Gönderen Konu: LOKO DEPOSU YAPIMI  (Okunma sayısı 16702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ebaykal

• Ziyaretçi
LOKO DEPOSU YAPIMI
« : Aralık 24, 2006, 15:06:50 »
Arkadaşlar,

19/12 kurbanlarından bir konu başlığı daha.
Bilmiyenlere, loko deposu yapımını gerçek zamanda (real time) forum üyeleri ile gün ve gün paylaşarak yapmıştım.

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: LOKO DEPOSU YAPIMI
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2006, 18:11:56 »
    Erkut abi gerçekten güzel bir iş çıkarmısın teşekkürler.

mali...

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2006, 22:05:17 »
Bunu göndermeseydim ayıp olurdu değil mi?
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2006, 19:05:22 »
Erkut bey selamlar,

Ellerinize sağlık, süper olmuş. Bu deponun planları sizde mevcut mu? Ben turntable için bir tane üçlü yapmak niyetindeyim aslında, plan varsa üç tane açılı olarak yanyana koysam herhalde olur?

Sevgiler,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2006, 22:45:15 »
erkut ağabey güzel yöntem; balıklama dalış yani :)

ben de biraz öyleyim. marklin kataloğunda plaktorna için olan 3lü depoyu e makas ile nasıl kullanacağını göstermiş, yani 3lü makas için yapınca plaktornaya oturuyor.

bu durumda seni takip etmekten başka şans yok benim için. bayram için iyi bir proje olabilir bu. bakalım.

cevap için teşekkürler,

cem.

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2006, 05:23:29 »
sevgılı c.tekın,
benım de hayran kaldıgım ve bırtane de kendıme yapmadan edemıyecegım loko deposu ıcın erkut ustad musadesını alarak ben onun hayallerını cızım halıne bıre bır olculerde cevırmeye basladım.. eger vakıt varsa son degerlendırmelerımı yaparak erkut ustadın musadesı ıle sıte koyacagım planları.. ancak bır konu var boyama ve eskıtme teknıklerını olculendıremıyorum.. eh erkut usdat bıze boya badana teknıklerını anlatmaya baslar dıye dusunurum..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2006, 11:37:04 »
Nedim süpersin,

heyecanla bekliyorum. sen planları koyunca ben de onları kullanıp 3'lü depo planı yaparım böylece her tür loko deposu planımız olur sitede. bir de bana yakında e-lok deposu geliyor; onun da ölçülerini alır koyarız takım tamamlanır!

harika!

cem.

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 28, 2006, 14:14:53 »
   Arkadaşlar Nedim bey gerçekten güzel bir iş çıkarmış ben deniz gördüm ama daha boya işi yapılmamış,söylemeyeyim kendisi takdim ederse daha iyi olur,saygılarımla.

mali.....

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 28, 2006, 17:55:01 »
Erkut bey, bu çalışmanızı izlemeyi özlemiştik, elinize sağlık.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 19, 2007, 21:22:13 »
buda saygıdeğer erkut beyden eskitme örneği

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2007, 13:56:40 »
sevgılı dostumuz,
oncelık ıle hosgeldınız. sormus oldugunuz kapı ve pencere vs. gıbı hazır meteryallerı erkut ustad, ben ve diger dostlar proses ten temın etmekteyız. bunun dısındada baska hoby marketler var ancak onlarda sadece kapı pencere gıbı meteryaller mevcutmu bılemıyorum. bu sıtenın sol tarafında kı pencerelerden daha detaylı bılgıye sahıp olabılırsınız.
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 23, 2007, 18:38:08 »
sayın korkut bey,
bızler bu pencere kapı vs. gıbı malzemelerı proses ten satın aldık. orada bır suru cesıt var.. ama bu aralar bırazcık cesıtler tukendı galıba.. gecenlerde harun bey demekte ıdı yenı sıparısler gelecek dıye. proses sıtesınde bulubılecegınız gıbı eger bu sıtenın soldakı 1/87 olcek kapı pencere kıtler stoklarımızda kısmını tıklar ısenız. detaylı bılgılere sahıp olabılırsınız..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 23, 2007, 20:58:35 »
Erkut abi merhaba,

bazı  lokoları tekrar  boyamak istiyorum, öncelikle nasıl bir yol izlemeleyim zımparalayıp eski boyayı atmak mı gerekiyor yeni boya ne kullanmalıyım ne tavsiye edersin bana  bu konuda yardımcı olabilirsen çok sevinirim, gerçi kamil abi de bu yazıyı okur ise oda mutlaka fikirlerini sunacaktır, gerçi yarın inşallah harun abinin oraya gelmek istiyorum gelince uzun uzun bu konuyu konuşabilirz de belki

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 23, 2007, 21:19:23 »
Önder selamlar,

Yeniden boyamak istediğin lokoların malzemesi nedir?

