Gönderen Konu: diorama masası  (Okunma sayısı 5026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avsalı

• Ziyaretçi
diorama masası
« : Ocak 12, 2007, 22:22:05 »
selamlar. hepimizin ortak sıkıntısı yersizlik benimde aklıma masalara bakarken bir fikir geldi. masa tenisi oynanan bir zemini ele aldım ölçü olarak bir diorama için ( orta boy ) ideal gibi geldi. yer sıkıntısı çektiğimiz için aynı ölçülerdeki ikinci bir plakatı yanyana koymamız imkansız olacaktı. aşağıda çizimlerini yapmaya çalıştım pointte. asıl masanın altındaki ikinci plaka masanın şasisine monte edilir yanlarından açılıp yukarıya çekildiğinde ana masayla yanyana gelecek şekilde bağlanır. ikinci plaka ilk zemine öpüşünce doğal olarak ikinci zeminin ortasına portatif bir ayak koymak gerekecek.birde ana zemin ile ikinci zemin arasındaki yüksekliği alt zeminde uygulayacağımız kurguya göre ayarlamamız gerekecek ki ikinci zemin ana zeminden ayrılıp alt taraftaki garajına girdiğinde evler dağlar ve yükseltiler zarar görmesin. bu şekilde düşünüyorum. sizce oluru varmı. saygılar.

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: diorama masası
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2007, 22:54:13 »
devam kırmızı çizgiyle çizdiğim yer bağlantı paratının konduğu yer

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2007, 00:36:31 »
güzel de galiba anlamadım. sistem otobüs bagaj kapakları gibimi çalışacak ? eğer öyle ise rayları birleştirme problem yaratmazmı?
Uğu®

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2007, 08:45:45 »
evet otobüs kapaklarının yanlarında bulunan yaya benzer açıp kapatma aparatları var onlardan düşünüyorum .raylara gelince parçalı diorama tekniklerinde görmüştüm sadece ray bağlantıları düşündürüyor benide onuda şöyle çözmeye çalışacağım.üst tablada ve alt rablada raylar sabitleneceği için iki tabaka yanyana öğüştüğünde arada bir ray parçasu uzunluk bırakıp seyyar rayı iki tabla birbirine çakıştığı zaman takmak .

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2007, 08:52:47 »
masakırmızı hat eklenecek olan raylar
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2007, 09:08:38 Gönderen: avsalı »

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2007, 11:15:59 »
   Güzel fikir gibi görünsede sistemde sıkıntı yaşanır nedeni ise plakayı kaldır indirden hem raylar ve dioramadaki maketler zarar görür benim anladığım kadarıyla.Olmaz diye birşey yok basit bir diorama yapacaksan olur.  :-\  Harun beyin yerim yok başlıklı konusundaki sistemi önenirim yer sıkıntısı yaşayanlara. ;D ;D

mali...

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2007, 13:42:56 »
Bence masanın altına birleştiriciler ekleyip kablo bağlantıları ile elektrik aktarımı daha mantıklı tek hat için çizimdeki gibi yapılabilinir ama birden çok hat için ideal olmayabilir.
Uğu®

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 14, 2007, 18:28:10 »
Ömer bey selamlar,

bence tenis masası tipi diaroma dahiyane bir buluş! diğer tipleri gördüm de bu fikir ile ilk kez karşılaşıyorum.

tabi aksesuarlar ezilmesin diye biraz pay bırakmak lazım ama sonucta süper fikir.

bu arada bağlantı rayları birbirine sıfır olacak şekilde yerleştirilip alttan yeterli uzunlukta kablolar ile birleştirilebilir böylece masa katlanırken ayrıca bir işlem gerekmez.

muhteşem, teşekkürler!

cem.