Gönderen Konu: Br52 Buharlı Loko İncelemesi (Marklin + Liliput)  (Okunma sayısı 5700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
Br52 Buharlı Loko İncelemesi (Marklin + Liliput)
« : Ekim 23, 2007, 01:11:12 »
Değerli modelci arkadaşlar,

Teoman Bey ile birlikte İzmir'de bir akşam uzun süredir aklımızda olan 1/87 ölçek (HO) Br52
Model Lokomotifleren Marklin ve Liliput ürünlerinin karşılaştırmasını yapmak için bir araya
geldik. Sizlere çalışmamızın bir özetini sunuyoruz.

Birlikte her iki lokomotifi yan yana koyarak detayları inceledik.  Her iki ürünün kendine has
artıları ve eksileri olduğunu gözlemledik.

Teoman Bey, fotograf makinesi ile beni dikkatimin maksimum olduğu anda yakalıyor.

Modellerin genel görünümü, önde Liliput ve arkada Marklin.

Ön detay görüntüde dikkatimizi bacadaki kapak ve yan kanat farkları çekiyor. Liliput
lokomotifte Teoman Bey'in yaptığı güzel eskitme çalışmaları da bu resimde belli oluyor.

Liliput modelde Teoman Bey'in sonradan eklediği üst far, ön kapak vanası ve model kitinin
içinden çıkan ancak sonradan boyanıp yapıştırılan tekerleklerin önündeki domuzluk bulunuyor.

Modellerin arkadan görüntüsünde ise büyük bir farklılık görülmüyor.

Model Lokomotfilerin alttan incelemesinde Marklin ürününün en belirgin özelliğinin dar kurplar
için dingil bölümünde ortada bir eklemin olmasıdır. Bu eklem lokomotifin kolay deray olmasını
engellemektedir. Liliput lokomotifte bu özellik olmadığından daha geniş kurplar olan kurgu
asarımları gerektirmektedir. Marklin lokomotifte tahrik ana gövedeki dingillerden olup Liliput'ta
ise tahrik tender dingillerindendir. Ayrıca Marklin ürününde lokomotif gövdesi metal tender
lastikten yapılmıştır, Liliput modelde ise tender metal gövde plastik yapılmıştır.

Sonuç olarak sizlere genel karşılaştırma için her iki modelin yan görünümünü sunuyoruz.

Marklin lokomotif mfx dijital decoderli olup, buhar jeneratörü mevcuttur. İncelediğimiz
Liliput lokomotif analog sistem için olup istenildiğinde dijital sisteme döndürülebilir.

Saygılarımızla,

Melih Uçar + Teoman Kardaşlar

Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
Ynt: Br52 Buharlı Loko İncelemesi (Marklin + Liliput)
« Yanıtla #1 : Ekim 23, 2007, 10:20:57 »
Melih abi ve Teoman abi,bu güzel ve değerli çalışmanız için size çok teşekkür ederim.Liliput farkını ortaya koymakta.Teoman abi'nin eskitme ve TCDD'ye uyarlama çalışması kesinlikle lokomotifi daha güzel ve hoş yapmış.Marklin'in de birkaç detay artısı var fakat Liliput'u geçecek kadar değil.Tekrar çok teşekkürler saygılar,sevgiler...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Ekim 23, 2007, 10:51:12 »
Melih bey , Teoman bey
Çok güzel bir çalışma,teşekkürler.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Derya Ferendeci

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
  • Hayatta her zaman her şey kutudan çıkmaz
    • TCDD 1975
« Yanıtla #3 : Ekim 24, 2007, 16:03:35 »

Arkadaşlar,

Güzel bir çalışma yapmışsınız, teşekkürler. Ben de bu Marklin ve Trix'in şaseyi bükme ihtiyacını çözemedim (bendeki kendinden tenderli 5700, Trix'inki), herhalde dediğiniz gibi 30cm'lik yarıçap kurplar için düşünmüşler.

