Gönderen Konu: MTH Senkron Buharlı, Sesli ve Digital Lokolar  (Okunma sayısı 25513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
MTH Senkron Buharlı, Sesli ve Digital Lokolar
« : Şubat 28, 2008, 03:12:07 »
Merhaba,

MTH'in yeni lokosu Triplex ve şu anda elimizde kalmayan K-4 lokosu da Türkiye'ye gelmek üzere önümüzdeki hafta yola çıkıyor.

Siparişimizdeki son durumu bu hafta sonu kesinleştireceğim. İsteyeniniz olursa buraya mesaj atabilirsiniz.

Pennsylvania 4-6-2 K-4s w/Proto-Sound 3.0 (Bunu zaten biliyorsunuz)

Videosu da burada.
[youtube=340,260]f8y0fJdF1mM[/youtube]

Fiyatı 850 YTL Üye Fiyatı: 765 YTL

2-8-8-8-2 Triplex Steam Engine w/Proto-Sound 3.0

Bir de pdf olarak Kullanım kılavuzuna göz atmanızda fayda var.

http://www.modeltrenciler.com/forum/files/mth/erie.pdf

Tabii bir de videosuna: https://extranet.mth-railking.com/videos/see.asp?show=HO_Triplex01&size=big

Fiyatı 950 YTL Üye Fiyatı: 855 YTL

Nurnberg'den önce üye indirimi yapamıyorduk. Ancak orada firma ile karşılıklı görüştükten sonra yeni gelenlerde yapabiliyoruz.

Bir de metal sevenler için şunu belirtmekte fayda var. Bu lokolar tamamen metal.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: MTH Senkron Buharlı, Sesli ve Digital Lokolar
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2008, 11:36:34 »
Harun Abi, bu yeni loko belden kırmalımıdır? Rahat gidecekmi dar virajlarda? Bir fikrin varmı fuarda görebildinmi? Teşekkür ederim
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2008, 14:13:47 »
Harun Abi, bu yeni loko belden kırmalımıdır? Rahat gidecekmi dar virajlarda? Bir fikrin varmı fuarda görebildinmi? Teşekkür ederim

Koray selam,

Böyle bir lokonun dar virajlarda gitmesini beklememek gerekir. Benim fuarda gördüğüm 105 cm çapında tam bir yuvarlakta dönüyordu.

Ancak tekerlek grupları hareketli yani her 3 adet 8tekerlekli grup ayrı çalışıyor. Zaten PDF dosyasıolarak koyduğum manueline de bakarsan tekerlek gruplarının aynı hizada olmadığını görebilirsin.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Mart 04, 2008, 16:38:09 »
Model Railroader dergisinin bugün elime ulaşan Nisan 2008 sayısında bu lokomotif incelenmiş, ekte paylaşıyorum.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 05, 2008, 00:06:10 »
Kısa Notlar:
Lokomotifin ana özelliği 3 adet 8li grup tekerleğe/motora sahip olması. 1927ye kadar kullanıldığı belirtiliyor.

MTH modelinin, kazan altındaki iki motoru(8li grubu) mafsallı(articulated) ve çekişli, tender altındaki grup ise serbest dönüyor. Daha geniş virajları iyi döndüğü ve en küçük yarıçapın 56cm olduğu belirtilmiş.

Yapılan testte 67 yük vagonu çekebildiği, kutudan çıkan çekiş tekerlekleri ile 150 vagonu çektiği belirtilmiş.

Özellikle yavaş gidebilme, hız kontrolü ve ses özellikleri konusunda güzel ifadeler var. Buhar borusu ile ilgili bir sorundan bahsedilmiş, bir tornavida ile düzeltilebiliyormuş(galiba kendi kitapçığında da vardı).

Senkron buhar MTH'de artık standard, bu modelde Pensilvanya modelinden farklı olarak tenderda düğme kontrolü konmuş. Miktar da DCS ile ayarlanabiliyor. 28 fonksiyon DCC için tanımlanmış, tabii 28 fonksiyonlu DCC kumandası olanlara  ;)

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: MTH Senkron Buharlı, Sesli ve Digital Lokolar Geldi!
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2008, 12:40:46 »
Okancım,

Triplex'in geldi.

