Gönderen Konu: Gariban loko larım....  (Okunma sayısı 8410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Gariban loko larım....
« : Kasım 29, 2007, 19:53:56 »
Ufaktan hazırlıklara başlıyorum.Liliput tan 56508 im hemen hemen hazır oldu gibi.Dumanlık kilidi gibi ufak bir-iki eksiği kaldı.10 gün önce kadar da eksik olmasın Harun abim sayesinde Roco dan gelen Br044 ile 56712 yide hazırlamaya başladım.1 ay sonra bir lokom daha gelecek.Karpuz yata yata büyür derler eskiler bu gariplerde vitrinde paşa paşa yatıyorlar.Bir türlü yürüyemiyorlar.Sanırım sonunda Fatih Sultan Mehmet in yağlı kızakları usulü yürüteceğim lokolarımı.Eskiden yersizliğin gözü kör olsun derlerdi.Yeride bıraktım yol olsun razıyım.Raysızlığın gözü kör olsun.Herhalde bu haliyle çıkarma yapacağım....

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Gariban loko larım....
« Yanıtla #1 : Kasım 29, 2007, 20:35:34 »
Cem çok heybetli görünüyorlar. Bak şimdi yüreğim parçalandı, kibritlerden ray yapmışsın. Bu raysızlık neler yaptırıyor insana. Sen bana istediğin rayların tipini, adedini söyle ben sana getirteyim kardeşim. Sevgiler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2007, 20:42:29 »
Bu raysızlık neler yaptırıyor insana.

Evet İlyas abi....Görüyorsun ne hallere düştüm.Bende senden farklı düşünüyor değilim.Sen ne istediğimi biliyorsun az çok.İnce düşüncen içinde eksik olma.Onu yapacak delikanlının kadıköy meydanına heykelini dikeceğim walla... >:(   (4-5 makas la biraz Flexi kurtarsam razıyım.Gerisini geçici olarakta olsa Piko Miko birşeylerle idare ederim.Yine kalite code83 bulursam Pikoları barınma yolları gibi yan tarafa kaydırmayı düşünüyorum)

Sevgiler...

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #3 : Kasım 29, 2007, 22:23:39 »
sevgili jimyy
kocaman bir kutu rayım var
asagıda resimlerini koyuyorum..
isine yarayanlardan verebilirim.bir kısmı lima bir kısmı baska bisey...
 sevgiyle...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2007, 23:07:24 »
Haldun abi eksik olma.

İnce düşüncen için gerçekten çok teşekkür ederim.Ama malum...resimlerdende görüp anlaşılacağı üzere lokolarım fazlasıyla baba lokolar.Gemi gibi hepsi.Ray seçiyorlar beğenmiyorlar.Bilhassa da makas.Kurp düşmanı hepsi...Liliput a herkes kurp düşmanı der ama Roco da farklı değil Liliput tan.(Proseste 2-3 tur attırabilmiştim).Sanırım baya çekeceğim var.Tanrı sonumu hayır etsin.Umarım şu gariplerin ray üzerinde gittiğini görmeye ömrüm yeter....   >:(

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2007, 23:24:32 »
Haldun abi estağfurllah nasıl söz o....

Bunlar gördüğün üzere iri cüsseli büyük lokolar.Dizeller gibi bojili değil.Şasileri yekpare.Dolayısıyla dar kurplara gelmiyorlar.Lima zaten code100.Yani kalın code83 e göre.Bu gidiş için problem yaratmaz elbette.Düz yolda gitmesine gider ancak limanın makas kurp açıları çok fazla.15 dereceden fazla.Bunlara gelecek raylar değil.Makasın üzerinde lokoyu ya fırlatıp atıyor ya da şaha kaldırıyor.Problemde burda başlıyor...

Sevgiler..

Çevrimdışı eraysarac

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2007, 23:30:43 »
Haldun abi iyi akşamalar.Abi o kadar çok aradımki Lima makasları.Neyse aklınızda olsunda Ankara ya geldiğinizde nasıl makassızlıktan yandığımı diaroma üzerinde gösteririm.Gelirken iki tane alıp gelin ha.
Cem bey Lima ray bendede bir hayli var.Aklınızda olsunda lazım olursa bir şekilde yollarım.Selamlar.
Kendi halinde,model tren sevdalısı

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2007, 23:39:10 »
Eray bey teşekkür ederim ince düşünceniz için.Ama işte kocaoğlanlar sevmiyor Limayı.Yine de teşekkür ederim.Eksik olmayın....

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2007, 23:57:47 »
1- sevgili eray,ankaraya gelmemi bekleme simdilik.
2-sana hemen şimdi kutuya acılım yapıp ne varrsa resmini çektim.
istediğin birşey var ise ozelime adres tel vs ver.. bir kac gun icinde yollayabilirim..
3-jimmy-cem şansına küs elimdekileri sunuyorum.
hepimize kolay gelsin.
sevgiyle
haldunabi

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2007, 00:07:37 »
Canın sağolsun Haldun abim.Kalbin yeter...

