Gönderen Konu: Harun için kolay plaktorna örneği.  (Okunma sayısı 11013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Harun için kolay plaktorna örneği.
« : Mart 10, 2015, 14:29:38 »
Arkadaşlar uzun zamandır Harun plaktorna yapmayı düşünüyordu , bizlerde sık sık hatırlatıyorduk.En son Doğandaki plaktornayı beğendiğini yazmıştı foruma.

2 çeşit plaktorna var , ya bir havuz içinde dönen bir köprü ya da Doğandaki gibi komple dönen bir disk , ben sadece küçüklerin öyle olduğunu düşünüyordum ama Jimmy Cem'in gönderdiği video Türkiye den ve Divriği'nden ve büyük lokolar için plaktorna , gerçi burdaki sadece lokonun yönünü değiştiriyor , başka yollara ve depoya veren cinsten değil ama önemli olan şekli.

Diskin üstü ahşap kaplı olursa diğerlerine benzemeyen ama aynı işlevi gören bir alet olur ve satılma şansı artar.Video aşağıda.

İsmail Hakkı Görcün gibi gerçek demiryolcu diğer arkadaşlar da fikirlerini yazsın lütfen.

https://www.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DuvHsAkiLg-M&h=JAQEGbkVW

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Harun için kolay plaktorna örneği.
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2015, 14:38:24 »
Şunu yazmayı unuttum Harun'a , bence 2 çeşit yapmalı bundan,  bir tanesi ufak , Ferdi gibi küçük kurgular yapmışlar için bir de normal büyük boyda.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2015, 14:41:21 »
----
« Son Düzenleme: Mart 10, 2015, 15:18:20 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2015, 14:49:27 »
Evet.... 4-5 sene önce söylediklerim şimdi oluyor buna da şükür!!!!!  ;D

Plaktorna borsasında çok ciddi açık olduğu kesin.Çünkü kullanışlı kaliteli firmaların plaktornaları cep yakıyor 300 kusur avrodan başlıyor fiyatları (Roco,Fleischmann,Hapo).Diğerleri ucuz ama kullanışsız ve görüntüleri bile fiyasko.Harun abinin bunu modellemesi en uygunu bence.1. dönem kurguları için düşünülecek ufak (16 metrelik) plaktorna versiyonları Fleischmann,Hapo da mevcut.İleride belki düşünülebilir.Ancak köprüsüz döner disk biçiminde plaktorna çok bulunan bir versiyon değil.Koca Türkiye de bile (hatırıma gelen) Gaziantep ve Divriği de var.İleride klasik havuz içinde dönen köprü şeklindeki plaktorna versiyonu ile beraber Ferdi abinin önerdiği transportör de düşünülebilir (O konuya şimdilik girmiyorum ancak Transportör de plaktornaya karşı olmasa da ciddi bir ürün alternatifi olur).

Sevgiler...

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı NaciAklan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2015, 15:09:22 »
Arkadaşlar uzun zamandır Harun plaktorna yapmayı düşünüyordu , bizlerde sık sık hatırlatıyorduk.En son Doğandaki plaktornayı beğendiğini yazmıştı foruma.

2 çeşit plaktorna var , ya bir havuz içinde dönen bir köprü ya da Doğandaki gibi komple dönen bir disk , ben sadece küçüklerin öyle olduğunu düşünüyordum ama Jimmy Cem'in gönderdiği video Türkiye den ve Divriği'nden ve büyük lokolar için plaktorna , gerçi burdaki sadece lokonun yönünü değiştiriyor , başka yollara ve depoya veren cinsten değil ama önemli olan şekli.

Diskin üstü ahşap kaplı olursa diğerlerine benzemeyen ama aynı işlevi gören bir alet olur ve satılma şansı artar.Video aşağıda.

İsmail Hakkı Görcün gibi gerçek demiryolcu diğer arkadaşlar da fikirlerini yazsın lütfen.

https://www.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DuvHsAkiLg-M&h=JAQEGbkVW

Yalnız görüntüdeki plaktorna sac kaplı. O tür bir model de ilgi çekici olabilir.

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Harun Için Kolay Plaktorna örneği.
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2015, 15:25:51 »
Abicigim o plaktornanin aynisi dahs buyuk olani bizim burada var ne gibi yardimim olursa seve seve yaparim

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2015, 15:38:09 »

Yalnız görüntüdeki plaktorna sac kaplı. O tür bir model de ilgi çekici olabilir.
[/quote

Zaten ne Türkiye de ne de Avrupada ahşap plaktorna gördüğümü hatırlamıyorum.Belki üzerinde kaplamaları farklı seçenekli (hem ahşap,hemda sac) hazırlanırsa daha cazip olur sanırım.
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2015, 21:14:36 »
Bu na benzer sivasta kullanılmakta yarın resimlerini çekerek buraya koyabilirim

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2015, 23:48:29 »
İsmail dostum , hep plaktorna resmi gördük , burdaki transfer table veya Türkiye de kullanılan ismi ile transport , bunun resmini çekersen gerçekten çok iyi olur.Teşekkürler.

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2015, 18:57:09 »
Kemal abi Plaktorna SİVAS lokobakım

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2015, 19:00:41 »
TRASPORTOR SİVAS LOKOBAKIM

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2015, 19:02:07 »
DEVAM KUMANDA MASASI

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2015, 19:35:46 »

Eh artık bir de Sivas a gitmek elzem oldu.

Resimler için teşekkürler, bunun gerçeğini görmemiştik, memleketimizde ne değerler var
   bilmiyoruz.

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Harun Için Kolay Plaktorna örneği.
« Yanıtla #13 : Mart 12, 2015, 19:51:05 »
Oruç bey Başımın Üstünde Yeriniz var en kısa zamanda beklerim Çok daha güzellikler var birlikte gezeriz

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mart 12, 2015, 21:52:00 »
Dostum harikasın ,sizin plaktornanın  da üstü sac kaplı ama ben yine de Harun tahta kaplı olarak yapsın diyorum , muhakkak bir yerlerde üstü ahşap kaplı olanı vardır.

Transporter gerçekte genellikle  bakım hangarları için hizmet veriyor , kurgusu olanlar ise , bunu 8 veya 16 lokoyu park edip vitrinden loko almak yerine kullanıyor.

Oruçcum İsmail Hakkı dostumuz hepimizi sürekli Sivas'a çağırıyor , umarım bir gün gidebiliriz.