Gönderen Konu: BİRYERLERDEN BAŞLaMAK İSTİYORUM AMA...  (Okunma sayısı 3726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muratcanongun

• Forum Üyesi
  • Yer: Bursa
BİRYERLERDEN BAŞLaMAK İSTİYORUM AMA...
« : Ağustos 15, 2007, 15:57:23 »
Merhaba değerli modelciler

İlk önce kısaca kendimi tanıtmak isterim.Ben 30 yaşında Bursa'da oturan evli bir küçük Zeynep sahibi bir İngilizce öğretmeniyim.Henüz 13 14 yaşındayken tanıştığım model trenlerle yaş otuza dayanınca tekrar başlama duygusu bende vuku buldu.Ancak hem bilgisizliğim hemde olayı sadece internetten edindiğim bilgiler benim açıkçası kafamı karıştırdı.
  Yeni başlayan ve ne yapacağını bilemeyen biri olarak siz değerli model tutkunlarından kısa da olsa yardım talep ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Saygılarımla...

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: BİRYERLERDEN BAŞLaMAK İSTİYORUM AMA...
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2007, 09:04:18 »
Murat Bey.Hoşgeldiniz.Yeni başlıyacağınızı belirttiğinizden,bende birşeyler katmak isterim.İhsan beyin belirttiği gibi biz modelçilerin en büyük derdi yer sorunudur.Yer sorununuz yoksa, HO Scala (1/87) çalışmanızı tavsiye ederim çünkü bu ebatda yurt içinde istediğiniz her şeyi aşağı yukarı bulabilirsiniz.N Scala (1/160 ki ben bu ebatda çalışıyorum) çalışması küçüklüğü nedeniyle zor,biraz daha pahalı ve ayrıca yurt içinde parçaları bulmak zordur.Bu kararı verdikten sonra N Scala çalışmayı düşünürseniz bu konuda sizlere yardımcı olurum.Yinede herhangi bir karar vermeden önce bu sitedeki yazıları ve resimleri iyice incelemenizi yavsiye ederim.Çok şeyler öğrenebilirsiniz.Ayrıca herhangi bir konuda sorununuz olduğunda, bu sitedeki tüm hobidaşlar sizlere yardımcı olacaklardır.Şimdiden sizlere kolaylıklar ve başarılar diler,sevgi ve saygılarımı sunarım.
NACİ GÜRBÜZ

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2007, 09:26:04 »
Merhaba Murat bey...

Bende öncelikle hoşgeldiniz demek istiyorum.Değerli abilerimiz size N ölçekten bahsetmişler.Zaten forumu araştırırsanız gerekli bilgilere rastlarsınız.Ancak bir noktayı belirtmeden geçemeyeceğim.N ölçek in HO ölçeğe karşı sadece bir avantajı var.O da daha az yer kaplaması.Yersizlikten çok kişi şikayet ediyor.Belkide ben en baştayım (ilk 5 içinde olduğumdan %100 eminim  ;D ).O yüzden bir ovale dayalı diaroma yerine bir modül düşünüyorum.N ölçek belki mekan bakımından size avantaj sağlayabilir.Ancak buna karşın fiyat bakımından size hiç bir avantajı olmayacak.Çünkü birim maliyetleri daha yüksek olacak.Tedarik etmek pek kolay değil.Dahası...Bu iş hemen hemen ölene kadar devam eden bir uğraş.Gözleri yorması zayıflatması söz konusu.Düşünün 55-60 yaşından sonra hele daha ilerisinde ne kadar görebileceksiniz?Benim şimdiden zayıflamış gözlerimle kendimi açıkçası N ölçekli taşıtların hareketini izlemeye konsantre etmeyi düşünemiyorum.Muhtemelen anında başım döner  ;) Mekan bakımından getireceği avantaja karşın bu belirttiğim dezavantajlarıda göz önünde bulundurun derim.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Muratcanongun

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2007, 19:52:20 »
Hepinize verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ediyorum.Naif ve yol gösterici yorumlarınızdan yararlanacağım.

Teşekkürler.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2007, 19:59:19 »
murat bey merhabalar.
istanbulda ikamet ediyorsanız bence bir çeşitleri görün derim. forumda detaylar zaten mevcut ama görsellik başka bir durum.

enver

Çevrimdışı hasan38m

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Ağustos 17, 2007, 20:55:00 »
murat bey hoş geldiniz  bu öyle bir tutkuki daha bırakamazsın  selamlar
hasan yaşar mert

Çevrimdışı Muratcanongun

• Forum Üyesi
Ynt: BİRYERLERDEN BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA...
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2007, 15:10:26 »
Tekrar merhaba!

Enver bey ben Bursa'da oturuyorum.Ama Ankara'ya gittiğimde (reklam olmaz umarım :D) Hobby time'ı ziyaret ettim.Adeta büyülendim.Ama biraz daha dursaydım beni kovacaklardı herhalde.İstanbul'a gittiğimde bana önerebileceğiniz bir yer varsa sevinirim.
  Hasan bey size katılıyorum tam eşikteyim zaten adım atarsam kendimi durduramayacakmışım gibi geliyor.
  Yetkin bey siteyi mutlaka tam anlamıyla inceleyemedim.Ancak en kısa zamanda  inceledikten sonra sizin ve cevap veren diğer modelcilerin hepsinin bilgi birikiminden yararlanmak isterim.
   Son olarakta şu an kullanmadığınız tren vagon veya setleri,bu siteden  sizlerden alma şansımız varmı?
   Teşekkürler görüşmek üzere...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2007, 16:13:26 »
ben sahsen istanbulda prosesi gidip ziyaret etmenizi tavsiye ederim.harun bey bu konuda iyi bir danışman.
kurulu diaromadan canlı olarak detayları görürüsünüz. hatta forumdan bazı abilerde istanbulu geldiğinizide size bilgi vermekden memnun olacaklardır.

enver