Gönderen Konu: Birleştiriciler...  (Okunma sayısı 16511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Birleştiriciler...
« : Aralık 21, 2006, 00:05:05 »
Lokomotif ve vagonların birbirlerine bağlanması için kullanılan parçalar üreticiden üreticiye çeşitlilik gösteriyor.
Parçalar coupler, kuplör gibi isimlerle anılıyor. Avrupa'da daha çok NEM yaygınken Kuzey Amerika da Kadee marka olarak nerdeyse bir standart olmuş. Aşağıda resimlerle bazı örnekleri paylaşıyorum.

İlk iki resim NEM

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Birleştiriciler...
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2006, 00:07:41 »
Eski tip Fleischmann larda bulunabilecek kanca tip ve yeni modellerde olan PROFI tip birleştiriciler...

İlk ikisi eski, son iki resim yeni

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2006, 00:09:09 »
Marklin ve Trix modellerinde kullanılan Close Coupler örnekleri

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2006, 00:11:16 »
Roco Type 2 ve Universal Kuppler ornekleri

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2006, 00:17:38 »
Kadee Coupler, Kuzey Amerika Atlas, Athern, Bachmann, vb..

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2006, 00:38:57 »
Haklısın, zaten çoklukla Piko bunları kullanıyor. Eski Lima'larda da bu kullanılıyordu. Piko ve eski Limaların kuplör vagon bağlantıları sabit veya sadece bir noktadan dönebilir olduğundan bu modeller vagon açıklığı ve dolayısıyla daha dar açılı dönüşlere olanak tanıyor, yani geçici kurgu kullanımı ve senin de Piko için düşündüğün gibi gerçekçi modelleme değil de halı üstü ebeveyn-çocuk kurguları için. Tabii kurb konusu ayrı bir tartışma konusu  ;D ;D ;D

NEMli Hornby vagonlarımın da gayet sevimli olduğunu paylaşmak isterim özellikle favorim Pullman VSOE, Harun bey yeni parti henüz gelmedi mi ?

Benim favorim Fleischman PROFI, tabii Kadee uygulamaları da ayrı bir dünya.

Resimlerin görüldüğüne sevindim, Uğur aradaki mesajları siliyorum ??

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2006, 00:44:54 »
Bende DC kurgum için Fleischmann mı Hornby mi diye terreddüt etmiştim başta birazcık.Tereddüt etmeme sebepte Hornby de Alman tipi semafor çalıştırıp çalıştıramayacağım endişesiydi.Ama Erkut abiyi dinleyeceğim.Zaten Harun abi gibi birisinden Hornby almak varken diğerine vicdanım el vermez açıkçası.Biliyorum beni hep kurplarla anıyorsunuz.Ama ne kadar rahatsız edici olduğunun farkında olduğunuzu da sanıyorum.Anlaşılan bir kaçınızı birgün yanıma almalıyım.Şöyle Soğucaktan Çalıköy e inerken o darp kurplarda 100-110 yapsak ne diyeceksiniz merak ediyorum....  ;D
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 21, 2006, 00:51:51 »
Cem, öyle bir gün ayarlayabilsek, koşarak senin yanında makinanın içinde olmak isteriz. Ama 100-110 dedin daha şimdiden ürperdim yine de seninle zevkli olur.

Kurblar konusunda takılmayı belki fazla sürdürdük ancak takılmaktan öte dikkat edilmesi gereken detay. Benim pullman vagonlar dar virajlarda yatıveriyorlar, bu arada eski filmin linkini koyayım...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2006, 00:57:07 »
NEMli Hornby vagonlarımın da gayet sevimli olduğunu paylaşmak isterim özellikle favorim Pullman VSOE, Harun bey yeni parti henüz gelmedi mi ?

Tabii bu vagonların nemini alman lazım. Malum rutubet zarar verebilir.

Bu arada soruna da cevap vereyim yeni ürünler şu anda yolda. Belki Bulgaristan'da falan olabilir. Yani en geç önümüzdeki hafta bekliyoruz.