Bugün gel de bir video kaydı yapalım. Yoksa biz açıp yapalım mı? Tekrar kutulayıp sıfır diye satarız.:)

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 14, 2008, 15:57:39 »
Harun abi selam,

bende yarın benim MTH ile pendolino setten çıkan digital kumandayı sana etirmek istiyorum, digitalde ben bir türlü dumanını tüttüremedim sen ne dediysem yaptım  raydan kaldırdım koydum ı ıh  ;D  sana bir getireym sen el at abi birde onun adresini değiştirmemiz lazım bana yarın yardımcı olursan sevinirim,

Çevrimdışı muratcopur

• murat çopur
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Taksim/?stanbul
  • http://muratcopur.deviantart.com/
    • muratcopur
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2008, 00:17:52 »
Şu ünlü Triplex ile ilgili güzel dökümanlar (pdf formatında) buldum.
1975 basım, A.E. Durrant'ın The Mallet Locomotive kitabından Triplex'i anlatan bölüm.
Ayrıca kitapta, dünyada kullanılan hemen hemen bütün Mallet Locoların fotoğrafları, teknik özellikleri ve tarihçeleri mevcut.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2008, 00:21:45 »
murat supersin.. paylaşımın için teşekkürler

Çevrimdışı konevi

• Hasan
  • Forum Üyesi
  • Yer: Konya
« Yanıtla #9 : Nisan 05, 2008, 18:00:50 »
Bu tip trenlerin satışa sunulması çok güzel. Lakin fiyatlarıda ona göre tabii:))
Bunları taksitle alma imkanımız yokmu? :)

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Temmuz 16, 2009, 00:09:28 »
MTH Triplex'imizi yakından inceleyelim.

Beğenip de almak isteyenlere ne yazık ki Harun bey olumlu yanıt veremeyecek, zira bildiğimiz kadarıyla bizim Mike(yani MTH'nin Msi) modelleri tek parti üretiyor sonra kapatıyormuş, detaylı bilgi MTH Türkiye distiributöründen alınabilir.

Öncelikle kutumuz, kutular modelin sağlam taşınabilmesi/saklanabilmesi için son derece önemli. MTH bütün lokolarında sert karton kutu kullanıyor. Hepsinin üzerinde HO Trains That Do More yazıyor. Bu model daha önceki mesajlarımda paylaştığım gibi Model Railroader dergisi 2008 Nisan sayısında da incelenmişti.

Kutuyu açtığımızda sert süngerler içinde lokomotife ulaşıncaya kadar malzeme patlaması yaşanıyor. Kullanım kitapçığı, MTH aboneliği, diğer broşürler, ek parçalar, ön taraf için kuplör, buhar için yakıt tüpü ve özel tornavida tüm MTH trenlerde standart olduğu gibi bu modelde de bulunuyor.

Öncelikle kullanım kitabımıza bakıyoruz, genel özellikler hakkında fikir sahibi oluyoruz. Lokomotifimiz 2-8-8-8-2 tekerlek dizilimine sahip. İçinde ProtoSound sesli dekoder var. Ses fonksiyonlar ESU ve MRC'den oldukça farklı ve çok sayıda, boş fonksiyon yok gibi, çalıştıracak kumanda bulmak zor oluyor ama öncelikle kitapçıkta yazdığı gibi okuyoruz.

Kitapçıktaki hızlı başlangıç sayfasına bakınca anlıyoruz ki MTH lokomotiflerimizi AC voltaj dışında üç seçenekle kullanabiliriz. Analog DC kullanmak istemediğimiz için ve de kendine özel DCS kumandamız olmadığından elimdeki Hornby Elite veya Piko Digi-1 ile çalıştıracağım. Bu lokomotifi TRT çekimi ve MTK Nautilus etkinliklerinde hem Hornby Select hem de Hornby Elite ile sorunsuz çalıştırmıştık, Piko Digi 1 de de sorun beklemeden ilerledim. Ne de olsa kitapta göründüğü gibi Triple-mode bir decoder sözkonusu.

Lokomotifimizin bir kaç yakın çekim görüntüsünden sonra...

Arkadaşımızı sığdırmakta zorlandım, ne de olsa tarihi bir Amerikan lokomotifi, 2-8-8-8-2 nin 8lerinin ne anlama geldiğini fotograftan anlamışsınızdır :D

Lokomotifin önünde beyaz, tenderda kırmızı ve markiz içinde de aydınlatma mevcut. Işıklar F0, markiz F5 ile aydınlatılıyor.

modelimizin sesli videosuyla kısa tanıtımımızı sonlandıralım. Bu arada MTH lokosu kullanıcı arkadaşlarımıza kolaylık olsun fonksiyon tuşlarını bir kez daha listeleyelim

F1 Çan ( ESU da aç/kapa)
F2 Düdük
F3 Start up / Shut Down
F4 İstasyon anonsu
F5 Markiz aydınlatma
F6 Motor sesleri aç/kapa
F7 Ses şiddetini ayarla
F8 Duman aç/kapa
F9 Geri Sinyal Sesi 2 kısa
F10 Ters sinyal sesi 3 kısa
F11 Tren harekete başlangıcı kuplör sesi
F12 Hıza göre otomatik Doppler
F13 Genişletilmiş uzun başlangıç
F14 Genişletilmiş uzun kapanış
F15 Ağır yükte çuf çuf
F16 Hafif yükte çuf çuf
F17 Duman miktarı
F18 kısa düdük
F19 Kuplör birleşme sesi
F20 Fabrika ayarlarına dön
F21-F23 boşta sesler
F25  Fren Sesler
F26 Markiz makinist sesleri
F27 Hızlı klaket
F28 Tren kazası

Şimdi bu kadar fonksiyonu kim kumanda edebiliyor derseniz, bendeki Piko Digi-4 4de kalıyor, Hornby Elite 12de kalıyor, MRC kaç fonksiyonluydu 20 ?

