Gönderen Konu: marklin 3003 loko için yardım ricası  (Okunma sayısı 4296 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan özer

• Forum Üyesi
marklin 3003 loko için yardım ricası
« : Haziran 20, 2022, 12:21:56 »
 Merhabalar,
Forumda yeniyim. bilgi ve yardıma ihtiyacım var.
Benim Marklin 3003 lokomotif li setim var. Küçüklüğümden beri bende ve sorunsuz çalışıyordu. Yağlamasını yapıyordum. 
Ancak evde olmadığım için uzun süre sonra çalıştırmadım. Geçen gün kurdum ve çalıştırmak istedim.
Fakat Marklin 3003 loko elektirk gelmesine ve ışıklarının yanmasına rağmen ileri doğru hareket etmedi.  Fakat geriye doğru arada gidiyor. Fakat tam performans değil. Yağladım , temizlemeye çalıştım , kumanda adaptörü ile ara kabloyu sağlamlaştırdım ama nafile.
Bir türlü başaramadım ileri doğru hareket ettirmeyi. Kumandadan yol verdiğimde ışıkları yanıyor ve ses var.
Sizce ne olmuş olabilir ? Benim için manevi değeri yüksek. Bu yüzden çok üzgünüm. Bilgilerinizle yardım rica ediyorum.  Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
Ynt: marklin 3003 loko için yardım ricası
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2022, 11:42:03 »
  Selamlar , boşta çalıştırmayı denediniz mi ? Loko ters dönükken tekerlere elektrik verip deneyin bakalım , gene olmazsa tekerlere hareket ileten şaftta sorun olabilir . Kolay gelsin

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
Ynt: marklin 3003 loko için yardım ricası
« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2022, 20:25:40 »
Lokonun analog olduğunu varsayarak, yön değiştirme rölesinde bir sorun olabilir mi, diye düşünüyorum.

Malum normal şartlarda 0-16V AC'de çalışan Marklin lokolara anlık 24 V AC uyguladığında (hız kontrol çubuğu 0'ın altına çekildiğinde) bu röle yön değiştiriyor (kabloların kutbunu değiştiriyor).

https://www.youtube.com/watch?v=zc0YkkiUrkw

Şu videoda kastedilen sorun başka olsa da yön değiştirme rölesi (reverse unit) çalışması ve arızalandığındaki davranışları görülebilir.
En sık rastlananı yayın gevşemesi olmakla birlikte hareket eden parçalar sıkışmış olabilir.

Bir bakın derim.