:46:46 »
Evet okudum 4'ncü çeyrekte çıkacağı yazıyor ama maalesef ben de elit yok. Harun Bey, ben renkler aynı ama ölçüler tutar mı bilmem ben en iyisi ölçüleri alayım, size haber iletirim. İlginiz için teşekkürler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Turon

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Eylül 28, 2013, 12:50:25 »
Harun Bey merhaba,

TCDD buharlı için yapılan sulu çıkartmalardan tekrar uretecek misiniz?