Gelelim videomuza

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #11 : Temmuz 16, 2009, 01:33:06 »
Okan selam,

MRC 29 fonksiyon (NMRA yükseltirse sayıyı 100 e kadar sofware update hazır) Select 10, Elite 14, Viessmann Commander 16, Esu 20, Marklin Central station 16. 28+1 fonksiyon genellikle Amerikanlar'da var zaten.

Harun

Bu arada DCC fonksiyon listesinde F0 ı unutmuşsun, ışıklar için.
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2009, 01:57:42 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ekim 25, 2014, 17:45:22 »
2008 yılında gelen Triplex'i bu hafta denemek için raya koyduğumuzda bana mısın demedi.

Tabii ki içimize oturdu, elimizdeki Hornby Elite kumanda(Firmware 1.41 veya 1.3) ile denedik, her türlü atraksiyona rağmen lokomotifte en ufak bir hareket olmadı, sadece ince bir elektrik vızıltısı o kadar.

Kemal abi söyleyip duruyor, sesli lokolarınızı arada yürütün diye, hakkaten Triplex 1 yılı geçti kutusundan çıkmamıştı. Daha önce MRC ses dekoderli lokolarda karşılaşmıştık sessiz kalıp yürüyorlardı ancak restleyince düzeliyordu. Bu konu aklımızda olduğundan Triplex için de reset yöntemini denedik ama olmadı.

İşin ilginç yanı, analog bir DC kumanda ile denediğimizde ise lokomotif ses, senkron buhar ve hareket ile ilerledi, ancak ışıkları yanmadı. Tekrar DCC denediğimizde aynı tepkisiz duruma geri döndük.

Tabii bu durumda yapabileceğimiz en iyi şey, Triplex'i aldığımız kulübümüze giderek, değerli deneyimlere başvurmaktı. Gürkan sağolsun yakından ilgilenerek MRC Prodigy kumandayı çalışır hale getirdi, lokomotifi raya koydu, ilk defasında hiç bir değişiklik olmadı. Aklımıza gelen her türlü adres alternatifini denedik olmadı. Gürkan lokomotifi rayın üstünde biraz hareket ettirdiğinde lokomotif ses vermeye başladı ancak yine herhangi bir hareket olmadı.

Bu sırada, Hornby Elite kumanda ile denediğimiz resetleme işlemini MRC kumanda ile denedik. Bu resetlemeyi MRC Prodigy ile yapmamız çözüm oldu ve lokomotif kendine geldi, aşağıdaki fonksiyon listesindeki her şeyi yapar ve sorunsuz çalışır oldu.

İhtiyaç olabilecekler için buraya not ediyorum. MTH ( Mike's Trains House ) trenlerinde kendi ProtoSound decoderlerini kullanılıyor. Bu decoderler ayrıca satılmıyor. MTH lokomotifler genelde çok fazla ve değişik fonksiyonlu sofistike aletler. Resetleme prosedürü de kendine özel:

1. Lokomotifi Main Track'a koyun - Programming Track'de olmuyor
2. Kumandadan Main Track'de Programlama seçeneğini seçin
3. Adres 55 girin
4. CV yazmak için CV55i seçin
5. CV değeri olarak 55i girin
6. 3. adımda adres 3 girerek 4 ve 5. adımları tekrarlayın
7. lokomotifi adress 3 ile kullanabilir olacaksınız.

Teşekkürler Gürkan.

Naci abi senin lokomotifi de resetledik, ancak sanırım bir sorunu daha var, Gürkan bakacak.

Lokomotifi sonra eve döndüğümüzde Hornby Elite ile tekrar denedik ve sorunsuz çalıştı, tek kusuru var, derecesini kıssak da çuf ile senkron buhar çok fazla çıkıyor, kapatmak gerekiyor  ;D ;D Bu arada hatırlatma Hornby Elite kumanda Hornby sitesinden indirilen 1.41 firmware yüklendiğinde 28+1 fonksiyon olarak çalışıyor. MTH lokolar için tüm fonksiyonlar kullanılabilir durumda.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2014, 17:50:16 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: MTH Senkron Buharlı, Sesli Ve Digital Lokolar
« Yanıtla #13 : Ekim 25, 2014, 21:45:38 »
okan abi bilgilendirme için teşekkür ederim bendekide ses var fakat hareket etmiyor bazen hareketlensede senkronize degil resetleme yapacagım ama ben viessman kumanda kullanıyorum deneyercegim

selamlar
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #14 : Ekim 27, 2014, 17:59:22 »
Okan bey.Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.İnşallah sıkıntım giderilmiştir.Görüşmek dileğiyle selam ve sevgiler.