Gönderen Konu: Neden kısa devre yapıyor?  (Okunma sayısı 3689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lutfi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Neden kısa devre yapıyor?
« : Haziran 05, 2010, 16:51:23 »
Sevgili dostlar,
Kur-kaldır tipi oluşturduğum roco geoline kurgumda bir atraksiyona girişerek çapraz geçiş yapayım dedim.
Yani standart oval daire şeklindeki ray düzeneğinde güney batı ve kuzay doğu istikametlerinde içe çıkışlı iki makas koyarak bunları düz bir hatla bağladım. Diğer bir deyişle, oval hattı diagonal bir şekilde içten ayrıca bağladım. Sen misin yapan hemen kısa devreye geçti. Acaba neden? Yardımcı olursanız sevinirim.
Akşama babacığıııııııım, Unutma Roco Getir! Trix de olur.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Neden kısa devre yapıyor?
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2010, 23:52:34 »
Selam,

Oval hat içinde diagonal(köşegen) olarak ifade ettiğiniz aşağıdaki gibi ise kısadevre yapar.

Armut hat veya üçgenlerde anahtar veya autoreverser ile çözüm bulunabiliyor ancak köşegen için aklıma hemen bir çözüm gelmedi, bakmak gerekli. Doğru akım(DC) Roco raylarda içten yapılan köşegen + ve - kutupları karşı karşıya getireceğinden kısadevre olmakta.

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Ynt: Neden kısa devre yapıyor?
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2010, 09:18:56 »
Merhaba Lütfü bey,

Yaptığınız türde, bende de bağlantı var. Okan beyinde söylediği gibi KISA devre kaçınılmazdır.
Makasklar arasına bağladığınız hatları her iki taraftanda yalıtma parçaları ile yalıtmalısınız. Auto reverser DCC için uygunmuş, DC için olmaz hatta galiba motorola formatlı sistemlerede olmuyor. Çünkü bende var ben çalıştıradım. Herhalde en uygunu makaslarla rayları yalıtıktan sonra her iki tarafada "double pole double throw, DPDT" anahtar diğer bir deyişle Change-over tipi anahtar kullanılarak yapılabilir diye düşünüyorum. Ben daha denemedim.

selam ve sevgiler.

sermet eray