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2006, 01:01:05 »
Yok canım hepiniz benim için değerlisiniz.İçtenlikle samimice söylediğinizi biliyorum.Sen 100-110 dan korkuyorsun bizim çocukluk 22000 liğe Eskişehir-Beylikova arasında 135 yaptırdılar.KONCAR olsaydı sen düşün gerisini..... ;D Ben zaten H0 ölçekli kurguda olabildiği ölçüde yük treni kullanmaktan yanayım (Ama tabii şimdi düşündüğüm kurgunun anatemasıyla epey ters düşüyor).Gerçi buharlı ların arkasına iki dingilli eski tip yolcu vagonları koymak daha güzel olacağından bojili vagon derdi olacağını sanmıyorum:Dört dingilli yolcu vagonu olsa bile yeni nesil olanlardan yana kullanmam tercihimi:Çünkü altından raylar göründüğü zaman felaket sırıtıp gözüme bakıyor:Birde bahsettiğin devrilme ve benim düşünmediğim ama başkalarının düşünebileceği kataner problemi var (Kataner direkleride dar kurplarda başa bela oluyor hatta peronlarda bile Harun abi bilir dükkandaki dizelle peronu baya sürte sürte sıyırmıştık)  ;D ;D ;D
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2006, 14:32:17 »
sizin icin belki pek önemi yok ama mehanolarında bağlantıları NEM... (doğru mu yazdım acaba... NEM ne demek? cahilliğime verin...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2006, 16:10:35 »
Nem Almancadan bir kısaltma

Normen Europäischer Modelleisenbahnen (NEM), or European Standards for Modelling

Avrupa modelcileri standart olarak MOROP, kuzey Amerika ise NMRA'yı esas alıyor.

Verband der Modelleisenbahner und Eisenbahnfreunde Europas (MOROP) www.morop.org

National Model Railroad Association, or NMRA  www.nmra.org

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 22, 2006, 08:35:27 »
selamlar herkeze
bir soru sorabilirmiyim . soruyorum . :) piko başlangıç seti var elimde ama digital değil bu ray sistemine makas değiştirme aparatı ekleye bilirmiyim

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Aralık 22, 2006, 10:09:43 »
Merhaba,

Makaslar için elektro-manyetik motorlar var, Piko'nun makasları için size lazım olan parça 55271

http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=4&parent_id=5&child_id=0&id=55271

veya set olarak 4 makas ve kontrolü için bir ürünleri var

http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=4&parent_id=5&child_id=0&id=55390

Bunları kullanmak için dijitale gerek yok, basit bir anahtarla kumanda edebilirsiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam www.hobbytime.com.tr Piko ürünleri getiriyordu, biraz yüksek fiyatlarlada olsa bir seçenek.
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2006, 10:15:54 Gönderen: Obiwan »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
Kuplörler konusuna eski forum'da yaptığım eklemeleri taşıyorum:
« Yanıtla #14 : Aralık 25, 2006, 11:30:23 »
Okan bey, sizin birleştiriciler (kuplörler) konusuna yapabileceğim ekler aşağıda:
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2006, 11:34:17 Gönderen: ktuzunalp »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 25, 2006, 11:35:16 »
Ek birleştirici resimlerine devam:

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2006, 11:37:02 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 02, 2007, 00:44:37 »
Bir örnek daha

1.genelde kullanılan : Piko, eski Lima..
2. Marklin
3. Roco
4. Roco Universal
5. Fleischmann

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Aralık 02, 2008, 22:38:53 »
Merhaba,

Eski lima kuplör takılı bir vagonu kadee kuplörlü hale getirmekk mümkün mü? Bağlantıları oldukça farklı görünüyor ama farklı bir yöntem var mı acaba.

Teşekkürler
İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #18 : Aralık 02, 2008, 23:22:07 »
ibrahim bey eski lima kuplörleri değiştirmek çok zor bildiğim kadarı ile imkanı yok sabit kuplör limalar.yapılabilir ama çok uğraşmak lazım.selamlar.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Aralık 03, 2008, 09:13:26 »
Merhaba,

Sabit kuplör olduklarını fark ettim belki kuplörün takıldığı parçadan bulunabilirse sabitlenerek olabilir gibi göründü ama önerilerinizi dikkate alacağım.

teşekkürler