Gönderen Konu: Kramm on tour  (Okunma sayısı 6126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Kramm on tour
« : Mart 30, 2017, 20:59:51 »
Seyretmenizi öneririm, bir Kramm gezisinden...

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Kramm on tour
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2017, 19:14:30 »
Can abi,

Güzel görüntülermiş, gezemesek de gözümüzün pası silinmiş oldu, paylaştığın için sağol.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2017, 13:34:21 »
Şanslı adamlar , trenciliğin cennetinde yaşıyorlar................
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı erolerdogan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2017, 17:24:12 »
almanlar trenciliğin cennetinde yaşıyorlar

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: Kramm On Tour
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2017, 17:46:06 »
Bizde de büyük modeller yapanlar var ama ileri gidemiyoruz nedense. Destek olunsa bu tür arkadaşlara baya güzel işler olacak.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2017, 18:33:21 »
Tren her yerde, her şekilde ve her boyutta güzel.
Model trencilik zor bir hobi olmasına karşın onu sevdirmek, yaygınlaştırmak ve bu hobiye sahip olmak isteyenlere her türlü imkanı yaratmak için el birliği ile uğraş vermek gerekir.Kooperatifler gibi dayanışmak ve daha ucuza mal etmek gibi.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2017, 18:59:24 »
Can Bey merhaba,

Zamanında mühendislik harikası olan, dağlık alanlarda ve dik açılı demiryollarında kullanılan lokomotiflere ayrı bir ilgimden dolayı,  bu lokomotif hakkında elinizde daha fazla bilgi var mı?

Geçmişte, İşviçre Rigi Demiryolları'nda kullanıldığını düşündüğüm bu lokomotifin günümüzdeki halini paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alp

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2017, 00:06:08 »
Alp bey merhaba,

Maalesef fazla bir bilgim yok, ama elime geçen her bilgiyi sizinle paylaşırım bundan sonra.

Benim ilgimi çeken Kramm On Tour seyahatleri. Modellbahn Kramm bizim kulübümüzde olsun veya olmasın hemen hemen her Türk tren modelcisinin bildiği, en az bir kere alışveriş ettiği, kulüp üyelerimizin hemen hemen tamamının bir kere ziyaret ettiği, çalışanların bize ismimizle hitap edecek kadar yakından tanıdığı Dusseldorfun banliyölerinden birinde (Hilden) yer alan bir tren dükkanıdır. Kimimiz sever, kimimiz kızar bu ayrı konu.

Bu dükkanda senede en az altı kere Faller, Heki, Busch v.b. gibi firmalar kendi konularında ücretsiz workshop düzenlerler. Dükkanın sahibi Klaus Kramm senede en az dört kere modeltrenseverler için birkaç günlük gezi düzenler. Bu gezi kah otobüsle Faller v.b. gibi üretim fabrikalarına, veya Nostaljik trenlerle yapılacak gezileri kapsar, bu arada en az bir tren müzesi gezilir. Benim izlediğim kadarı ile Almanyadaki tren müzeleri Türkiyedeki Arkeoloji müzelerinden fazla, bilmem anlatabildimmi.

Bana en fazla koyan birkaç sene önce yaptıkları, Almanyada hala faaliyette bulunan Buharlı lokomotif fabrikasına yaptıkları gezi oldu. Düşünün bir kere, sene 2017, çalışan bir buharlı lokomotif fabrikası. Buharlı lokomotifleri ayakta tutan, ve imalat yapan bir fabrika. Kültür mirasına değer vermek diye buna denir. İsterseniz daha fazla yorum yapmayayım, gezi fotoğraflarını görünce ağlamadım, ama kıskandım.

Krammın sayfasından bu geziler hakkında bilgi almak mümkün. Fiyatlar ucuz olmasada ulaşılamayacak rakamlar değil. Dert Türkiyede olmak, gezi için Almanyaya önceden gitmek, ve Euronun bugünkü ulaştığı rakamlar.

Gördüğünüz gibi Avrupada Modeltrenci olmak çok keyifli, ve çok yönlü bir hobi. Amerika kıtasına gelince orası bambaşka, bunu daha başka sefere yazayım isterseniz.

Genede hepinizi yürekten kutluyorum, Türkiye Cumhuriyetinde, hobi neki ülkesinde, model ne abi, bugün euro ne oldu, gibi soruların ezikliğini yaşayıp, benim karamsar yazılarımı okuduğunuz halde bu hobiye gönül koymak, az buz bir başarı değil.

Esenle kalın,

Can

Çevrimdışı atlantis

• Onur Özdemir
  • Global Moderator
  • Forum Üyesi
  • Yer: İzmir
    • Truva Linux
Ynt: Kramm On Tour
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2017, 00:19:42 »
Can abi bu ülkedeki sıkıntılarda modeltrencilerin birbirine destek olması ile çözülebilir ancak. Sizlerin yardımı ile baya birşeyler öğrendik sağolun.

İmkanlarımız gerçekten çok kısıtlı. Elinde fazla malzeme bulunan arkadaşların yeni kullanıcılara daha fazla yardım etmesi lazım. Hobiye özendirmek lazım bu şekilde. Ticari düşünürsek zaten yapamayız bu hobiyi. Gruplar kurulmalı, diaromalar yapılmalı, toplantılar düzenlenmeli.

Herkeste bir yorgunluk var biliyorum ama bu işe gönül veripte ayrı ayrı takılmakta pek getiri sağlamıyor bu hobiye. Daha önceki projelerimde yaşadığım bazı olaylar var. En umutsuz anda bir kullanıcı gelip projeyi tetikler ve tekrar heveslenirdik. Bu işler böyle yürüyor maalesef. Herkes birbirine destek olmalı.

Bu yazdıklarım tamamen benim görüşlerimdir ve kimseyi hedef almadan genele yazıyorum.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2017, 15:16:12 »
Benim de anlatmak istediğim,forum üyelerinin zaten kısıtlı bütçesi ile bu güzel hobiyi devam ettirebilmeleri ve yeni başlayanlara kolaylık olması açısından,forum olarak cüz'i kar marjlı yeni bir tedarik sistemi geliştirilebilir mi ucuza mal etmek açısından diyerek bir fikir ortaya atmaktı arkadaşlar.

Selamlar,sevgiler.
Metin TOKMEN

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2017, 17:16:30 »
İnsanlar akşam işten çıkınca üç beş kişi Kramm, Menzels v.b gibi dükkanlarda bir araya gelip hobi üzerine muhabbet edip alışveriş yapıyorlar
Bir çok kere şahit oldum çaylar kahveler şirketten

Can abinin dediği gibi bu dükkanlar sosyal aktivitelerede önem veren bir ticari düşünceye sahipler

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2017, 18:00:33 »
Can Bey,

Paylaşımınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

Modellbahnn Kramm'ın sitesindeki etkinlikleri inceledim. Yorumlarınıza katılıyorum.

Saygılarımla.

Alp

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 02, 2017, 23:16:44 »
Alp bey beğendiğiniz zahnrad bahn'ın ( dişli lokomotif ) ferro train diye bir markada modeli var.

HOe raylara sahip.Set fiyatı 250-300 Euro civarında.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2017, 00:07:29 »
Kemal Bey,

İlginiz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. 

Alp