Gönderen Konu: Marklin'de digitale geçiş  (Okunma sayısı 23255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin'de digitale geçiş
« Yanıtla #20 : Ocak 19, 2007, 09:57:26 »
teşekkürler cem bey evet hırslıyım istekliyim ama daha emeklemeye yeni başladım cem bey inanırmısınız dedinizya aradan on sene geçmiş birde bakmışın muhteşem bir sete ve koleksiyona sahip olmuşunuz. ama yine yetinmicez ki.günümüzün setleri 10-15 sene sonra aranan setler olacak biz herhalde o zamanlara ulaşabilirsen 15 sene sonra raylara değmeden saattle 200 km hız yapan tren setleriyle haşır neşir olacağız galiba .saygılar.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 19, 2007, 10:14:31 »
Valla Ömerciğim,

Olmayacak iş değil söylediğin: o zaman da şöyle diyeceğiz;

"abi benim antika seti okuttum yeni model bi set alıcam" :)

Her şeyin çaresi, hal yolu var ölümden başka!

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 19, 2007, 16:19:30 »
Uygur selamlar,

Hiç problem değil. İstediğin zaman!

Bakım ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Bu üçgen'i ben hiç görmedim. İstersen şöyle yapalım: sen aşağıda maddeler halinde yazacaklarımı uygula ve sonuçları yaz. Adım adım gidelim.

1) Düzeneği kontrol: MS ve trafo digital adaptöre (DA) bağlandı mı? DA akım rayına bağlı mı? Bağlı ise DA'ün kırmızı ve siyah çıkışları (+, - uçları) doğru yere mi bağlı?

2) Yukarıdakilerin hepsi tamam ise raylar üzerindeki tüm loko ve vagonları kaldır ve trafoyu fişe tak. Şimdi MS üzerinde herhangi bir uyarı var mı? Var ise ne?

3) MS üzerinde uyarı yok ise; raya loko koymadan MS üzerindeki lokomotif resimli düğmeye basıp hız düğmesini kullanarak biraz oyna, değişik menülere gir. Bu problemsiz oluyorsa rayların üzerine bir loko koy ve daha önce anlattığım prosedürü uygula. Eğer bu aşamada uyarı üçgenini görürsen akım rayı altında DA'ün çıkışlarını ters çevirip öyle dene.

4) Elindeki aparatların fotoğrafları varsa (özellikle bağlantı noktaları gibi) koyabilirsin böylece görerek iş yapmış oluruz.

Bunlardan ne sonuç aldığımıza bakıp ona göre devam ederiz.

Ben de yarın kendi setimi getirir burada kontrol ederim. Hatta yahoo messenger varsa online yaparız. Belki de Türkiye'de ilk online/realtime digital set kurulumu gerçekleştiririz :)

Sevgiler,

Cem.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 20, 2007, 21:58:16 »
aşağıdaki lokoyu digitale çevirebilirmiyim.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 20, 2007, 22:55:47 »
Ömer selamlar,

Kısa yanıt: evet!

ANCAK, bu loko AC bir Marklin yani mıknatısı sabit değil, elektromıknatıs. Bu nedenle önce elektromıknatısı uygun bir sabit mıknatıs ile değiştirmelisin. Marklin AC'ler için sabit mıknatıslar var. Bundan sanra digitale çevirebilirsin. Ayrıca DC akımda 5 kutup motorlar daha iyi sonuç verir. Bu yüzden mevcut 3 kutup motoru da değiştirmek isteyebilirsin. Bunlar (mıknatıs, 5 kutup motor ve decoder) yurtdışında kit olarak satılıyor.

Benim fikrimi sorarsan AC lokolarına hiç dokunma. Digital loko fiyatları iyice düştü. Digitale geçmek için en uygun hareket bir starter set almak. Hem daha fazla rayın olmuş olur, hem de hiç sorunsuz digitale geçmiş olursun: fiyatlar da uygun.

Yok eğer diyorsan ki starter set alamam, o zaman en uygun çözüm şu: beğendiğin bir DC lokomotif al. Digitale çevir (bir decoder tak) ve altına bir Marklin pabucu bağla. Hem kolay hem ucuz bir altenatif bu.

Saygılar,

Cem.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ocak 20, 2007, 23:09:43 »
teşekkürler cem bey . ne düşünmüştüm biliyomusunuz. evet DC setler makul hatta bir kaç güne kadar harunbeyden bir DCC set alacağım.kurgumun içinde diğer lokolarıda çalıştırmak istemiştim.marklin üç adet lokom var ve hepside AC aynı sistemde çalışmayacak herhalde.bunları defalarca konuşmuştuk çünkü.  AC yi DC ye çevirme gibi bir imkan yokmu bu iş karıştırıyor kafamı markin loko marklin ray istiyor illa oysa hornby raylarda alternatif çok ben hornby DCC sistemde diğer AC marklin lokoları çalıştırma düşüncesini bir türlü atamıyorum kafamdan. saygılar.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 21, 2007, 01:26:07 »
Ömer selam,

Şimdi senin çözmen gereken problem şu: 3 ray mı 2 ray mı olacak setin. buna karar verdikten sonra istediğini yapabilirsin.

