Gönderen Konu: Model Trenciler Kulübü Hürriyet Treni Fotoğraf ve İzlenimleri  (Okunma sayısı 45518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Arkadaşlar merhaba,

Çok güzel bir başlangıçla bugün Kars'da açılışımızı yaptık.

Aşağıda bazı fotoğrafları paylaşıyorum.

Afişimizin önünde poz veren Karslı bir çocuk.

Tören arkası.

Vuslat Doğan Sabancı, Ertuğrul Özkök ve TCDD genel müdürü Süleyman bey.

Süleyman bey MTK ile birlikte yapacakları işlerden bahsediyor.

Hayatlarında ilk dfa bie model tren kurgusu gören çocuklar.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Model Trenciler Kulübü Hürriyet Treni Fotoğraf ve İzlenimleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2008, 02:31:54 »

Murat, Okan Bayülgen'le senden bahsettik. Seni arayacak beraber gelecekmişsiniz. Tabi laf olsun diye söylemediyse.

Bu kızın çağırıldığı için mecburen kurgunun başına geldiğine de eminim.

Soldaki Uluslararası Af Örgütünden, ortadaki İngiliz belgesel çeken bir kadın, sağdakini tanımıyorum.

Kars İstasyonundaki buharlı. BR55, pardon BR57.

« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 09:53:09 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2008, 02:42:37 »
Bunlar da Kars'tan çıktıktan sonra ilk istasyon olan Selim'in resimleri.

Buralarda durmadığımız için malesef cam arkasından çekilen resimler, bazı yerlerde kir ve yansıma fotoğrafları bozuyor.

Ama büyük format olanları birkaç tane daha fazla olarak var. Yani onlar üzerinden modelleme yapılabilir.

Bundan sonraki istasyon resimleri Sarıkamış olacak.

Şu anda saat 02:41 Erzurum garda yatıyoruz. Aktiviteler yarın evam edecek.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2008, 04:11:44 »
Abi... O Br55 değil Br57 olur (TCDD evsafına göre 55000 lik)

Ama tek kelimeyle Bravo!!!!  Başka söyleyecek söz bulamıyorum.Bu arada benden bir hatırlatma.Sanırım Erzincan-Divriği arasından gece geçeceksiniz.Yine de fırsat bulursan o hatta görüntü almaya çalış.O bölgede Erzincan-Divriği ve Sivas-Amasya hattı (Amasya hattında da Çamlıbel den inerken) müthiş manzaralar var.Aklında bulunsun.

Selamlar...

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 09:31:39 Gönderen: Okan »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2008, 10:17:03 »
Bu trenin seferi başlı başına bir anı kitabı olur herhalde. Bu kurgunun nitelik ve içerik açısından fazlaca önemli olmadığını hep paylaşmıştık, ancak o bizim kulubümüzün kurgusu, bir çok kişinin emeğiyle oluşan, yine bir çok kişinin kullandığı, üzerinde deneme yaptığı bu  kurgunun şu an orada sizlerle birlikte, bilmediğimiz ve bilinmediğimiz bir topluluğa hitaben yürüttüğü görev en hafifinden bilgi vermek, insanlara bir şeyler anlatabilmek adına bence çok değerli.

Bu konuda söylenebilecek yazılabilecek çok şey var belki ama fotograflar anlatsın. Düşüncelerine sahip çıktığımız ulu önderimiz Atatürk'de 23 Nisan'ı onlara armağan etmedi mi ?, Türkiye Cumhuriyeti'mizin kuruluşunun ilk adımlarından önemli bir günü bayram olarak onlara adamadı mı ?

Büyük çocukların yaptığına bakan şu çocukların düşüncelerini, meraklarını, zevklerini, gıptalarını, heyecanlarını neye değişebilirsiniz ki ?, gelecek için o çocuklardan değerli bir şey var mı ?

