Gönderen Konu: İSTASYON YAPIMI  (Okunma sayısı 20983 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
İSTASYON YAPIMI
« : Nisan 07, 2007, 02:03:17 »
Saygıdeğer modeltrenciler.
Melih Uçar beyin, diaromasında kullanacağı bir tren istasyonu kitinin yapımını, sizlerle paylaşarak gerçekleştirmeyi düşündük.

Amacımız, aksesuar olarak diaromalarda kullanılan binaların, plastik modellerinin , çok parçalı olarak birleştirilip, yapıştırılarak yapılan çalışmalarla bu güzel hobiye ayrı bir değer kattığını vurgulamaktır.

İstasyon modelinin, kutu içinden çıkan parçaları

Bu tip çalışmalarda kutu içinden plastik parçaların yanısıra bir de yapım planı çıkmaktadır.
Plana bakarak, plastik şasi üzerinde bulunan numaraları dikkate alarak sırasıyla parçaları birbirlerine yapıştırarak çalışmamızı yürütebiliriz.

Öncelikle parçaları, şasi dediğimiz plastik taşıyıcılarından bir keski yardımıyla kesip çıkarırız.

Yaptığımız işin temiz olması ve yapışmada iyi netice almamız için gerekli temizlemeleri törpü ile yaparız.

Binamızın pencere çerçeveleri ayrı renkte verilmiş olması işimizi biraz kolaylaştırmıştır. Bazen bu tür modeller tek renk verildiğinde parçaları ayrı ayrı boyamak gerekebilir.

Ancak, bu modelimizde çok renkli bir kalıp sistemi uygulandığından, çerçevelerin renkleri, ahşap rengine uygun kahverengi olması aynı zaman da bina gövde rengine uyumu açısından da göze hoş görünmekte olup ayrıca boya yapmaya gerek duyulmamaktadır.

Bu çerçeveler dikkatli bir şekilde cımbız yardımıyla yapıştırılır. daha sonra da arka yüzeylerine cam etkisi vermesi için de asetat yapıştırılır.

İstasyon binasının ana gövdeleri üzerindeki pencere çerçeveleri ters taraftan yapıştırılarak bu işlem tamamlanır.

Bina duvarlarının yapıştırılmasına geçilir. Yapıştırıcı sürülmeden önce mutlaka parçaların birbirine uyumlu olduğu kontrol edilmelidir.
Sonra yapıştırıcı sürülerek dikatli bir şekilde yapıştırma işlemi sürdürülür.

Binanın çatısı yapıştılır. Çatının üst kısmı kendi içindeki parçalar birleştirilerek yapılır. Ancak! ana gövdeye yapıştırılmaz. İçine ışıklandırma sistemi konulacağından bu parça şapka gibi yapıştırıcı kullanılmadan oturtulur.

Çeşitli parçaların yapıştırma işlemi devam eder. Küçük parçalar örneğin panjurlar yine cımbız kullanılarak yapıştırılır.

Bina üzerine çeşitli aksesuarlarda ilave edilip birleştirme ve yapıştırma işlemi tamamlanır.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: İSTASYON YAPIMI
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2007, 02:10:51 »
Teoman bey elinize sağlık yine muhteşem bir çalışma .bina iç aydınlatması için siyah karton kullanacakmısınız .ışık duvarlardan dışarı süzülüyor siyah karton olmadığı zaman .saygılarımla

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2007, 10:29:47 »
Teoman abi seni seyrederken inanılmaz bir haz alıyorum
çocukluğumdan beri karşısına geçip maket yapma isteklerim seninle tekrar canlandı tabiii ben senin kadar titiz olamam ama en azından herhalde uğraşırım

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2007, 11:13:09 »
abi eline sağlık. paylaşımda çok güzel. ama bir sorum var.
nerden buluyosun böyle güzel şeyleri?
bu arada fotograf makinenin markası neydi abi.

enver

HevyMachine

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2007, 11:31:26 »
Sn.Teoman Bey,bu çalışmanız geçekten çok yol gösterici bir nitelikte olmakla beraber hayli imrendirici de oldu.
Benim gibi bu hobiye yeni başlayanların kat edecekleri daha çok yollarını olduğunada ispet niteliğinde.
Ellerinize kolaylıklar dileklerimle.
Selamlar,saygılar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2007, 11:40:05 »
Ömer, Ümit, Önder, Enver, HevyMachine beyler, merhabalar.
Güzel düşüncelerinizden dolayı çok teşekkürler.
Bu aralar okulda çalışmalarımız oldukça yoğun yine de bu güzel hobiyle ilgili çalışmalarımızı da yürütmeye çalışacağız.

Ömer bey, aydınlatmayla ilgili önerinizi dikkate alarak aşağıdaki çalışmaları yaptık.

Enver bey bu istasyon modeli ilk açıklamamda belirttiğim gibi Melih Uçar beyin. Diaroma çalışmasına destek amaçlı olmakla beraber,  bazı modelci arkadaşlarımızın da bu tip çalışmalarda, bilgilenmesini sağlamaktır.
Fotoğraf makinamın markası Canon A95

Kutunun içinden, siyah karton ve üzeri perde resimlemeleleri yapılmış olarak malzeme çıkmaktadır.

