Proses Elektronik'den Haberler > Proses'ten Model Trenciler İçin Faydalı aksesuarlar

Proses Helix 1010

(1/4) > >>

Harun:
Merhaba,

Muhtemelen emsallerinden çok farklı bir helix sistemi dizayn ediyoruz.

-Tamamen portatif. Yarım saatte kurulup 10 dakikada sökülebilir. dolayısı ile taşınma durumunda ya da kurgu değişikliklerinde kolaylık olur.
-Montaj bittikten sonra çok sağlamdır.
-Eğim açıları %3 ten itibaren ayarlanabilir.
-İlave aksesuarlarla istenildiği kadar yükseltilebilir.
-Sadece rampalar değiştirilerek farklı çaplara ufaltılıp, büyültülebilir.
-Montaj için hiçbir alete, hatta tornavidaya bile gerek yoktur.
-Sadece yuvarlak değil, başka şekillerde de kurulabilir. Mesela 8 şeklinde bir helix yapabilirsiniz. Ne işe yarayacaksa?
-Türkiye'de dizayn ve imal edilir ama malesef Tazmanya'da daha çok satılır. (Bu şaka değil gerçektir)

Aşağıdaki resim henüz montaj aşamasında olan bir tanenindir.

Öyle basit göründüğüne bakmayın, alt resimdeki gibi bir sürü abidik gubidik parçası vardır.

Not: Gördüğünüz gibi "slotcar"cı falan olup trenleri de ihmal etmemişim.

Harun:

--- Alıntı yapılan: Okan - Eylül 05, 2012, 00:46:04 ---Tazmanya'ya gönderilmek üzere bir adet sipariş etmek istiyorum.  ;D

İşin esprisi ve abidik gubidik parçalara rağmen helix konusuna güzel bir yaklaşım ve tasarım olmuş. Gerçekten tebrikler.

Tasmanya şaka değil aslında orada bir dükkana mal vermeye başladık.

Avrupa'daki bazı markaların 2-3 çember için istedikleri parayla, henüz bilmesem de senin bu ürünün fiyatı karşılaştırılabilir gibi olmayacaktır. Tabii ki iç piyasa dışında yurtdışı için üretim yapman doğru olacak.

Açıkçası fiyat biraz el yakacak gibi. Özellikle Kemal'in elini ama o zaten dandik birşey yaptı. Genelde ahşap yapılıyor ben şeffaf pleksi düşünüyorum görmek açısından. Malzeme fiyatı kontrplağa göre 3-4 misli. Ama dur bakayım ucuz olsun diye bir de MF versiyonu yapılabilir. En az yarı fiyatı olur.

Bunun en iyi tarafı paketinin bitmişe göre çok küçük ve montajının basit ve büyütmeye de müsait olacak olması.

Ölçüleri vermemişsin ama kimin kurgu yapacak yeri var ki bir de gölge istasyon yapsın, alt kata tren indirsin, yukarı tren çıkarsın derken hemen;

1. bunun iki hatlısı da olacak mı ?

Evet

2.auto-reverse modülü ile birlikte olacak mı ?

Bilmem şimdi sen söyledin. Herhalde olmaz.

3. hangi ray geometrilerine uygun olabilecek ?

Bunun yarı çapı 505, çapı 1010 mm yani Hornby radius 3 ama çeşitleri olacak. amerika da bir firmada 180 cm çapta olanını gördüm.

4. İstenirse Raylarla birlikte mi satılacak ?

İstenirse rayları vermiyoruz diyemeyiz, ayıp olur.

5. Proses Teras Kafenin masasında tam dönüş olmadığı için göremedim, yanal kuvvetlere karşı mukavemeti nasıl ? statik duruşunu bir video ile görsek ne iyi olurdu.  kaç şiddetinde sarsıntıya dayanabilir ?

Herşey sıkıştırma prensibine göre, kelebek vidalarla. Bütün rampalar ve dikmeler birbirine çok sıkı birleşiyor, yani sağlam, üstüne oturmazsan.

6. Yolların kenarında korkuluk olacak mı ? hızla inen vagonları da kapsayan hediye DASK olacak mı ?
gibi hem ciddi hem komik soruları da sıralayayım.

Yok korkuluk olmaz herhalde. Ama montaj sırasında üstüne düşmeye karşı bir sigorta olabilir.

Ama hakikaten hoşuma gitti, tebrikler.

--- Alıntı sonu ---

Kerem Türker:
Beklediğim ürün en sonunda çıkıyor....

Ali Nedim:

Merhaba;

Uzun sessizlikten sonra süper bir ürün. Ustad Harun Abicim dünya çapında çok satış yapacak bir ürün. 3.CNC lazım artık.
Tazmanya ya inat TC satışları için almak lazım. Bakalım fiyatları ne olacak?

Syg Svg

Ali Nedim ULUS

GOKHAN OZKAN:
Harun Bey,
İlk olarak çalışmanızı tebrik ederim.
Bir sorum var. Hazırlamakta olduğunuz bu sitemi Marklin C raylarlada uyumlu olarak kullanabilmek imkanı varmıdır?

Selam ve saygılarımla

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git