Fotograflar çok güzel, ülkemizin güzelliklerini keşke bizde o trendeki yabancılar kadar gezebilsek. Dahası geliyor mu ?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2008, 12:02:53 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2008, 12:23:57 »
Değerli Arkadaşlar
Üzerinde bir çok değerli arkadaşımızın emeği olan kurgumuz sanki tüm Türkiye ye veda ediyor gibi
SYGLR

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2008, 18:43:02 »
arkadaşlar harun bey karstan bazı kareler vermiş bugünde harun bey ve uğur beyle erzurum garında buluşup muhabet ettik gerçekten gömenizi isterdim.model trenciler kulüp vagonuna ilgi oldukça yoğundu bu arada kulüpteki diyoromayı canlı olarak görme fırsatım oldu.güzel bir el emegi.belki şu an erzincana varmak üzredirler.erzurum halkı böyle bir etkinligin düzenlenmesinden dolayı çok mutlu oldukları her hallerinden belliydi.harun beye hayırlı yolculuklar diliyorum.

Çevrimdışı albay

• Erdal Ay
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2008, 20:42:31 »
Hepimiz modeltrenciler olarak kulübümizle gurur duyuyor başarılarımızın devam edeceğinin bilinciyle sevgilerimi sunuyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ALBAY

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #8 : Temmuz 03, 2008, 01:33:20 »
Fotografta yer alan aşağıdaki iki çocuğun yüzündeki ifade sanıyorum yapılan işin niteliğini ve amacını çok net gözler önüne seriyor. Sevgili Harun Bey, bu ifadeler üstlendiğiniz misyondaki başarının da bir kanıtı olarak algılanmalı bence. Size ve ekipteki tüm arkadaşlarımıza kolay gelsin... İlyas Şıklar

Not: Hakikaten o sağdaki kimdi yahu?  ;D  :P
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2008, 01:37:30 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Temmuz 03, 2008, 14:40:31 »
Tekrar merhaba,

Öncelikle şunu söyleyeyim. Keşke daha hızlı bir Internet bağlantımız olsaydı da çektiğim bütün foroğrafları sıcağı sıcağına paylaşabilseydim.

Neyse, onları da gelince paylaşırız.

Kars'tan çıktıktan sonra Selim ve Sarıkamış istasyonlarını geçtik. Açıkçası bu küçük istasyonlar bana garlardan daha ilginç geldi.

Ancak bu istasyonlarda durmadığımız için, olduğu kadar ışık ve cam arkasından çekimler yapabildim.

Aşağıda hep duyduğumuz ama çoğumuzun görmediği Sarıkamış istasyonu.

« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2008, 14:47:14 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #10 : Temmuz 03, 2008, 14:58:40 »
Sarıkamış istasyonundan aşağı yukarı 1 dakika sonra dağların yamacında bu büyük terkedilmiş binayı gördüm.

Ne olduğunu bilmiyorum, okul, manastır, v.b olabilir. Belki bileniniz olabilir.

Çevrimdışı Mr.Burak

• Burak Koşulular
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Erzurum
« Yanıtla #11 : Temmuz 03, 2008, 15:08:14 »
son fotoğrafınız sarıkamıştaki katherina köşkü..bilgilerinize...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #12 : Temmuz 03, 2008, 15:29:23 »
Bu resimler de Kars Erzurum arası çekebildiklerim.

Aşağıdaki 2 fotoğraf trenimizin 2 kar tüneli arasında durduğu sırada çekildi. gördüğünüz gibi 2 tünelin arası neredeyse bizim trenin boıyu kadardı.

Burada 1 saat kadar durduk. Tren bu zaman zarfında defalarca ileri geri yapıp tünellere girip çıktı ve çekimler yapıldı.

Trende çekim yapan değişik gruplar var. Hürriyet, CNN Türk, BBC için belgesl çeken bir grup, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf bölümü, TCDD'nin kendi basın birimi gibi.

