Gönderen Konu: Z ölçek diorama ön çalışma  (Okunma sayısı 150300 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Z ölçek diorama ön çalışma
« : Ocak 12, 2014, 08:30:57 »
Evet model trenci dostlar Ho ölçek yapayım dedim resmen hanım HoHoHo dedi :) Malum kafamdaki gibi bir kurgu için oldukça fazla alan lazım bende ümitsiz bir şekilde emekliliğimde artık yaparım derken Z ölçekle tanıştım. 3 te 1 az alan olması beni cezbetti muayenehanemde hem hastalarımın görebileceği hemde hergün benim görebileceğim bir z diaroma yapmaya karar verdim. Oldukça şık bir şey olması gerekiyor gerek mobilyası gerekse üztnün pleksi ile toza karşı kapalı olması şart. 3 metre uzunlukta 1 m genişlik olan bir alana kurmaya karar verdim yada 3 m 2 orta masa gibide yapabilirim ama o zaman elektrik kablosu görünür olacağından karar veremedim. Bol miktarda makasların olduğu sanayi ağırlıklı ama yerleşim merkezide olan bir diaroma yapmak istiyorum. En önemlisi ise çok gerçekçi olması gerekiyor. Bunun için araştırmalara başladım plan konusunda hepinizin fikirlerini bekliyorum. Birde z ölçekte acaba dağlar ne kadar yükseklikte olmalı malum pleksi ile kapatıcam çok büyük olursa görüntüsü çirkin olur diye düşünüyorum. Herkese şimdiden teşekkürler.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2014, 08:45:06 »
Birde sorum olacak analog olan bu lokolarda hat üzerinde izoleli hatlar yaparak birden fazla treni nasıl yürüteceğiz malum dijitalle başladığım için analog biraz yabancı bana mesela bir yolcu treni bir hat üzerinde giderken bir başka alanda manevra lokosu ile vagon taşımayı nasıl yapabilirim. Ayrı trafolarlamolacak sanırım ama normalde ho lar izoleli bağlantı aparatları vardı z içinde var mı acaba? Evet sabah sabah araştırmaya başlayınca anlaşılan z dekoderle dcc yapacağım en kolayı bu gibi gözüküyor :) 2 decoder siparişi verdim bakalım kocaman bir büyütec lazım şimdide :)))
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2014, 10:15:23 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek diorama ön çalışma(TCDD)
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2014, 14:58:54 »
http://m.youtube.com/watch?v=1yIEKwkFTsU
Tcdd çalışması enteresan

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2014, 15:08:16 »
Sevgili Koray
3m 2m Z ölçekte biraz zor doldurursun ama verdiğin linkte de sadece dere tepe yapacaksan olabilir
Görsellik için ideal yükseklik 1.50

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2014, 15:23:51 »
koray bana da biraz buyuk geldi, buyuk olmasının yanı sıra bir de tasarımda denge oran noktası var 3m 2m alanda z ölçekte kuracağın bir diaroma bakan kişiye tasarım acısından biraz bogucu gelebilir, mesela ne kadar realistic alan yaratırsan yarat karmasa icinde kaybolacaktır, senin farkında oldukların farkındaliıklarını yitireceklerdir... Nacizane benim planım şu olabilirdi farklı ve kucuk faunalardan diyelim ki 70cm lik vs birden fazla diaroma hazırlayıp değişik bir konceptte bunları ilişkilendirmek gibi cok anlatamadım ama vakit bulup örnekleme yapabilirim belkide :)
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2014, 15:26:52 Gönderen: copen »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2014, 15:37:37 »
Peki yeni ölçüm şu L seklinde uzunluk 1.90 genişlik 65 cm L kısmı ise 120 İhsan abi dağ tepeden ziyade bol makaslı ve köy ve sanayi kısmı olan bir diaroma olacak:) Emirhan dediğine katılıyorum ölçek fazla oldu

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Z ölçek Diorama ön çalışma
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2014, 15:42:30 »
Koray abi madem okadar yerin var nenden n ölçek elle tutulur bişey yapmıyon :)
Hem digital ve seslide yapabilirsin
Haızr daha başlamadan

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2014, 15:50:50 »
Enver +1 cok tecrübem yok N scale de ama cidden cok begendim kutuda duran "off ne kucuk be kışt kışt "  diye on yagıyla baktığım N scale simdi aklımda baska yerde Z den vazgec diyemem ama ahhh doyumsuzluk işte ne bilim Z de bit kadar be abi :))  birde diaromada gerek lokomatif ses ve digital davranabilmek gerek ek yapı ray aksesuarın bulunabilirliği ve fiyatların makul oluşuda N scale yi bence dikkate deger kılıyor, Z dende vazgec diyemiyorum oda japon sanatı gibi yani o kadar kucuk ve detaylı ki diaroma tren diaroması olmasının yanında bence bir sanat parçası haline dönüşebilir, mesela diaromada eski japonyayı - çini ya da dünyadaki önemli olayları resmedeceksin - ne bilim bombalanmış 1. 2. dünya savaşı fransa-almanya berlin duvarı vs , ya da 19. yy uzak doğu gibi her parçaya özeneceksin sonucta hanım coluk cocuk kovacak evden yanlız basına diaroman ve sen hehehe şaka şaka :))

