Gönderen Konu: Roco Kataloğundan görüntüler.  (Okunma sayısı 5960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Roco Kataloğundan görüntüler.
« : Aralık 03, 2007, 00:30:23 »
Şimdi bu başlığı görenler yeni katalog sanacaklar ama değil. Geçen gecelerin birinde eski kataloglara bakarken Roco'nun elimdeki en eski katalogunun 1991/1992 olduğunu farkettim. Yani bundan 16 yıl önceki katalog. Katalog Roco'nun "o dönemki" lokomotiflerinden ve üretiminden örnekler veriyor. Çok ilgi çekici...

Bu kapağı:

Uzunca bir bölüm raylara ayrılmış. O zamandan yataklı ve yataksız rayları varmış. Tabii Roco ray dediğimizde 3lümakas, 4 yollu çapraz makaslar, değişik açılarda virajlar ve her tür kısa uzun düz raylar gözümüze batıyor kalıyor. Kısmet bekliyoruz...

Raylardan sonra ilk bölüm buharlı lokomotifler ve bakın karşımıza ilk kimler geliyor: Önce DRG olarak;

ve sonra DB olarak

43257 kodlu Glaskasten için 98301 den 322ye kadar gerçek üretim yapılmış, Roco modele esas olan 98304. Bu model 97/98 kataloguyla birlikte görünmez olmuş. Bizim bugünlerde alabildiğimiz Glaskastenler ise 43353 kodlu 98306 sanırım yegane farkı DCC ready olması. BR74 için kırmızı kare konmuş yani katalog yılı için yeni çıkmış ürün. Ya 43230 kodlu BR57 (571058 DRG) ise bitmiş model ancak stoklar elverdiği oranda bulabilirsiniz diyor sarı üçgenin anlamında !

Sonra geliyoruz 69. sayfaya. Burada bizim dizel otobüsleri görüyoruz. Kodları 43045 , 43046 ve 43040 . Katalogda sadece 43040 için VT98.97/VS98 ifadesi kullanılmış.

Ya bu küçük timsahlara ne demeli ? hem kırmızı-ÖBB hem yeşil-ÖBB.

Kabul bunlar şimdiki timsahlardan farklı, ama şimdikiler de pek yeni değillermiş anlaşılan.

O zamanların 43539 Krokodil'i 14253 SBB tabelası taşıyor. Bugünün DCC Ready 63533 ile tıpatıp aynı.

Roco'nun bende daha eski bir dökümanı yok, bulunan varsa karşılaştırmak zevkli olabilir. Anlaşılan yıllardır hep aynı yüksek kalite ile üretimlerini sürdürüyorlar.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: Roco Kataloğundan görüntüler.
« Yanıtla #1 : Aralık 03, 2007, 01:26:21 »
Bizim 1982 eylülünde Viyana dan aldığımız Starter set in içinden çıkan broşür vardı ama yıllar önce kaybettim.Keşke olsaydı da yayınlasaydım.Ama kalite konusunda dediklerin doğru.O günkü örnekleri bile (ki biliyorsun zaten Elektrikli lokosu Nedim abide tamirde şu an) kalite konusunda bir referans kabul edilebilir...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......