Gönderen Konu: SMD LED ler  (Okunma sayısı 12872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
  • Yer: Viyana/Istanbul
SMD LED ler
« : Mayıs 02, 2008, 23:38:10 »
arkadaslar,
ilk basta bu konunun tam olarak hangi kategorinin altina acacagimi bilmedigim icin en uygun olarak burasini gördüm. eger yanlis kategoride isem, lütfen tasinsin..
profil fotomda ve forumdada yükledigim gibi elimde olan E52500 lerin son durumlarini biraz aciklamak istiyorum:
bir tanesi hemen hemen tamamen bitti (son rötüslar), 2.de alt yesil kusak hala bekliyor. tabiiki ikisindede TCDD yazisi ve plaketler eksik, onlar icinde cözüm araniyor..
esas sorum su:
SMD almak istiyorum: 6 sari-beyaz (tam rengini bilmiyorum), 4 kirmizi. hepside birbine baglanacak: yani önde gidiste 3 beyaz, 2 kirmizi (ve tersi) yanacak...
sorum: bu konuda bilgisi olan varmi? daha önce komple analog olan bir lokoyu dijitale cevirirken SMD LED kullanan oldumu? direncleri bir türlü hesaplamayi becerdimde, paralelmi/serimi baglayim?
umarim bir türlü derdimi anlatabildim.
selamlar
tarik
56507 dijital oldu, simdi gereksizleri elden cikarma zamani geldi...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: SMD LED ler
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2008, 18:32:00 »
soruna cevap olabilecek konular digitale geçiş başlığının altında mevcut. nedim abi ve koray cenan abinin yaptıgı çalışmalardan faydalana bilrisin.
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?board=37.0

enver

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
SMD LED ler
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2008, 21:45:03 »
arkadaslar,
belki bir ressim koyunca daha iyi anlasilir diye düsündüm:

kirmizi SMDler: 20mA, 2 V
beyaz SMDler: 20mA, 3,15 V
direncin hesabini söyle yaptim:

16V - [ ( 3 x 3,15 V) + ( 2 x 2 V)]
                       0,02 A

=127,5 Ohm.
bende bir yüksegi olan (ve bulabildigim) 150 Ohm direnc aldim.

decodere yukaridaki gibi bagladim..tik yok..SMDler yandigi zaman kisa bir süre icin cok parlak yanar, sonrada komple yanarlarmis.
ama öyle bir seyde olmadi.
bende aninda raylardan elektrigi kestim, ne olur olmaz diye...

bana bu sorun icin yardimci olabilirmisiniz?
selamlar
tarik

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2008, 23:42:16 »
Tarık selam,

LED ler aynı diod gibidir yani + ve - si vardır. Zaten açılımı da Light Emitting Diode.

Onları kontrol ettin mi? birbiri ardına seri olarakolarak bağlaman lazım. 

aşağıda bir şema ekledim.

(+) anot >I (-) katod.

Harun

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #4 : Mayıs 16, 2008, 12:20:19 »
Merhabalar,

Aşağıdaki yazıyı TürkTrenMaketleri grubuna göndermiştim. sanırım burada da yararlı olabilir, bu düşünceyle burada da gönderiyorum. Devre şeması olarak zaten çizilmiş. Benim takıldığım genellikle akım değerleri ve dolayısıyla SERİ dirençte harcanan güç.

Ayrıca, bu tür devrelerle uğraşırken en doğrusu öncelikle LED grubunu ve SERİ direnci bir gerilim kaynağı ile test etmektir. Bu iş için elinde trafo yada adaptörü olmayanlara iki adet 9 voltluk pili SERİ bağlayarak 18 Voltluk bir kaynak yaparak denemelerini öneririm. Böylece tümüyle çalışan bir sistemi sonra DECODER ile denemek daha kolay olur. Önce kurduğunuz devrenin çalıştığına emin olmanız gerekir sonra ilgili devreye bağlarsınız.