Çevrimdışı copen

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2014, 15:54:27 »
Aklıma simdi geldi mesela yapıların içine bir italyan havuzu koy - heykel ne bilim mesela dart wader heykeli ya da bir sinema binası afişleri star wars :)) yani bir sürü diaroma var ama sadece gercekçi gorunumde sanayi arazi vs olacağına detaylarında dünyadaki diğerlerinden farklı olsun :) bu arada 3d printerlar cok ucuzladı koray mutlaka incele ( zaten incelediğini düşünüyorum ama )  mesela boyle Z ölçekte heykel - yapı - havuz - daha grift seyler için birebir tavsiye ederim yakından gordum inceledim :)) mesela  -

[youtube=425,350]watch?v=3e9atQtQ9Xk[/youtube]
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2014, 17:16:14 Gönderen: copen »

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2014, 18:15:06 »
Enverim valla Z ile acayip bişey yapacağım. Z ile az alanda malum çok iyi şeyler çıkartmak mümkün bence bakalım dekoderler gelsin birde dijital oldumu tadından yenmez :) Evet Emirhan farklı olacak ama farklılığı için aklımda haydarpaşa var mesela ölçek küçük olduğu için belki haydarpaşa vapur iskelesi falanda olabilir. Elimde 1/76 star wars karekterleride var ;) onları ho diaroma yaparsam film seti gibi kullanıcam :)

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 12, 2014, 18:37:32 »
Koray abi dekoder olarak ne sipariş verdin

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 12, 2014, 18:54:58 »
Dijitrax DZ125 sipariş verdim 2 adet denemek için

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 12, 2014, 22:55:42 »
Sevgili Koray, Enver'e katılıyorum. Bence o kadar yerin var ise mutlaka değerlendir.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 12, 2014, 22:58:29 »
abi z de analogda her loko için kumanda koyman gerekicek.
digital mantıklı olsada z de dekoder takılacak sayısı bir elin parmağını geçmez.
gerçi alan büyük oldugundan hem analog kullanılabilir
uhlenbrock dekoder vardı bende keske verseydim denerdin :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2014, 06:37:13 »
Ferda Abicim N lerde çok güzel ama Z ye aşık oldum diyebilirim. Tam benlik küçük alana çok fazla ray , bina, vs yerleşttirebilirim. Yapılmış z lere baktım maşallah ho yu aratmayacak güzellikte. Enverim biliyorsun o parmaklardan biride benim :D işin şakası bir yana zoru başarmak daha güzel benim için. Yaşasın Z ölçek . Aynı alana ho yapsam 65 cm de ( bu alanı evde koparmayı başardım) genişlik olarak düzgün büyük lokolardan hiçbişey döndüremeyeceğim. Gerçi malzeme sıkıntısı çok olacak ama bakalım :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2014, 21:01:21 »
Haydarpaşa garının z ölçeğini yapmaya karar verdim. Zor bir yola gireceğim hertürlü desteğinizi esirgemeyin benden ;)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 14, 2014, 00:48:46 »
Koraycım , klübe gelince Haldun abiden de fikir al bence , bir Haydarpaşa maketi gerçekten çok keyif verici olur ama bence sen beceremezsin ( gaz verdiğim belli olmuyor değil mi arkadaşlar )  ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 14, 2014, 12:24:02 »
 ;D valla iyi olduğu bu söylediğin Kemal Abim senin kurguda olmayan Haydarpaşa ve şehirhatları vapurlu bir diaroma olacak. Hainlik yapıyım. Evet Haldun Abiyle bir görüşmem gerekli.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 14, 2014, 13:49:28 »
Bu sefer hazır planlardan biraz yararlanıyım dedim kendime göre tabikide modifikasyon yapacağım. 2 katlı olacak sahne arkası olmazsa olmazlarımdan boyutun küçük olması helix inişler cok kolay olacak diye düşünüyorum. :) iki adet resim yüklüyorum birincisi orjinal plan 2. ise haydarpaşayı koymayı düşündüğüm yer. Bir adette şehirhatları vapuru olacak inşallah. Bir sorum olacak haydarpaşada plaktorna varmı? plandakini koymayı düşünmüyorum. O kısmı madenciğe ayırmayı düşünüyorum. Neyse işte resimler.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ocak 14, 2014, 14:39:20 »
Sen yap ben razıyım bende olmayan bişey yapmana , Haydarpaşaya Google earth ile bakabilirsin , içeri doğru bakınca bir plaktorna var , ama Z ölçek için plaktorna nasıl bulunur bilemem.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.