Bu kartonu, önceden kıvrım yerleri belirlenmiş bir şekilde kıvırıp yapıştırıyoruz.

Daha sonra ana bina formuna uygun olan bu kartonu üstten içeriye yerleştiriyoruz.

İstasyon binasının cam arkalarında perdeli gündüz görünümü

Gündüz ışıklandırılmış görüntüsü

Ortamın karartılıp, gece görünümlü ışıklı istasyon binasının görüntüsü

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

HevyMachine

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2007, 11:51:19 »
Sn.Teoman Bey,
Böylesi güzel bir çalışmayı izlerlen oluşan hayret hislerimi gizlemeyeceğim.
Bu kreatif yaklaşımınızı tebrik etmek isterim.Böylesi güzel eserleri hayata geçirmenin pek kolay olmadığı kanaatindeyim.
Tekrar elleriniz sağlık demek istiyorum.
Selamlar,saygılar.

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
  • Yer: Edremit/Bal?kesir
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2007, 12:07:28 »
Teoman Abi Selam

Eline sağlık çok güzel olmuş.Daha nicelerine.Bu arada kullandığın yapıştırıcının markasını,fiyatını ve nerde bulabileceğimizi söylersen sevinirim.

hayalperest

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2007, 12:33:19 »
Sn. HevyMachine tekrar teşekkürler.
Bildiklerimizi paylaşıp, yararlı olabiliyorsak bu durumdan mutlu oluruz.
İnsan keyif aldığı bir işi yaptığı zaman, o işi hayata geçirirken zorluğunu pek fazla hissetmez. Yeterki biraz sabır ve fedakarlık olsun.
Hepsinden önemlisi de bilgi paylaşımında kişilerle olumlu bir diyalog içinde olup, bildiklerini aktarmak.

Sevgili Alper kullandığım yapıştırıcı plastik model yapıştırıcısı Revell markadır. Fiatı 10 YTL civarı, aşağısı veya üstü olabilir.
İzmir'de Model ve aksesuarı satan mağazalarda bulunmaktadır.
1- İzmir Agora alışveriş merkezi Toyzz Shop
2- izmir Carefour' da Elit Oyuncak
3- İzmir Ege Model ( Kıbrıs Şehitleri caddesi 1441 sokak No:6/B İzmir
                              Tel:0-232-463 62 09 )
Sevgiler
Teoman Kardaşlar

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2007, 19:36:55 »
Teoman bey

evinize hoşgeldiniz..

saygılar a.usta

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2007, 20:05:11 »
Teoman Abi

Bilgi için teşekkürler.Bir tane alıyım uhu ile olcak iş değil.Kendim model ev denemeleri yapıyorum uhu ile tam yapışmıyor.Zaten eldeki mazemeler tam değil bi köpükle deniyorum uhu eritiyor.Mukava çok sert kesip biçmesi zor yapıştırması ayrı bir dert.Denemeler devam ediyor.Bakalım iyi bitane yaparsam  resimlerini gönderirim.

Saygılar

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2007, 12:48:24 »
teoman bey elinize saglık çok faydalı ve güzel bir çalışma olmuş

BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2007, 15:31:40 »
Sevgili Alper, Okan(k-itulu1), Ayhan bey teşekkürler.

Alper biraz sabırlı olabilirsen mimari maket kartonundan veya plastik plakalardan sıfırdan bir istasyon yapmayı deneyeceğim. Onu da burada paylaşmayı düşünüyorum. Umarım senin daha çok işine yarayabilir.
Bu tür çalışmalar; kişinin kendi elemeğiyle ürettiği çalışmalar olduğundan hem daha zevkli, hem de daha uygun maliyetli çalışmalardır.

Saygıdeğer modeltrenci arkadaşlar, hazır plastik boyalı modellerin yapıştırma işlemi tamamlanınca, biraz daha gerçekçilik katması ve plastik malzeme görüntüsünden kurtarmak amacıyla müdahaleler gerekebilir.

Bu doğrultuda eskitme çalışmaları yapıp, diaroma içinde modeli daha estetik hale getirebiliriz.

Modelimize boya işlemi yapmadığımız durumlarda, örneğin; çok renkli plastik parçalardan olan bu tip yapılarda toz pastelle eskitme çalışması daha pratik ve kolay olmaktadır.

Dikkat etmemiz gereken bir durum şudur: Plastik malzemenin yüzeyi parlak ve kaygan olduğundan toz pastelin bu yüzeye tutunması çok zor olur. Bu yüzden bizde plastik olan bu yüzeylere mat vernik sürerek parlaklığı, dolayısıyla kayganlığı ortadan kaldırarak toz pastelin daha rahat tutunmasını sağlarız.

Mat verniğimizi yüzeylere fırça ile sürerek bir katman oluşmasını sağlıyoruz. Bu işlemi tamamlayınca bir süre kurumasını bekliyoruz. Eğer kuruma işlemini çabuklaştırmak istersek saç kurutma makinasıyla bu işi daha çabuk hale getirebiliriz.
Önemli uyarı! saç kurutma makinasını kullanırken dikkat etmemiz gereken durum, fazla yüzeye tutmamaktır. Aksi takdirde plastiği eritebiliriz.