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2007, 10:55:37 »
Merhaba Haldun Abi,

şu senin sihirli kutunda yer alan raylardan ben ücreti mukabilinde talip olbilirim çarpraz geçişli kauzman raylara  düz raylara hatta istasyon rayına ihtiyacım olacak eğer sende uygun görürüsen ben senden cevap beklerim abi

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2007, 12:29:49 »
Cem abi,ne diyeyim hayırlı olsun.Kibrit çöpleri yerine 3-4 tane(markası,kodu ne olursa olsun)düz rayla idare etsen ya şimdilik.Sonuçta vitrinde duruyorlar.Gemi gibi lokomotiflere kibrit çöpleri üzerinde durmak yakışır mı?Sen bilirsin...
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2007, 12:34:28 Gönderen: Jazzista »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2007, 12:43:47 »
Yarkıncım konuyu okumuşsundur herhalde .Ray beğenmiyorlar benimkiler.Umarım raylar üzerinde gittiğini görmeye ömrüm vefa eder (makas en büyük problem).Ümit abi helal olsun.Daha güzel anlatamazdın durumu.... 

HALİME BAK DERTLİ ÇAL ROCOCU...
GİTME... KAL BU GECE..
BENİM HALİM ÇOK ACI....
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2007, 12:53:47 Gönderen: iceman »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2007, 13:59:35 »
Evet abi o da olabilir.Durum vahim baya.İlhan Mansızın takım elbise altına spor kes giymesi gibi oldu.Bizimde durumu görüyorsun.Üstte Vakko takım elbise.Ayağımızda da tokyo terlik.Durum aynı onun gibi oldu....

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2007, 14:47:40 »
 Hayyam bey....

İlginize teşekkür ederim ancak marka kötüleme v.b. fikirlere nasıl vardınız orasını anlayamadım.Dikkat ederseniz kendi mesajlarımda marka adı zikretmemeye özen gösterdim.Zaten kötülemedim de.3 bacaklıları zaten hiç anmadım konu dışı çünkü.Herhangibir şekilde bu konuya etkisi olmaz.Hornby-Lima da kötülemedim.Ancak Lima-Piko v.b. raylarda gitmediği maalesef tecrübelerle sabit.Önceki mesajlarımdan birisinde de belirttim.Özellikle makaslar ya dray ediyor dışarı fırlıyor veya şaha kalkıyor.Liliput zaten geneli itibariyle marka olarak kurp sevmez.Hemen hemen tüm Liliput Br52 sahipleride fark etmiştir lokonun kurp sevmediğini.Roco daha yeni millet te yeni görüyor ancak durum Liliput tan farklı değil.Üstelik şaftlı olduğu için (Tenderden çıkan kardan mil ile loko tekerlerine de hareket veriyor) daha da zorlanıyor.Yer konusunda da size katılıyorum.Sonuçta bir apt. dairesi içerisinde kısıtlı imkanlarla bu işi icra eden arkadaşlarımız/büyüklerimiz doğal olarak dar kurpları kullanıp ona uygun bojili dizelleri veya 3 dingilli kendinden tenderli buharlıları kullanıyor.Ancak benim loko konusunda ne kadar tutucu olduğum malum.Zaten bir oval esasına dayalı bir kurgu düşünmedim.1x1,5 metreden oluşacak 4 tane zemin üzerine 4-5 yollu bir gar şefliği ve yanına depo düşünüyorum.Yani modül tarzı.Bir anlamda portatif olacak.(Aynı daha önce foruma gönderdiğim Çek lerin modül çalışma tarzında olduğu gibi).Nautilius için geçen sefer fazla birşey yapamadım koleksiyonumdaki buharlı fotolarını göndermiştim.Hepsi Harun abide duruyor halen.Bu sefer biraz daha ilave yapacağım.Harun abim zaten gerekenleri söyler bende yardım ederim.Eğer maket/model anlamında soruyorsanız aslında başından beri kontrplak zeminleri alıp rayları döşeyip ufak bir depo veya sanaii istasyonu tarzı bir modül hazırlayabilirim.Halende çok geç kalınmış sayılmaz.Olmadı inşaatına orda devam edilir.İnsanlar yapımına da yakından şahit olup daha da ilgi gösterebilir.Özellikle Nedim abi kendi kurgusuna başka kurgularla entegre olabilmesi amacıyla 2 tane kör yol ile çıkış vermişti.Ancak bunların hiçbirisi benim lokoların kurp sevmediğini,ray konusunda seçici olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Bu olay fizik kanunları ile doğru orantılı birşey.Yoksa diğerlerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor.Açıkçası böyle algılanmış olmasına da üzüldüm.Eğer istediğim raylar gelirse daha doğrusu temin edebilirsem zaten problemde ortadan kalkacak diye düşünüyorum..

Sevgi ve saygılarımla...

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2007, 18:31:35 Gönderen: iceman »

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 01, 2007, 13:11:59 »
  Jimmy cem merhaba,

Ray konusunda  çok önemli bu konuyu mizahi bir yolla da olsa dile getirdiğin için teşekkür ederim.

