Gönderen Konu: DH11500 ve Sirkeci-Çerkezköy bölgesel ekspresi..  (Okunma sayısı 10493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
DH11500 ve Sirkeci-Çerkezköy bölgesel ekspresi..
« : Aralık 30, 2006, 11:39:49 »
Sevgili model tren severler,resimlerini yüklediğim teşkilatın vagonları Lima,boyamalarını ben yapmıştım,Loko ise Roco marka,üzerinde hiç oynama yapmadım,bir kez TCDD yazma denemesi dışındada bir şey yapmaya pek niyetim yok   :)

Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
Ynt: DH11500 ve Sirkeci-Çerkezköy bölgesel ekspresi..
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2006, 13:09:55 »
Erkut abi çok sağolasın,
boyama işini sprey boya ile yaptım..Kolay oldu..Kolay olmasının nedeni ise şu,Lima vagonların bu modelinin metal tavanı,camlar ile tümleşik halde yerinden çıkıyor,dolayısı ile bojileride aldıktan sonra,elimizde sadece vagonun ana gövdesi kalıyor.Böylece sprey ile uyguladığımız boyanın sağa sola taşma riskide minimum seviyeye iniyor..Önce alt kısmını bantlayıp üstü,üst kuruyuncada yine bantlayıp alt kısmını boyadım.Renk tonlarını seçtikten sonra fazlaca bir sorun kalmıyor,yandaki tabelanın fontları çok küçüktür..Bunu Windows tabanlı bir işletim sisteminden print etmek olanaksız,bu yüzden yazıyıda IMac sistemli bir bilgisayardan print ettim..Boyamadan sonra kapı kısımlarında taşmalar oldu çok az,ama onlarıda küçük müdahaleler ile bertaraf edebiliyoruz..Şu anda halen boyamadaki taşmaları önleyebilecek bir izole sistemi araştırıyorum,bu olay vagonlarda kolay ama lokolarda kıvrımlar çok olduğu için,farklı renkler içeren kısımları birbirinden iyi izole edebilecek bir yöntem arıyorum,bulunca lokolarda başlayacağım :)
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2006, 14:06:31 »
Gürcan eline saglık Görsel olarak çok iyi..
Marklin C track raylar gördüm sanırım her 2 sistemde sizde mevcut

saygılar a.usta

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2006, 15:17:06 »
Abdurrahman abi çok sağol.
Evet C track te var ama dioramaya başlamak nasip olursa C kullanmayacağım,bulunması zor olmasa Maerklin K track düşünmüştüm ama yurtdışında bile pek fazla değil,zira çoğunluk K track rayları favori seçmiş kendine dolayısıyla 2.el i pek yok,yenisi ise pahalı..Bu nedenle DCv temelli olacak şekilde planladım..Tabi başlayabilirsem bir an önce,yer sıkıntısı çok engelliyor beni.
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2006, 18:02:50 »
istanbul - cerkezkoy hattı , hatta tum trakya bolgesıne gıden trenler bızım burdan gecıyor hatta daha bugun yolda gıderken yanımdan bır yuk trenı gectı 22000 olması muhtemeldır

modellemenız mukkemel olmus elınıze saglık
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2006, 21:28:37 »
Okan çok sağol arkadaşım
Bahçeşehir'de olmandan dolayı bu imkana sahipsin kendini şanslı sayabilirsin zira Ispartakule hemen yanınızda :) Bu arada Okan bilgin olsun Trakya hattında DE22000 yok,DE24000'dir o kuvvetle muhtemel  ;)
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2006, 22:42:00 »
Gürcan kardeşim eline sağlık. Arkadaki kule tanıdıkmı ne? İstasyon binası hakındada bilgi verirmisin?
Mehmet UYGUN

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2006, 23:29:08 »
haklısınız 24000 olabılır arabayı surerken tam bakamadım

birde bana istanbul - edirne hattı çok hoş ve karmasık gelıyor o hattın planları sızde mevcutmu ?

kac defa nıyet ettım ısparta kuleden trene bınıp edıneye gıtmeye ama kısmet olmadı
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2006, 23:38:32 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2006, 23:47:00 »
Mehmet abi çok sağolasın,
evet abi kule yabancı değil :) istasyon binası St.Magiore,Fransa istasyonu ama yapı itibari ile bizimkilerede benziyor,zaten Alman ve Fransız istasyonlarına genel benzerlikler var..