Selamlar,
Derya

Çevrimdışı egraydin

• Erim Gürayd?n
  • Forum Üyesi
  • Yer: ISTANBUL
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2007, 23:15:51 »
Ben de 56519'u modelledim. Benimki de Liliput , bir de aşağıdaki linkte yer alan Eti Tutku reklamında oynayarak artist oldu. Bu arada bendeki versiyon tıpkı TCDD'de bulunduğu gibi filkulaksız bir versiyon :

selamlar
Erim

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2007, 16:06:17 »
Merhaba arkadaşlar...

Aslında bu konuya dahil olma niyetinde değildim.Ama başka yerde yalan yanlış aktarımlar gördüğüm için konuya dahil olma ihtiyacı hissettim doğal olarak.Forumumuzda yani bu konu başlığı altında geçen Br52 kıyaslamalarının başka biryerde de taklit edildiğini görünce önce çok şaşırdım ama sonra düşündüm kendi kendime be salak daha önce hiçmi benzerlerini yaşamadın demedende edemedim.Ancak tabii iş bununla da kalmıyor.Harun abime satıcı,tüccar,ticari firma gibi bir çok nitelemeyi sayısız döken arkadaşlar Harun abimin bir satıcı olmasına rağmen yapmadığı marka kötülemeyi kendileri yapıyorlar.Dahası hileli yola başvuruyorlar.Öncelikle söz konusu karşılaştırmaya dahil edilen Liliput 105202 kod.lu Br52 nin hasarlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.Söz konusu loko kimin,nerden temin edilmiş v.b. bilgileri doğal olarak bilmiyorum.Ancak fotolar ele veriyor.Öncelikle lokonun trvarları çıkmış bu üstten 9. resimde de görülüyor.Tenderin kuplörü orginal değil.Sonradan değiştirilip tadilat geçirmiş.Keza diğer fotolara da baktığımda benzer şeyler ortaya çıkyor.Daha parçaların ne olduğunu bilmeyen hava pompasını ısıtıcı diye tabir eden (ne alakaysa...) arkadaşların bu hal ve tutumlarını anlamak mümkün değil.Ancak iyi niyetle bağdaşmadığı kesin.Elimde diğer firmaya ait Br52 olmadığı için yan yana koyup mukayese etmedim.Ancak zaten detay konusunda Liliput ile uğraşamayacağını anlıyorum (tabii yine de makul bir insan olarak peşin hükümlü olmamak açık kapı bırakmak lazım büyüklük bizde kalsın.).Buradaki objektif,makul arkadaşlardan ricam daha detaylı kesitler sunulabilirse en azından diğer sitelerin özellikle kullandıkları nam salmış marka adından yararlanıp bu işe yeni girecek bilmeyen kişileri yanlış yönlendirmelerinin önüne bir nebze olsun geçebiliriz diye düşünüyorum

Saygılarımla

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2007, 16:09:25 Gönderen: iceman »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Kasım 02, 2007, 21:49:27 »
Okan...

Seninde fikirlerinin nerdeyse tamamına katılıyorum diyebilirim.Zaten burdaki karşılaştırmayada bir diyeceğim yok.Daha kapsamlı olsaydı keşke(ki halen zamanla yapılabilir).Yapılan gayet normal ve zaten forumun amacı ne? Bende mesela yakında gelecek Roco mu (ki sıram gaspa uğradı hatırlarsın....) ve Amerikadan gelecek Trixi yanyana koyup her ne kadar aynı tip modeller olmasada marka kalitesi bazında birbiri ile mukayese etmeyi düşünüyorum (ki epeydir aklımda var).Zaten piyasada da birbirlerinin tam denk rakibi.Bunda bir anormallik varmı?Benim tek sinirlendiğim kopyasının samimice yapılmamış olmasıdır.Ama dediğin gibi uzatmanın anlamı yok ben gerekeni yaptım en iyisi .....................................................................

Sevgi ve saygılarımla..

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......