Özellikle code100 ve code 80 arasında ölçeklerle üretim yapan bir çok kuruluş var. tabii ki bizlerde maddi olarak , kurgumuz açısından bize daha uygun olan rayı ve markayı seçiyoruz. Bu nedenle  aslında bizler hobimizin temel taşlarına bir anlamda karar veriyoruz ve bu temele göre kurgumuzu şekillendiriyoruz.

Düşünün uzun süren emek ve harcanan parayla ,ortaya bir Diaroma ( kurgu) çıkarıyorsunuz ve doğal olarakta üstünde severek aldığınız, büyük ölçek lokonuzu raylar ustünde görmek için sabırsızlanıyorsunuz ve test sürüşlerine başlıyorsunuz. ve düz yolda problem yokken ilk makasta lokonuz yoldan çıkıyor.

Ne düşünürsünüz.? bence bir şeyler düşünmeden önce, moraliniz ve o hevesiniz o an için darmadağın olur sonra da sinirinizden neye ? ve  nereye çatacağınızı şaşırırsınız. O anda ibre sıfırı gösterir.

Yukarıda bahsettiğim olayı bir çok farklı konuda da olsa  az ya da çok yaşıyoruz. Bu nedenle Ray konusunu, biraz daha teknik ve açıklayıcı test örneklerle ideal bir temele oturtmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Kısaca,

HANGİ CODE RAYLARLA hangi tür lokolar problemle karşılaşır veya karşılaşmaz bunun bir listesiniz ortaya çıkarabilirsek,hepimiz için açıklayıcı ve modelcinin el klavuzu olması anlamında çok önem  kazanacak ve de yeni sıkıntıları da bu sayede  önleyecek , bir orta yol bulmuş olacağız.. Haksız mıyım dostlar !!!

Serhat Papila

Not : Jimmy cem çok haklısın bu konu tamamen  teknik ve fizik kurallarına dayalı bir sorun. Bu konu üzerinde biraz çalışmanın zamanı geldi. Bu konuyu  yeni bir başlık altında açıp,  tamamen toparlayalım ki bizlere de bir yararı olsun. Ne dersin ?

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2007, 14:08:06 »
Serhat abisi mesajın için teşekkür ederim.Evet aslında haklısın düşündüklerinde.Ben yine de burda kısaca bakış açımı toparlayayım.Hatırlarsın belki geçen yıl ne zaman bir kurp mevzusu açılırsa bana atıfta bulunulur şaka yollu tii ye alınırdım.Daha sonra Liliput lar geldi özellikle Br52 lerinin nasıl kurp sevmediği ortaya çıktı ondan sonra millet biraz düşünmeye başladı.Aslında olay gayet basit.Adam bu lokoyu 87 kere küçültmüş.Sen rayları 87 den daha fazla kez küçültürsen (geometresi itibariyle) hertürlü probleme zemin hazırlıyorsun demektir.Ben elimde hiç code83 ray olmamasına rağmen code83 te karar kıldım.Sebebi ne dersen....Yol dairesindeki arkadaşlara sordum danıştım.Hatta Roco kataloğunu gösterip onlarında biraz anlamasını sağladım.Code 83 bizim 60 lık raylara tekabül ediyor.60 lık raylardan şu an sadece 1 hatta var oda yeni inşaa edilen hızlı tren hattı.Normalde çoğu hatta 49 luk ray kullanılıyor.Yani code100 benim için gereksiz bir kalınlıktan başka birşey ifade etmiyor.Üstelik yine Yol dairesindeki arkadaşlara sordum.Bizim makaslardaki kurpların açısını derece usulü hesap ettiğinde 7,5 derecelik bir açı çıkıyor ortaya.Buna en yakınını üreten yine Roco.Makas açıları 10 derece.Hornby taşıtların code83 raylar üzerinde problem yaşaması olası.Çünkü Hornby ler 1/87 değil 1/76 ölçek ve bodenleride daha kalın olduğu için takılma v.b. problemleri beraberlerinde getirmeleri olası,şaşırtıcı bir durum değil.Her ne kadar Amerikan üreticileri code83 kullanıyor diye duyuyorsam da devasa cüsseli,gabarisi UIC standartlarına aykırı Amerikan taşıtlarıda benzer problem yaşayabilir.Ancak bunlar bana uzak şeyler.Benim düşündüğüm lokolar Türk lokoları sonuçta.Çoğuda gemi gibi uzun oldukları için kurp açısı daha büyük önem teşkil ediyor.Üstelik bu lokoların hobby version lokolara,kendinden tenderli 3 dingilli buharlılar veya bojili dizellere göre yapılmış 15 derecelik Lima,Piko v.b. makaslarda gitmediği de önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi tecürbelerle sabit.Roco en iyisini üretiyorsa ben ne yapayım.Benim suçum ne sen söyle....   >:(

Sevgiler

Jimmy Cem