Bir süredir SMD LEDlerle ilgili email'leri izliyorum. LED deyince genis bir aralikta (akim ve güc anlaminda) calisan urunlerden bahsediyoruz. Power LEDler (guc LEdleri ) bizim konumuzun disindadir. Onlarin amaci yuksek guc harcayarak cok isik vermeleridir (bazi otomobllerde de sinyaller icin kullanilmaya baslamis). Bizim icin ise stardart yada dusuk akimli olanlari uygundur yani 1-2 mA en fazla 5-10 mAdir. Allah askina 50 ma yada daha fazla akimla ne isisiz var (bu durumda yani o kadar guc harciyacaksaniz SERI direnci soba gibi isitacaksaniz). Burada amac cok az guc harcayarak, SERI direnc uzerinde mumkun olan en az gucu harcayip fazla isinmayan bir isiklandirma sistemi yapmaktir .
Bence 20 ma bile fazla. SERI direncte harcanan guc(arkadasimizin ornegi icin)= 150 ohm x .02 Amp. x 0.02 Amp = 60 mW'tir. Bu arkadasimizin isi icin uygun bir degerdir (YANI direnc isinmaz). Ben normal LEDlere 5 mA akim suruyorum ve gayet guzel isildiyorlar (yeterince parlaklar). Burada onemli olan SERI direnc uzerinde harcanan guctur. EGER tek LED kullanacaksaniz tabiiki bu durumda LEDlerin renkleri onemli ve dolayisiyla gerilimleri:
1- Kirmizi LEDler normal olanlar 1.6 Volt civarinda SMD kirmizi LEDler 1.8Volt civarinda
2 - Sari ve turuncu LEDler normal olanlar 1.8-2.0 Volt arasinda SMD kirmizi LEDler 1.9-2.4Volt arasinda
3 - Beyaz LEDler normal olanlar 3.5 Volt civarinda SMD kirmizi LEDler 2.9-4.0Volt arasinda
calisirlar.
Bu durumda direnc uzerinde dusen gerilim  = 16V - 1.6V(kirmizi olsun) = 14.4V buradan 20 Ma akim icin    Direnc = 14.4V  / 0.02 Amp  = 720 ohm bulunur. Direnc uzerinde harcanan
GUC = 720 ohm x 0.02 Amp.x 0.02 Amp =0.288 W bulunur. Bu degerde sicaktir(elle cok kolay hissedilir. Ama ayni isi 5 mA ile yaparsak 0.072 Watt harcanirki bu soguk bir degerdir.

Arkadaslar bu nedenle fazla akimla LED kullanmanin bir mantigi yoktur. Daha akim daha az guc ve daha az RAYlarda kirlilik yaratir.

Umarim aciklayici olmusumdur.

Selamlar

Sermet Eray

« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2008, 12:26:12 Gönderen: Sermeteray »

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2008, 16:23:56 »
harun ve sermet abi,
ilk basta verdiginiz bilgiler icin tesekkür ediyorum.
biliyorum, cok soru soruyorum ama anlamadigim yan direnci neden SMD gurubundan sonra bagladiniz?
anod ve katod olayina ilk bastan dikkat ettim ve gönderdiginiz cizimdeki gibi bagli. tek sorun bende direnc en önde, artinin orda oturuyor...
selamlar
tarik

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2008, 16:47:19 »
Merhaba Tarık,
Sorularını çekinmeden sorabilirsin. Yardımcı olabiliyorsam ne güzel.
Direncin LEDlerden once yada sonra baglanmasinin bir farki yok cunku seri devrede
akim aynidir.farketmez tek LED ve 16Volt icin 1000 (hatta 2000 yada 3000 ohm bile
olabilir) ohmluk direncle bile isildayan bir LEDiniz olur eger LED saglam ve dogru
baglanmissa

selamlar

sermet Eray

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 17, 2008, 19:36:52 »
sermet abi,
cevaplarin icin tesekkür ederim.
direnc i 150 Ohm olarak belirlemistim. su an icin öylede kalsin.
simdi sadece calistirmak kaldi..
bir yerde bir sorun var, ama bulamiyorum. malum, denemeden, aramadanda birsey bulunmuyor. bende bu ögleden sonra hep onunla ugrastim, ama hala tik demiyor. simdilik braktim zaten..
biraz cikip gezicam, viyanada yine metroyu uzattilar (avrupa sampiyonalari icin)
gidip biraz incelemek istiyorum (özellikle aksam üstü)
 kafami topladiktan sonra tekrar devam ederim. bu gece su smd leri calistirmak istiyorum...
selamlar
tarik

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2008, 22:31:33 »
Merhaba Tarık,

Bu denemeleri pil ile yaptin mi? Bence en uygunu sana gerekli olan gerilime uygun bir pil düzenlenimi(9V+9V=18V gibi) yap ve onunla LED devresini dene LEDler yanıyorsa devre tamamdır. Daha sonra DECODER'a baglar denersin umarım en kısa sürede calistirisin.
Bu arada Kilisenin oldugu meydanda bizim icin de derin bir soluk  al, oraya yakın bir trenci vardı  bizim yerimize vitrinine bir bak.