Bu grupların hepsi bizimle de fotoğraf, video çekimleri ve ropörtajlar yapıyorlar ve yurt dışı dahil olmak üzere ileriki zamanlarda bir şekilde yayınlanacaklar.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #13 : Temmuz 03, 2008, 15:38:21 »
 Resimdeki bina muhteşem, hele konumuna bayıldım.Vikipedi den Katherina köşkü hakkında kısa bilgi;

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki 1896 yılında yapılmış köşk. Yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan oluşturulmuş şu an hala özelliğini koruyan köşk, yukarı Sarıkamış bölgesinde bulunmaktadır. Av köşkü ve ana köşk olarak 2 ayrı yapıdan oluşur. Beton kolanlar sayesinde ayakta duran yapının ısıtması bu kolonlar içerisinden sağlanan ısı ile sağlanmaktadır. Bu ısıtma sistemine "peç" adı verilir. Av köşkü değerli misafirlerin ağırlandığı yerdir. Asıl köşk ise çeşitli zamanlarda hastane ve saray olarak kullanılmıştır. Halk arasında Katerina'nın köşkü olarak bilinmektedir. Ancak 2. Çar Nikola döneminde yapılan bu köşk yanlış adlandırılmaktadır. Eşi Katherina için yaptırıldığı zannedilen bu köşk Çar'ın hasta oğlu Aleksi için bir rehabiltasyon Merkezi ve aynı zamanda da ailenin kışın ve yazın kullandığı av köşkü olarak yapılmıştır. Ve de Çar'ın eşinin Adı da Katherina değil, Aleksandra dır. Bu Köşk, Çar'ın Av Köşü olarak bilinmektedir. Çarlık dönemine ait Türk filmlerinin çoğu bu köşk ve çevresinde çekilmiştir.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2008, 15:43:39 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #14 : Temmuz 03, 2008, 16:00:15 »
Ve nihayet akşam 23:00 gibi Erzurum'a ulaştık. Bu resim ertesi gün çekildi.

Erzurum garı önündeki küçük buharlı.

İstasyonun olağan hali. Doğu ekspresini bekleyen yolcular.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #15 : Temmuz 03, 2008, 16:20:15 »

Bir ruh çağırma seansı yapıp şu ruhu çağırsak geri gelir mi acaba? Saygım sonsuz diyeyim ama şu "ruh" hakikaten ruhlara karışmış gibi geldi bir an için.

Bu kızdaki ruh ise beni çok mutlu etti. 2 günde karşılaştığımız binlerce çocuktan bir tek bu küçük kız, henüz hazırlıklarımızı yaparken yanımıza geldi ve bana direkt olarak, tam kelimeleriyle ve çok sempatik bir ifadeyle "ben de kullanmak istiyorum" dedi, "kullanabilir miyim?" bile demedi.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #16 : Temmuz 03, 2008, 16:47:54 »
Öğlen vakti sevgili üyelerimizden Mehmet Erdoğan ve bir iş arkadaşı ziyaretimize geldi.
Hem de sağolsun elinde tatlılarıyla. Mehmetcim yalnız şöyle bir durum oldu dün gece saat 02:00 civarı şu tatlıları yiyelim dedik bir baktık bıraktığımız yerde yok. Dedik ki çalındı, afiyetle yendi. Neyse bu sabah bulundu tren şefi bulup kaldırmış. Bu akşam kalabalık bir grup yiyebileceğiz herhalde.

Evet her şehirde hep aynı kareler ama görmeniz, yaşamanız gerek ne kadar ilgili ve istekli olduklarını.

Akşamüstü ayrılmadan önce ise gene üyelerimizden Burak Koşulular ve bir arkadaşı bizi ziyarete geldi. Tren kalmak üzereydi onun için fotoğrafını ancak içerden çekebildim.

Çevrimdışı Mr.Burak

• Burak Koşulular
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Erzurum
« Yanıtla #17 : Temmuz 03, 2008, 17:11:43 »
Aslında sabah gara gitmiştim Harun abiyi göremeyince bir daha akşam üstü uğradım.Harun abiyle tanışma fırsatı buldum herşey çok güzeldi.İlerde daha uzun görüşme imkanı bulma temennisiyle...
Saygılar...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #18 : Temmuz 03, 2008, 17:18:37 »
Evet, Erzurum'dan yola çıktık.

Arada ışık müsait olduğu kadar küçük istasyonları çekmeye devam ediyorum.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #19 : Temmuz 03, 2008, 17:36:52 »
Erzurum-Erzincan yol üstü resimleri...