Gönderen Konu: Marklin Ray Çeşitleri Bağlantıları  (Okunma sayısı 7644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
Marklin Ray Çeşitleri Bağlantıları
« : Aralık 25, 2006, 11:43:53 »
Merhabalar.Elimde marklin C-Gleis raylar var.M-Gleis yada K-Gleis türden ray almayı düşünüyorum.Peki bu türden raylar aldığımda C-Gleis türden raylara ek olarak takılıp takılamayacağı hakkında bilgim yok.Bir sorunla karşılaşır mıyım?Teşekkürler

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin Ray Çeşitleri Bağlantıları
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2006, 13:07:22 »
jazzista tekrar selam,

Marklin'de her raydan bir başkasına geçişi sağlayacak adaptör raylar mevcut.

bence sen bir an önce kendine bir Marklin kataloğu edin; eski de olsa olur. böylece bu tür kısa ve önemli soruların cevaplarını hemen ve kendin bulabilirsin, bizim insafımıza kalmazsın :)

şaka bir yana elinde katalog yoksa bir tane mutlaka edin; böylece neler olduğunu görür seçeneklerin hakkında daha çok bilgi sahibi olursun. şahsen katalog benim için ayrılmaz bir parçamdır.

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2006, 14:19:57 »
Yahu katalog var ama almancam çok iyi olmadığı için güçlük çekiyorum :)Gene de teşekkürler bilgileriniz için.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2006, 18:42:26 »
Özgür selamlar,

M track ve digital mevzuunu ben de duydum hatta marklin-users.net'de de söylediler ama bir arkadaşta M digital var ve süper çalışıyor. Bunlarda problem sanırım eski tip bağlantılar; yani zamanla bükülüyor falan ve temas azalıyor diye düşünülüyor. Aslında tam da benim sevdiğim mevzu: uğraşıcan, eğicen, bükücen sonunda olacak - ya da bana öyle geliyor :)

Ben Trencinin Yeri'nde M-track kullanmayı düşünüyorum. Böylece daha sağlıklı bir deneme ortamı buluruz.

Sevgiler,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2006, 20:01:19 »
ha ha ha!

Valla öyle bir durum olursa oturur ağlarım :)

Şaka bir yana aslında birbirinden izole sistemler de düşünülebilir. Yani şimdi gönlüm K-track'den yana ama çok hammaliyesi var, diaroma 170 x 210 olacak en az. Yüzlerce k-track döşemeyi gözüm yemedi. Öte yandan ticari birşey olmadığı için biraz zevkimize hitap etsin, biraz deneyip yanılalım falan istedim - tabi bir de elimdeki en az 150 parça ray, 30 - 40 parça makas, sinyaller, uncoupler'lar, hat sonları, vs söz konusu. O yüzden M-track diyorum.

En son olarak da SES konusu var. Ben hiçbir raydan M-track'den aldığım zevki almadım ses konusunda, sen beni anlarsın. Hani o eski ağır lokolar rayları ezer de kendini sanki gerçekten trende sanırsın!

Gerçekçi olmak gerekirse ICE falan gibi katarlar için C-track olur (ses açısından), ama ben de V. dönem sevemedim bir türlü. En son IV, elimdekilerin çoğu III.

Neyse; yaşlanıyoruz, eski kafalı kaldık buralarda.

Sevgiler,

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2006, 22:41:26 »
Abi selam,

170 x 210 başlangıç. aslında yerim 3 x 350 falan ama su kontrpalğı tabakaları 170 x 210; yapçak bişey yok :)

aslında kurulum ince konu yani uzanabilmek vs. zor işler, öyle lambur lumbur dalmak istemiyorum anlıyacağınız.

aslında tam ölçüleri çıkartıp sizlere danışacağım yakında.

cem.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2006, 22:54:30 »
sevgili arkadaşlarım , değerli büyüklerim

çalışmayan  yada tutukluk yapıp kesik kesik  çalışan lokolar uzun süre yatmaktan mı bu hale geliyorlar  :)  onları eski haline getirbilmek  için ne gibi önerileriniz var ve raylara da bir şeyler yapmak gerekir mi

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2006, 11:46:35 »
gylond selam,

bahsettiğin lokolar hangi marka?

cem.

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2006, 11:56:11 »
sevgili arkadaşlarım , değerli büyüklerim

çalışmayan  yada tutukluk yapıp kesik kesik  çalışan lokolar uzun süre yatmaktan mı bu hale geliyorlar  :)  onları eski haline getirbilmek  için ne gibi önerileriniz var ve raylara da bir şeyler yapmak gerekir mi

yukarıdaki mesajı yeni bir konu olarak açabiliriz. hem böylelikle önceki forumda olduğu gibi loko ve vagon bakımı olarak genişleyebilir.
Uğu®

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2006, 11:58:01 »
çok iyi fikir, oraya taşıyabilir misin?

saygılar,

cem.