Selamlar ve sevgiler

Sermet Eray
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2008, 23:39:17 Gönderen: Sermeteray »

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mayıs 18, 2008, 13:22:26 »
sermet abi,
dün gece aklima birsey geldi, hemen onu denedim: bende sadece dijital sistem var, roco Lokmaus 2. bu sistemde raylarin üstüne decodersiz bir loko koydugun zaman lokonun tüm isiklari yaniyor, motora elektrik geldigini duyuyorsun (sokaktaki trafolarin vizildisi gibi). bende decoderi salladim, direnc ve smd leri direk raylarin üstüne taktim. ve sonuc: yandilar!(yani ayvayi yemediler, isik verdiler :D )
ardindan yine decoder ile denedim, tik yok...
sonra decoderi bir soketli lokoya bagladim, tüm fonksiyonlari calisiyor..
sonra yine smd lere bagladim, tik yok..isik ac kapa tik yok..yön degistir, yine tik yok...
yani bu durumda aklima tek gelen sey: direnc decoder icin yüksek geliyor (ki normalde benim bildigim kadari ile zaten direncler decoderin üstünde olmazmi?)
selamlar
tarik b

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 18, 2008, 17:20:14 »
Merhaba Tarik

En azindan LEDli devre saglam demektir. Bu iyi haber. Benim bildigim decoder'a direnc olmaz sen uygun akima göre deger hesaplarsin onu koyarsin. LEDli devrenin uclarini ters cevirerek dene bakalim buuuum olacak mi? Umarim bu sefer calisir. Yoksa viyana'ya gelmek zorunda kalacagim. Cünkü bende kafayi taktim. Merakla bekliyorum.

Selamlar

Sermt Eray

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 19, 2008, 12:41:09 »
sermet abi,
üniversite ve is yogun oldugu icin pek deneme yapamiyorum artik.
tek denedigim su oldu: düz calisiyor, yani decodere baglamadan.
decodere takinca (direncli ve direncsiz) tik yok...ters cevirerekte denedim, direncli/direncsiz...yine tik yok...
bence bu böyle olmayacak. birde simdi sömester bitti bitecek, sinavlarda artiyor. o yüzden görünüse göre ancak yazin türkiyeye gelince iki lokomotivde yanimda gelecek..vaktim oldukca ugrasacagim..
gercegi tatile girmeden evel bitirmek istiyordum. cünkü türkiyede deneme sansim hemen hic yok (burdaki dijital sistemide getir götür yapmak istemiyorum).
yinede önerileriniz icin cok tesekkür ediyorum!
selamlar,
tarik b

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Haziran 02, 2008, 15:58:24 »
arkadaslar,
sonunda bu hafta sonu biraz vakit ayirabilip smd leri calistirma imkanim oldu.
uzun zamandan beri internette cözümler ariyordum, sonunda buldum. Direnci 150 ohmdan 1,5 kohm a yükselttim. decodere bagladim. bizzzt diye calisti. yön degistirincede yanip sönüyorlar.
simdi sadece saseye yerlestirme kaldi..oda bu günlerde gerceklesir..
selamlar
tarik b

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Haziran 03, 2008, 09:21:04 »
Merhaba Tarik,

Sonunda calistirmis olmana cok sevindim. 1.5Kohm gibi değerler uygundur. Senin kullandigin dekoderda belki akim siniri kontrolu vardir. O nedenle siniri asmis oldun ve devre kendini korumak icin kapatmis olabilir (150 ohmda).

Isiklarini isildaya isildaya (gule gule!) kullan.
Selam ve sevgiler.

Sermet Eray

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2008, 18:48:36 »
sagol abi,
su an lokonun icine smdleri tutturmaya calisiyorum. ondan sonra zaten sadece lokoyu dijitale cevirmek kalcak, yani motoru. ordada sorun cikacagini sanmiyorum. esas ondan sonra hersey calisirsa....
selamlar
tarik b

