Gönderen Konu: Minik bir kurgu  (Okunma sayısı 16310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
Minik bir kurgu
« : Ocak 30, 2016, 23:25:42 »
Herkese merhaba,

Birkaç yıldır forumun takipçisiyim. Gerçekten hem model tren hem diorama çalışmaları konusunda forum benim için bir okul oldu. Bu nedenle foruma katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. 3 yıl önce Marklin marka bir başlangıç seti ile başladığım bu güzel zevki zaman içerisinde kendi imkanlarım çerçevesinde yapabildiklerim ile sürdürmeye çalışıyorum. Şu an 115 cm x 200 cm bir masada küçük bir kurgu yapıyorum. Bu başlıkta biraz bu meraka bulaştıktan sonra yaşadıklarımdan ve sırf bu hobi için yaptığım seyahatlerden de bahsederek bir hobinin beni nasıl bir şekilde süreklediğini de anlatmak istiyorum.

Herşey liseden arkadaşım olan kendisi de bu forumun takipçilerinden olan Osman'ın dedesinin bundan 30 35 sene önce Almanya'dan getirttiği başlangıç seti ile başladı. Sevgili Osman sağolsun bana dedesinin bu merakından ve trenlerden bahsederek merakı bana da bulaştırmış oldu. Bunun bir neticesi bundan yaklaşık 2,5 sene önce iş nedeni ile gittiğim Hannover Messe fuarından güzel bir dükkan olan Train&Play mağazasına gittim. O mağazaya girdiğimde daha bu iş hakkında teknik olarak hiç bir bilgim yoktu. Fakat dükkan beni gerçekten çok heyecanlandırmıştı. Bir sürü tren ve başka modellerin olduğu dükkan adeta beni benden aldı. Fakat konunun tekniği konusunda hiç bir bilgimin olmayışı nedeni ile de ne alacağıma karar da veremiyordum. En sonunda boyut olarak hoşuma giden ayrıca tren ve diğer aksesularları ile daha cezbedici duran aynı zamanda fiyat olarak diğer setlere göre daha hesaplı olan aşağıdaki fotoğrafta bir kısmı gözüken seti aldım.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
Ynt: Minik bir kurgu
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2016, 23:42:47 »
Bu minik başlangıç setinden sonra konuyu teknik olarak internetten araştırdıkça nasıl bir deryanın içerisine girdiğimi daha iyi anladım. İlk setimi alıp Hannover'deki otel odasında yatağın üzerine kurup çalıştırdığımda içimden " iyi güzel hoş ama bu iş bu kadar basit olmamalı " dediğimi hatırlıyorum. Gerçekten de sonrasında bu konuyu araştırdıkça dipsiz bir kuyunun içerisine girdiğimi farkettim ve kendi çapımda daha eli yüzü düzgün bir diorama yapmaya karar verdim. Yukarıdaki fotoğraf diorama öncesi zemin boyama, çimen yapıştırma gibi en kabasından bir köpüğe nasıl birşeyler yapabilirimi görmek için olan ilk denememdi. Sonrasında aşağıdaki masayı kurdum ve yavaş yavaş işe başladım. Tabi bu masaya gelene kadar arada bazı gelişmeler de oldu. İlk başlangıç setinin daha sonraları oldukça amatör bir set olduğunu öğrendim. Bu da en azından bir mobile station kumanda almam gerektiğini öğrenmeme neden oldu. Akabinde gene Stuttgart civarına bir iş gezisi nedeni ile gittiğimde dönüş yolunda Marklin müzesine uğrama fırsatım oldu. Yanımda iş yerinden arkadaşlar içeride bu adamlar ne yapıyor diye düşünürken ben onlara pek de çaktırmamaya çalışarak bir mobile station ve gerekli ekipmanı, bir de 37204 kodlu tren aldım. Tabi bizim arkadaşlar insanların bu şeylere neden bu kadar para verdiklerine bir anlam veremiyorlardı ben de pek konuşmadım açıkcası  :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2016, 14:51:23 »
Ömer kardeşim , aramıza hoş geldin , dünyanın en zevkli hobisini keşfettin tadını çıkar , forumda marklinci dostlarımız var , yardıma ihtiyacın olduğunda yetişirler.