Bu konunun başında anlattığım gibi analog/digital kurgular mümkün - ben öyle yapıyorum. Ayrıca Marklin 3 ray sistem için diğer markaların dc modelleri 3 raya çevrilebilir (sadece digital için). ancak tek mevzu uygun decoder. hatta eğer istersen marklin 3 raya dc akım verip 3 raya çevrilmiş dc lokoları da kullanabilirsin analog olarak. ve daha da ötesinde 3 ray sistemi dc ile çalıştırırsan marklin digital lokoları da modifiyesiz kullanabilirsin.

marklin AC'ler prensipte DC'ye çevrilebilir ama astarı yüzünden pahalıya gelir. hiç düşünme derim o yüzden. bırak AC analoglar olduğu gibi kalsın. istanbul'a geldiğin bir gün bana uğrarsın fikir alırsın. hemen digital'e dalmanı tavsiye etmem. biraz daha araştır.

sevgiler,

cem.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ocak 21, 2007, 21:00:06 »
özgür bey ve cem bey

viessmann sayfasında SWITCH-COM Start-Set  sanırım bilgisaytar kontrollu ve marklin uyumlu
biliyorsanız bir analizx etmeniz rica

saygılar a.usta

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 22, 2007, 10:27:52 »
abdusta selamlar,

viesmann swicth-com setini bir süre önce ayrıntılı inceledim. her tür sistemle uyumlu. bilgisayardan aksesuar kontrolü konusunda mükemmel. ancak tek sorun fiyatı: oldukça pahalı geldi bana.

switch-com'un bir kötü tarafı da kendi programı ile kullanım zorunluluğu; bu yüzden sonradan başka program unsurları (bug'ları düzeltmek, upgrade'ler) eklemek olanaksız.

bir önemli nokta şu: bir süre önce hatırlarsanız Özgür'ün açtığı konuda uzun uzadıya bilgisayardan kontrol mevzuuna girmiştik. O sırada bulduğum bir alternatiften bahsetmiştim. switch-com ile aynı işi yapan bir sistem çok daha ucuza kurulabilir. böyle bir sistemin bir avantajı da şu ki programı biz yazacağımız için zaman içinde upgrade etmek ve yeni özellikler eklemek mümkün olacak. bunlardan en önemlisi mevcudiyet tespiti olacak.

şu sıralar işlerin yoğunluğundan dolayı uygulamayı bahar aylarına erteledim ama mutlaka başlayacağım.

kısaca switch-com çok güzel bir ürün ancak benim görüşüm biraz pahalı olduğu.

saygılar,

cem.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ocak 22, 2007, 10:45:32 »
cem bey tesekkurler
bu bahsi gecen switch com'a sinyaller şalter ray aracılıgı ilemi gidiyor?çalışma prensibi hakkında bilgi verebilirmisiniz

tesekkurler a.usta

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ocak 22, 2007, 11:09:13 »
tekrar selamlar,

doğrudur, şalter ray kullanılıyor ancak bu işlem için aynı seriden ayrı bir aparat (1202) almak gerekiyor, bu aparat set içinde gelmiyor. set içinde switch-com röle aparatı (1201 - 8 adet makas veya 16 adet uncoupler için), bilgisayar bağlantı kablosu ve program var.

çalışma prensibi şöyle: set üzerinde şalter ray koyduğunuz yerleri programda işaretliyorsunuz, program bu noktalarda trenleri tespit edip ekranda gösteriyor. teknik olarak ise şalter ray üzerinde akım tespit edildiğinde 1202 aparatı bilgisayara sinyal yolluyor.

saygılar,

cem.

Çevrimdışı atarey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Ekim 09, 2015, 14:04:12 »
Cem Bey selamlar,

Yeni başlayan biri olarak size birkaç sorum olacak.

Elimde marklin M ray sistemi mevcut. bu sistemi digitale çevirebilir miyim?
Ray sisteminde M ray sitemindeki sinyalleri kullanabilir miyim?
Eğer bu sorularıma cevap olumlu ise nasıl bir yol izlemem gerektiğini fotolarla aktarabilir misiniz?

Teşekkürler
Ata

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Ekim 10, 2015, 12:28:46 »
Cem Bey selamlar,

Yeni başlayan biri olarak size birkaç sorum olacak.

Elimde marklin M ray sistemi mevcut. bu sistemi digitale çevirebilir miyim?
Ray sisteminde M ray sitemindeki sinyalleri kullanabilir miyim?
Eğer bu sorularıma cevap olumlu ise nasıl bir yol izlemem gerektiğini fotolarla aktarabilir misiniz?

Teşekkürler
Ata

Sevgili Ata,

Sekiz yıldır pek hareket yüzü görmeyen bir konu ve de yanıt alamayacağını düşünerek haddim olmadan mesajına yanıt vermek istedim... ::)

Cem Bey uzun zaman önce tren sevdasını bıraktı...şimdilerde duyduğum kadarıyla uzaktan kumandalı uçaklarla meşgul... ;)

Yani sana pek yanıt gelmeyeceğini söyleyebilirim üzülerek... :-\

Benden de pek fayda yok zira benim yol dönülmez ...yani analog...keşke yardımım olsa... :-[

Aslında ben son zamanlarına rastladığım, Nur İçinde  Yatsın, Haldun Bey'in dediği gibi buralarda Märklin'in dönüşme işlemleri, Müslüman

Mahallesinde salyangoz satmak gibi bir şey... ::)

Eğer dil problemi yoksa www.marklin-users.net  adlı siteden bolca yardım alabilirsin... :)

Hoş geldin, kolay gelsin.... :)

Sevgi ve saygılarımla,

m.utkan

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #33 : Ekim 10, 2015, 23:11:03 »
Ata kardeşim , dijital sistem ray ile ilgili bir şey değil , lokomotif ile ilgili.

Elindeki eski analog lokomotifler biraz uğraş ile dijitale dönebilir ( üç kutuplu motoru olanlar hariç ) Ayrıca sinyallerini  dijital yapmaya gerek yok , bir kablo bir düğme yeterli olabilir.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.