Gönderen Konu: 1/87 MAN MT5200 tipi Mototren YAPIMI  (Okunma sayısı 8108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan aktaş

• serkan aktaş
  • Forum Üyesi
1/87 MAN MT5200 tipi Mototren YAPIMI
« : Nisan 21, 2012, 23:55:35 »

Merhaba uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum ve modelleme hakkında değerli büyüklerimizden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.
    Özellikle Ozan Bey'in kısıtlı imkanlarla yaptığı harika çalışmalar beni oldukca motive etti diyebilirim.

Yapmaya çalışacağım model

1/87 ölçekli  MAN MT5200 tipi  Mototren 

Öncelikli olarak model yapım aşamalarını detaylı olarak burada sizler ile olabildiğince paylaşmaya çalışacağım.

Modelimiz 3 ana parçadan oluşmakta.

Başlangıç aşamasında model çizimi ve ölçülendirme kısmını yapacağım resimlerden ve teknik bilgilerden yararlanarak olabildiğince detaylı yapmaya özen göstereceğim.

Modeli motorlu ray üstünde gidebilir olarak yapmak isiyorum (nasıl olacak bende bilmiyorum)

Model aslında sade olmasına karşın ön kısmı biraz karmaşık yapım aşamasında gövde kısmında muhtemelen 0.3 mm veya biraz daha kalın sac yada aliminyum levha kullanmayı düşünüyorum.ancak ön kısımlardaki detaylar için bazı yerlerde pilastik yada başka malzemeler kullanabilirim.

TCDD nin bu resmindeki renklere sadık kalınarak yapılacak.

Ne yazıkki detaylar ilr ilgili olarak pek fazla bir bilgi bulamadım birkaç resimden detayları bulmaya çalışacağım.

En detaylı resim malesef bu

Buda benim taslak çalışmam

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: 1/87 MAN MT5200 tipi Mototren YAPIMI
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2012, 00:30:29 »
serkan kardeşim kolay gelsinnler...
her fırsatta bilgilendir.. ben özellike metal işlemek zordur konusunda bilgi ve paylaşımlarını merak ediyorum

Çevrimdışı serkan aktaş

• serkan aktaş
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2012, 07:38:37 »
 Teşekkürler Haldun Bey ilk olarak öllçüleri oluşturmaya çalışıyorum ben daha önce hiç model tren görmedim desem yeridir o yüzden benim olçüler modelleme esnasında nasıl görüntü sergiler bilmiyorum

genel hatları ile kaba ölçüler bunlar bu hafta 1/87  düz ray adinmem gerekiyor kağıt üzerinde model nasıl durur tecrübe etmek için.

<a href="http://www.modeltrenciler.com/files/out.php/i17294_l.PNG" target="_blank">Free Image Hosting At site[/url]

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2012, 09:33:53 »
kolay gelsin serkan bey bende merakla bekliyorum resimleri

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2012, 11:50:00 »
Harika bir proje.
Başarılar
Doğan

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2012, 00:57:10 »
serkan kardeşim.,anladığım kadarı ile sen maket-model yapıyorsun.yürütme düşüncen bu aşamada zor bence....
ayrıca  metal ahşap vs den uzak dur....( bu aşama için en azından..... . yoksa tamamı metalden çalışır neler yapıyor ankaralı ersan dogan  arkadaşım. takip ediyorsundur)
foreks-dakota vs ile çalış....
izmirli kardelşerimin  alsancak garı linkleri sana yeterli bilgiyi verecektir...
gene de bir yardımım olacaksa... verdiğin cizimin sağ ve sol cephelerini ben sana cnc de kesip gönderebilirim....
sevgiler....
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2012, 01:00:44 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2012, 01:51:24 »
Sevgili dostlar,

Bir hata yapıyorsunuz, dikkat edin, Serkanın yolladığı resimlerden 1. resim MT 5300 dür. 2. ve 3. resimler MT 5200 dür. TCDD 2. Dünya savaşından önce bu katarları MAN fabrikasına sipariş etmiş ve iki adet MT 5200 teslim edilmiştir. Araya savaş girmiş ve üretim durmuşdur. Savaşdan sonra MAN Türkiyeye 18 adet MT 5300 teslim etmişdir. İki katar arasında dış görünüm olarak farklar mevcuttur. Bu konu hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşlar lütfen düzeltsinler.

MT 5300 ile ilgili bir kaç resmi ekliyorum.

Can

Çevrimdışı serkan aktaş

• serkan aktaş
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2012, 13:20:55 »
  Can Bey kesinlikle haklısınız 5200 ve 5300  olarak 2 farklı model var 5200 lerin üst havalandırma panelleri modeli çok daha havalı gösteriyor 5200 ü tercih etme sebebim bu ancak 5300 ler ön kısımları biraz daha temiz ve sade, yapması nispeten biraz daha kolay en alt resimdeki çizimlerden yola çıkarak kendi çizimlerimi yaptım bu aşamada orta vagonu yapım işini daha sonraya bırakacağım .zaten seti tamamlamak için 2 adet mototren artı bir adet vagon yapmam gerekli.
  Ancak şundan eminim her iki modelde ölçek olarak fark bulunmuyor.
  Haldun Bey gövde olarak kullanacağım malzemeler şuan kesin değil  ancak iki yan parça olarak değil bütün gövdeyi ön kısımla beraber tek parça uzunlamasına oluşturarark resimlerdeki gibi herhangi bir iz bırakmadan yapmak istiyorum.

Bu makineler bence Türkiye'ye gelmiş geçmiş en havalı ve en güzel trenlerinden birisi yok olması çok üzücü.
keşke Çamlık ta görebilsek .

bu arada kendi oluşturduğum amatör cad dosyasını isteyen arkadaşlara göderebilirim.
 mail adresim;  serkanaktas-35@hotmail.com
saygılar
Serkan

Çevrimdışı serkan aktaş

• serkan aktaş
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Nisan 24, 2012, 21:59:28 »
   Mototrenimizin alt kısmını kestim 5 mm plexiglas malzeme oldukca sağlam bir karkas oluşturacağını düşünüyorum ayrıca ısı ile şekil vermek  kolay.