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
sonunda calismaya basladilar...
« Yanıtla #15 : Haziran 11, 2008, 00:19:16 »
arkadaslar,
ilk basta cekimlerin kalitesi düsük oldugundan kusuruma bakmayin. dijital kameramda bi sorun sorun var, o yüzden ne yazikki telefonla gecinmek zorunda kaldim  :-\ :'(
galiba cogu kisi bu SMD LED lerin ne oldugunu anlayamamisti. o yüzden 1 Yeni Kurus ile bir karsilastirma yapmaya calistim (siyah bantin icindeki "sari kareler" SMD lerdir ;) )

lehimlemek insani baya bir kasiyor, cok sabir istiyor. mümkünse cok düsük watt li bir lehim makinesi tercih edin, yoksa SMD lerle lehimin ucu ilk deydigi anda tarihe gecer ;)
bunun disinda görüldügü gibi ben cok ince kablo kullandim. normalde (almanyada gördügüm kadari ile) motor sargilari icin kullanilan teller yaygin. nedeni, kendinden izoleli, cok ince ve özellikle lehimlediginiz zaman izolasyonu sadece lehim yapilan yerlerde kayboluyor, yani sonra (benim gibi) tekrardan izolasyonla ugrasmaniz kalmiyor.
yinede bu lokoda bir sorun vardi: isiklar, 2,5mm lik kablo uclarini sabitlemek icin kullanilan "kablo tutturucu" (tam adi neyse) lardan yapildi. dogal olarak bunlarda metalden. ilk etapta boya ile izole etmeye calistim. üstüne zaten japon yapistirici ile tutturacagim icin bir türlü izole olur dedim. ne yazikki yanilmisim. o yüzden tekrardan sök ve düsünmeye basla...
aklima tek gelen malzeme karton oldu. elimte ince agac ürünü bulunmadigi icin tek secenegimde bu oldu:

sonrada sasiye tutturma:

ondan sonra bir kac günden beri "neden su lanet seyler calismiyor, neden calismak istemiyor" diye basim agirmaya baslamisti. bir kere calisti, simdi neden calismiyorlar diye sinir krizlerine girdim. bu aksamda üniversite icin yazmam gereken ilk tezi bitirince bir kere daha deneyelim dedim, megerse baglantilari ters yapmisim...kafa iste..bos bos sinir krizine girdim..ama deydi!
ve fotolar:

hee simdi geriye ne kaldi...
babamin uyarisi üzerine(allahtan) uyanmayi becerdim. normalde ilk basta iki hattida (sag ve sol gidis yönü) birbirine baglayip deneyim dedim, nasil olsa ikisininde sonu mavi hatta baglaniyor. bunu denemeye hazirlarken babam beni uyardi: eger elektrik bir hattan öbür hatta gecerse, led lere birsey olabilir dedi. bende calismalari durdurdum.

simdi (umarim) geriye kalan tek sorun: diyotlari nereye ve hangi büyüklükte takacagim?
selamlar
tarik b

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #16 : Haziran 11, 2008, 00:24:33 »
Sevgili Tarık bu devrelerden falan maalesef birşey anlamıyorum ama sonuçta başarmışsın ne mutlu sana... Baya uğraştırdı seni ama sonuç zafer.... Kutlarım. Sevgiyle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Haziran 11, 2008, 00:30:23 »
ilyas abi tesekkürler,
acikcasi benim gibi elektrigi kit bir insan becerebiliyorsa  herkez becerebilir (lütfen yanlis anlasilmasin, kit olan benim), tabiiki bu gruptaki ve TTMdeki arkadaslar sagolsun!!
selamlar
tarik

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Haziran 11, 2008, 09:46:04 »
Merhaba Tarik,

Delilleriyle gordugumuz gibi (fotolar ) tam olarak basarmissin ,gercekten cok sevindim. Bu keratalar(LEDler) yonleri uygun olmayinca calismazlar. SMD LEDleri lehimlerken (lehimlemekde basli asina bir istir!) mumkun oldugu kadar dusuk Wattli havya kulanmakta yarar var. Ornegin max 25 Watt, 10-15 Wattliklar daha uygun , bozma olasiligi daha az.

Keyifli surusler.

selamlar ve sevgiler.

Sermet Eray

Çevrimdışı Tarık

• Tar?k
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Haziran 11, 2008, 14:39:41 »
sermet abi,
dedigin gibi lehimlemek gercekten basli asina bir is. ben zaten sadece buna özel 15 wattlik bir havya aldim..dikkat etmedigim zaman smdler havyanin üstüne olan (cok az miktardada olsa) lehimin üstüne yapisip kaldi. iste o anda cabuk davranip, cimbizla kurtarmazsaniz, bir sdm daha cöp kutusuna daha gider..
dedigim gibi ve son ressimdede görüldügü gibi 1,2 veya 3 numarali kutularin yerine bir diyot lazim. sadece onu neye göre sececegimi ve nereye baglayacagimi bilmiyorum. simdi onun pesindeyim. onuda buldummu, lokomotiv bitmis olacak..sonra yenilere devam :)
selamlar
tarik