Verniğimiz kuruduktan sonra taş dokulu olan duvar kısmına toz pasteli  yumuşak telli suluboya fırçasıyla sürüyoruz.
Burada amaç taş dokunun daha belirgin olarak ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Toz pastelimizi kısım kısım uygulayarak işlemi sürdürüyoruz. Toz pasteli uyguladığımız alanı nemli bir bezle siliyoruz, böylece çukur olan kısımlarda pastel boya kalıyor,üst yüzeylerde boya sıyrılıp bezle alınıyor. Taş dokusu daha belirgin olarak, ortaya çıkmış oluyor.

İstasyon ana binasının sağında ve solunda bulunan küçük binaların çatıları, zannediyorum metal saç levhalardan yapılmış. Tabii bu gerçeğinde olan bir durum. Bu etkiyi plastik modelde yansıtmaya çalışmışlar. Bizde boya işlemiyle yani toz pastelle paslanma ve kirlenme etkisini vermeye çalıştık.
Bunula birlikte ana binanın kiremitleri üzerinde özellikle baca diplerinde de is akıntılarını yansıtmaya çalıştık.

İstasyonumuzun arka cepheden görünüşü. Eskitme işleminden sonra taş dokuların ortaya çıktığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Bu iki görüntü, üstteki foto eskitme yapılmadan önceki hali alltaki ise eskitme yapıldıktan sonraki haliyle aradaki farkı ortaya koyuyor.
Bu tür çalışmalar kişiye hoş bir vakit geçirirken diaromasında kullanacağı aksesuarlara ayrı bir gerçekçilik katarak daha iyi görünmelerini sağlıyor.

İyi çalışmalar dileklerimle saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2007, 09:53:33 »
Teoman Bey, tek kelime ile mükemmel !!

Ellerinize ve dilinize sağlık, teşekkürler.
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı korhank

• Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2007, 14:54:00 »
Teoman bey,

Calismalarinizi bizlere kaynak olacak sekilde duzenli bir sekilde paylastiginiz icin cok tesekkur ederim.
Devamini merakla bekledigimi bilmenizi isterim.

Iyi calismalar,
Korhan

Çevrimdışı Alponzo

• Alper D?NÇ
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2007, 17:44:44 »
Teoman Abi

Ellerine sağlık çok güzel olmuş.Eskitme harika.

Acelem yok.Yapacağın çalışmayı merakla bekliyorum.

Alper

HevyMachine

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2007, 18:16:43 »
Sn.Teoman bey,

Çalışmanızın bitimini takiben sergilediğiniz resimlerde aynı modelin iki farklı görünümü arasındaki realite farkı kuşkusuz hayli gözalıcı.
Ellerinize sağlık üstadım.
Selamlar,saygılar.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 09, 2007, 21:25:46 »
Melih, Korhan, Alper, HevyMachine beyler, güzel sözlerinizden dolayı çok teşekkürler.

Melih bey, ayrıca size ait olan bu istasyon modelinin yapım olanağını verip, bu güzel forumda modeltren sevdalısı arkadaşlarla paylaşma şansı vermenizden dolayı da size çok teşekkür ederim.
Diaromanızın yapımında, benim de küçük bir katkımın oluşu, benim için büyük onurdur.

Saygıdeğer modeltrenciler,
Aşağıda bulunan istasyon fotoğrafının sıfırdan modelini yapmayı düşünüyorum.
Sizlerin de güzel önerileriyle bu çalışmayı hepbirlikte yapabilirsek çok mutlu olurum.

Bu fotoğraf 'RailFoto' gurubunda Sn. Göknan Şentürk' e aittir.

Samsun'nun Havza ilçesindeki istasyon binasının güzel bir görüntüsü.
Mimari açıdan biçimi ve rengiyle  benim üzerimde çok güzel bir etki bıraktı.
Bu binanın modelini yapma düşüncesi oluştu ve diaroma içinTürkiye'de
bulunan şirin bir istasyonun modelini yapmayı düşünürken bu fotoğraf
bana esin kaynağı oldu.

Fotoğrafa bakarak 1/87 ölçeğine uygun olarak plan çıkarıp, mimari
maket kartonu veya plastik plakalardan yararlanıp yapım aşamalarına
geçeceğim.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2007, 22:00:48 »
Teoman bey,
Harika bir seçim yapmışsınız.Gerçekten çok başarılı bir mimari çalışma.(Çatıdaki TCDD yazısı hariç).Kolay gelsin.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2007, 22:22:01 »
Ferda bey , çok teşekkürler.
Çatıdaki yazı aslında düşünce olarak güzel, modelde TCDD yazısını aslına uygun bir şekilde yapmaya çalışacağım.
Kiremit çatıda beyaz renkli TCDD yazısı şık ve anlamlı olur diye düşündüm.
Şu anda  biryandan vagon tadilatı çalışmamı sürdürüyorum.

Saygılar, sevgiler.
Teoman Kardaşlar