Cem.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 24, 2007, 01:13:30 »
Cem abi ve Erkut abi merhaba,

Dizilere daldım nete geç girdim msjlarınızı yeni gördüm , öncelikle teşekür ederim,

Cem abi lokoların malzemelerini sormuştun eğer yanlış anlamadıysam plastikler,

Erkut abi verdiğin site adreslerini inceleyeceğim ve bu konuda daha başınızı çok ağrıtacağım sanırım,

Saygılarımla iyi geceler

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 24, 2007, 02:47:08 »
Önder selamlar,

Loko boyamak genellikle iyi fikir değildir ama gözden çıkardığın değeri çok olmayan birşey ise durum başka.

Ok, ben bir boya işi yapmıştım; işte sana tavsiyeler:

Boyaları zımpara falan gibi birşeyle çıkartmaya çalışma sakın. Loknun üzerindeki tüm aksesuarları (farlar gibi) sök ve boyayı nalburda bulabileceğin boya sökücü ile sök. Boya sökücünün kullanma talimatında tiner ile yıkayın der ama sakın yapma. bol deterjan ile temizle.

Ben sprey boya, akrilik, ve enamel kullandım. sonuç gayet iyi oldu. boya bittikten sonra mutlaka mat sprey vernik (iyi kalite) ile vernikle (en az 4 kat, katlar çok ince olmalı) aksi halde boyalar çabucak dökülür.

Detay istersen yaz.

Gece geç vakit çok uzun anlatamıyorum ama ana fikri kapmışsındır.

Sevgiler,

Cem.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 24, 2007, 22:26:49 »
Cem Abi merhaba,

aslında benim yapmak istediğim nedir sana ondan bahsedeyim,

şu santa fe lokolar var ya ondan var bende bir tane çok önemsemiyorum ama performansıda güzel, çok şekilli bişi olmasa da biraz bizim    DE 24000 leri    andırıyo bende ona benzeterek boyamayı düşünüyorum , yani boyasına zarar gelmesi çok da önemli değil aslında

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 24, 2007, 22:37:04 »
ok mesaj alındı :)

bu durumda boyayı sadece ve sadece boya sökücü ile çıkartmalısın. kullanım talimatlarını boşver, kabaran boyaları iyi bir bulaşık deterjanı ile yıka. işlemi birkaç kez yapman gerekebilir. plastiğe zarar vermez korkma. bolca kullan.

boyama aşamasında önce en çok olan renk (tahminen kırmızı) için sprey kullan (kalan kısımları maskelemek iyi bir tercih olur). en az 3 - 4 kat at, katlar arası iyice kurumasına dikkat et. geri kalan kısımlar için akrilik (su bazlı) iyi kapatan bir boya veya enamel tercih et. enamel kullanacaksan biraz incelt ve birkaç kat sür. katlar arası sabırlı ol. iyice kurumadan işlem yapma.

rötuş kapsamına girecek detayları en sona bırak ve onlara başlamadan önce en az 4 kat sprey vernik at - vernik atarken cimri ol. kaliteli vernik kullan. ben yarı mat kullanıyorum ve çok memnunum. herşey bittikten sonra 2 - 3 kat daha vernik at.

aksesuarları (lamba vs.) en son yerleştir.

benim boya prosedürüm bu.

sevgiler,

cem.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 25, 2007, 22:09:07 »
Lokomotif boyası sökmek için otomobil fren hidrolik yağını denediniz mi ? İstediğiniz boya katını çıkarırsınız, istediğiniz aşamada işlemi durdurabilirsiniz. 

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mart 05, 2007, 00:25:27 »
sevgılı ustadım erkut bey,
bence bır foto shop ıle ıkısını yanyana koyda arasındakı farkı bunu yapan gorsun.. ınce ıs nasıl cıkar ayrıntı nasıl verılır.. abı dort duvar ama yınede yapanın ellerıne saglık.. ya ben boyle derım ya sımdı yıne yagcı olurum.. aman bosver zaten durmadan loko yaglamaktayım nasılsa..
sevgı ve saygılarımla..
nedım kus..