Okan,
aslında İstanbul Edirne hattı hiç karmaşık değildir,sadece Kırklareli ve Uzunköprü ayrımları var,zevkli bir yolculuk olur çünki,yer şekilleri düz olduğu için etrafını gayet net izleyebilirsin,sabah Sirkeci'den kalkan tren Uzunköprü'ye gider,ikindi vakti kalkan Edirne'ye..TCDD sitesinden saatlerine bakarak güzel bir Pazar günü planı yapabilirsin.. ;)
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 31, 2006, 00:37:56 »
ınsallah fırsat budugum bır gun yapacagım bu seyahatı

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #10 : Aralık 31, 2006, 15:21:01 »
Vagonların boyaması çok güzel olmuş elinize sağlık.Ama biraz daha tadilat istiyor gibi.200 km/h hıza uygun olamaları çok güzel (ama TVS 2000 ler bile azami 160 km/h  ;D).Loko yu DH 11500 yapmayı düşünüyormusunuz?Yoksa orjinal DB halindemi bırakacaksınız?(Bu loko lar benim çocukluğumda İzmirde banliyö trenlerini orjinal DB armalı hallerinde yapıyorlardı.Halkalıya gidince DH11500 oldular)

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 31, 2006, 18:48:53 »
Cem Bey çok teşekkür ederim,
haklısınız tadilat lazım özelliklede o 200kmh olayı gayet çarpıcı  ;D Loko'yu TCDD yapmayı düşünüyorum ama,öncede dediğim gibi boyayı sağa sola taşırmadan yapmanın yolunu arıyorum hala.Zira loko,fiyatı Marklin kadar olan Roco'lardan  :D

Evet,yanılmıyorsam 83-84'lerde gelmişti bunlar,ilk olarak İzmir'e..En son Halkalı ıskatlarının arasında görmüştüm,bir tanesi dediğiniz gibi aynen geldiği gibi duruyordu DB yazısıyla..benimde çocukluğumun efsanesidir DH11500,keşke yine dolansa buralarda :D
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 31, 2006, 19:10:15 »
Benimde çocukluğumun efsane makinası diyebilirim.Hayatımda gördüğüm ilk dizellerdir.Buharlılardan sonra bunlar banliyö trenlerini yapmaya başlamışlardı.Özellikle kuyruğuna basılmış kedi ciyaklaması ilginç kornaları hep dikkatimi çekmişti.Ben 96 sonu 97 başı Halkalıdaydım.O zamanlar şasileri artık tamamen ölmüştü.Biz deneyelim diye orjinal Mercedes motorlarını söküp MTU V12 ile değiştirmiştik.Ama daha fazla dayanamadılar.Hatta geçenlerde bir kaç işçi arkadaş toplamak için Halkalı depoya gittiğimde sordum hepsi kesilmiş yedek şanzuman dahi kalmamış.Demiryolu kültürü olmayan bir toplum olduğu için bu katliamıda normal karşılamak gerek.Buharlıları kurtaracağız diye harcadığımız emeğin haddi hesabı yok.Halbuki Br212 ler (yani bunların bir üst versiyonu) şu an Almanya da nostaljik dizeller içerisinde en popüler makinalar.Eğer DH11500 yapmak isterseniz bende yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar

Jimmy Cem

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Aralık 31, 2006, 20:51:21 »
Cem Bey bahsettiğiniz korna şimdi kafamda çınladı :D gerçekten demiryolu kültürümüz yok maalesef,bu arada iştigal etmekte olduğunuz işi merak ettim,demiryolu ile ilgili sanırım..

DH11500 konusunda şu boya izolasyonu hakkında bir fikriniz varsa,çok memnun olurum..

Saygılarımla
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Aralık 31, 2006, 21:58:30 »
Daha iki gün önce yine forumda yazmak zorunda kalmıştım. ;) Lokomotif teknisyeniyim.Net bir fikirim yok boya ile ilgili daha önce çok uçak maketi yaptım loko şimdi yapacağım.Önce Teoman abinin Br57 sini 55022 ye çevireceğiz.Sonra da Liliput Br52 alıp 56508 e çevireceğim.Sanırım şerit boyaları (ince çizgi halinde) yapmak için en ideal yol seloteyp ile yapıştırark gerçekleştirmek.Çok zor değil zaten DH11500 lerin sade bir boya tasarımı var çok karmaşık değil.Dolayısıyla altından kalkılması da zor değil.

Saygılar

Jimmy Cem

Çevrimdışı xtramodeltren

• Xtra
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbuL
« Yanıtla #15 : Nisan 05, 2007, 17:34:07 »
Aynı vagonlar Adapazarı - Haydarpasa arasında da calısıyor.Bu arada bnm sormak istediğim bir konu var.Acaba Boji'leri vagonlardan hariç olarak temin etmemiz mümkün mü?mesela ben buyuk ölcüde el yapımı bir vagon üzerinde calısıyorum,sadece bojileri hazır olarak satın alabilirmiyim?bilgisi olan var mi?