Ayrıca kurgu yapmak için yer bulmak da şans.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2016, 19:31:37 »
Hoşgeldiniz, hayırlı olsun. bende beş yıl forumu izlemeden sonra yeni başladım. Aileden trenyolcuyuz, hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 31, 2016, 23:39:30 »
Bir sonraki aşama maketlerimin ışıklandırmasıydı.Gün ışığı led şeritler ve bir led trafosu ile aydınlatmamı yaptım

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2016, 23:40:52 »
Sinyal kulesi ve istasyonun aydınlatması

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2016, 23:47:10 »
İstasyondan başka bir görüntü

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2016, 23:57:02 »
Aydınlatmadan sonra arka iki köşe için tepe çalışmalarına başladım. Özetle köpükleri üst üste yapıştırdıktan sonra eğimli bir şekilde köpük kesici ile kestim. Daha sonra köpükleri çimen rengine uygun bir yeşil boya ile boyadım. Ardından Noch elektrostatik çim cihazı ile bu köpükleri çim ile kapladım. Ardından da çam ağaçları, inekler, geyikler ve bir avcı ile bu tepeleri süsleyince aşağıdaki fotoğraftaki görüntü çıktı ortaya. Bu arada rampaları da kalıp alçıdan çıkardığım kayalar ile kapattım.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2016, 00:03:00 »
başka bir açıdan sol köşe

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2016, 10:14:58 »
  Çok güzel görünüyor, tebrikler.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2016, 11:03:08 »
Sedat beye katılıyorum çok güzel

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : Şubat 01, 2016, 13:33:37 »
tebrik ederim, 10 senedir topluyorum ama bir kurgum yok çok şanslısınız.. :) Devamını bekliyoruz..
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Şubat 01, 2016, 21:16:43 »
Herkese güzel yorumlar için çok teşekkür ederim. Köşelerden sonra zemin üzerinde çalışmaya başladım. Bu arada zaman 2015 yılının başlarıydı ve Nürnberg'teki fuar için yola çıktım. Önce Stuttgart'a oradan da Nürnberg'e geçtim. Bu seyahatte bir adet Central Station aldım. Niyetim circuit tracklar, sinyaller ve bir kaç sonra çıkacak olan S88 ünitesi ile birleştirerek memory kullanımına başlamaktı. Bu kurgu adam akıllı memory kullanarak program yapacak kadar eğlenceli kombinasyonlara el vermiyor belki ama memory ile programlama yapmak gerçekten eğlenceli ve uğraştırıcı geldiğinden bu işe de bulaştım. İlk olarak zemin uygulamalarından bir örnek paylaşıyorum. Zaten alan fazla olmadığından 1 adet merkez istasyon, 1 adet köy evi, 1 adet çiftlik, 1 su kulesi ve 1 adet de yük istasyonu ile dioramamı tamamlamayı düşünüyorum. 

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2016, 21:22:14 »
Ömer seni uzun uzun mesaj yazarken görmek ne güzel yahu. Ömer yukarıda bahsettiği gibi liseden arkadaşım. 26 yıllık ömrümüzün 13 yılında beraberdik :)

Kurgun çok güzel gidiyor, heyecanla katanerlerin geleceği günü bekliyorum.

Not: Dedemin tren 50 sene civarında :)

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2016, 21:24:04 »
Bir diğer zemin uygulaması ise iki tepe arasındaki köprünün altı. Burada hazır zemin malzemesi üzerine küçük taşlar ile bir uygulama yapmaya çalıştım. Bir iki inek ile de biraz renk katmak istedim.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2016, 21:28:13 »
Bu fotoğrafta ise çiftliği kurguluyorum.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2016, 22:07:00 »
Çiftlik tarafını da zeminini kapladıktan sonra bir arka plan hazırladım ve foto blok üzerine çıktı aldım. En son elde ettiğim görüntü aşağıdaki gibi oldu.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #17 : Şubat 02, 2016, 00:19:11 »
Ve tabii ki çay bardağı :D

Ömer hep konuştuğumuz gibi bu işin digital kısımları ile ilgili bilgilere çok rastlayamıyoruz. O konudaki tecrübelerini de paylaşmanı bekliyoruz. Yazayım buraya da unuttu olmasın :)

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Şubat 07, 2016, 18:02:40 »
Herkese tekrar merhaba,

Çalışmalarım devam ediyor. Bir kaç detay fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir yükleme istasyonu çalışmasını bitirdim. İstasyonun içini led ile aydınlattım ve içerisine yük taşıyan figürler yerleştirdim. Bunun yanı sıra küçük evimizdeki çamaşır yıkayan teyzelerde güzel bir detay oldu.

Çevrimdışı omerkaya

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Şubat 07, 2016, 18:03:28 »
yükleme istasyonundan detaylar