Gönderen Konu: zar zor ama bu sefer gerçek gibi :)  (Okunma sayısı 7625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
zar zor ama bu sefer gerçek gibi :)
« : Aralık 26, 2010, 13:41:21 »
Evet uzun süredir evde yapılan müzakereler sonucu (okul çalışmasının faydaları tabiki) eşim, kızım ve ben diorama için salonda kendimize yer yarattık. :) 120X260 cm yerimiz var. İlk önce tekerlekli bir masa yaptırıcam 2parça olacak. Olurda atılırsak salondan :) alanın resmi ordaki masa ordan kalkacak tabiki. işte resimler:

z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Zar Zor Ama Bu Sefer Gerçek Gibi :)
« Yanıtla #1 : Aralık 26, 2010, 13:53:38 »
Hayirli olsun :) daha masayi bile kaldirmadan fotograf cekip paylastiginiza gore coook heveslenmissiniz... :)
Salonda baya bir ilgi cekecek gelen misafirleriniz tarafindan. :) Kapakli bir kurgu olur herhalde.
Ilgiyle bekliyoruz yapim asamalarini...

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: zar zor ama bu sefer gerçek gibi :)
« Yanıtla #2 : Aralık 26, 2010, 15:08:55 »
Koraycım , birazcık paraya kıyıp parkelerin renginde ahşap    veya   çok şık bir metal ( ikisi de tekerlekli tabi ) masa yaptırırsan hanım da sesini çıkarmaz.
2.50 cm yaparsan tek masa yaparsın, 6 adet ayak olsun ve ayaklar ile üst kısım ayrılabilsin.Çok güzel tekerlekler var artık , ayakların altına koyunca  kolayca çekebilirsiniz masayı.
Kenarlarını ve üzerini plexi-glass ile kapatırsan toz almaz ve evde temizlik yapılırken problem çıkarmaz.
kumanda tablosunu bilgisayar klavyesi gibi çekmece ile alta ve ortaya koy.
Bütün sistem tek bir kablo ve fiş ile elektrik alsın, yerlerde ,sağda solda hiç kablo vs sarkmasın görünmesin , yani mobilyarama gibi bişey yaptır ( bknz  Loxx-Bostancı mobilyarama   ;D   ;D  ) ve bol aydınlatmalı , lambalı bir kurgu yap , misafirlerin bir düğmeyi açmanla evde  küçük tatlı bir dünyayı karşılarında bulsunlar.
Böyle bir güzelliğe hiçbir hanım karşı koymaz.
Not ayaklarından ayrılmış 250 cm boyunda 120 cm eninde ve 20-25 cm yüksekliğinde bir masa herhangi bir taşınma durumunda sorun çıkarmaz.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2010, 15:15:19 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 26, 2010, 16:40:09 »
Evet çok heveslendim. Kaç senedir bu zamanı bekliyordum. :) Kemal abi aynen dediğin gibi olacak şık bir masa olacak plekside iyi fikir. Yapım aşamalarını yayınlayacağım. Birde masa altında hep hayalim olan sahne arkasınıda yapıcaz. Bu arada hanımla anlaştık bir kısmı onun olucak istediği gibi yapıcak o bölgeyi :) ben ana hattı kurduktan sonra kendi tarafımı yapıcam. Aslında küçük bir diorama ama olsun bakalım belki ilerde büyür :)

Çevrimdışı Ergün

• Ergün ÖRENTEL
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • E Hobby
« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2010, 16:43:53 »
Merhaba,

Bence belirttiğiniz ölçüler ev için harika  ;) bu kadar bi alan kolay bulunmuyor..

merakla bekliyorum.. Kolay gelsin,

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2010, 16:48:43 »
:) masanın bacaklarını metal yapıcam. Üst ve alt tabla kısmınında hangi malzmeyi kullansam?

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2010, 19:28:23 »
Sevgili Koray bir modeltrencinin önündeki en büyük  engeli aşmış, en önemli adımı atmış oluyorsunuz. Çok memnun oldum. Lütfen çok ama çok iyi planlama yapın, acele olmasın. Şimdiden kolay gelsin. Tüm aşamaları adım adım paylaşmanı bekliyoruz.

Sevgiler, selamlar

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2010, 22:28:32 »
Ferda bey çok teşekkür ederim,
bencede planlama herşeyden önce geliyor. Daha şimdiden strese girdim :) Nerden başlasam diye. Hemen any raili indirdim ve genel duruma baktım. Anladığım kadarıyla öncelikle elimdeki kitleri yapmaya başlamam ve ona göre ray ve diğer sistemleri yerleştirmem gerekiyor. Kafamda o kadar çok şey varki. Sakin bir şekilde planlama yapmaya çalışıyorum. Alt yapı benim için herşeyden çok önemli tüm makaslar elektrikli olacak ve bir panel yapılacak. Kurguda birde sahne arkası mutlaka olacakki 2-3 treni aynı anda döndürebilelim. Sinyalizasyon ve tabi kataner sistemi olamazsa olmazlardan. Detaylar ise dioramayı diorama yapan unsurlar onlar alt yapı ışıklandırma v.s işler yapıldıktan sonra bakılacak. Tam gaza geldim eşimin olaya katılması yıllardır beklediğim zamanın geldiğinin göstergesi. :) Olaya birazda yeni yeni öğrendiğim pic programlama(lcd ekranla makasları otomatik olarak açıp kapatmak çocuk oyuncağı o kadarını söyleye biliririm) ilede renk katıcam inşallah. Tabi bunlar seneleri alıcak :) Önerisi olan varsa mutlulukla dinleyebilirim. :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2010, 22:43:30 »
Önerim var , Tanrı bütün evli trencilere seninki gibi anlayışlı ve bu işten zevk alan bir hanım ve çocuk  versin.
Hep birlikte güle güle yapın , gelelim , hep beraber   keyifle oynayalım.  ;D
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2010, 23:07:54 »
Amin Kemal abi :) bu konuda gercekten çok şanslıyım :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Aralık 28, 2010, 00:33:15 »
Sevgili Koray,

Yapmayı planladıklarının seneleri alıcağını düşünmen bence  çok dağru bir adım. Kurgu yapımında bana göre en büyük hatalar kafamızda tasarladıklarımızı hatta bazen yatarken bile aklımızı kurcalayan planlarımızı ve hayallerimizi çoğunlukla 'bir an önce paylaşma' arzusu ile yine bir an önce bitirmeye çalışarak acele etmek, ilk defa modellediğimiz (dağ, nehir, deniz, çim vs) bir çok şeyi deneme yapmadan direk kurguda uygulamak, kısaca acele etmek ve plansızlık. Tekrardan kolay gelsin.

Sevgiler, selamlar

Ferda 

İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Aralık 28, 2010, 00:52:37 »
Sağol Ferda,
İlk önce planlama kesinlikle. Any rail üzerinde çalışıyorum. Aynı zamanda elimdeki demonte kitlerin boylarını enlerini cıkarıp bir liste hazırladım. İlk defa yıllar sonra gün ışına çıkacaklar. :) Yavaş yavaş yapıcaz. Kafamda söyle bir sıralama yaptım:
1-Masaların yapımı
2- Genel kurgu planı (eldeki kitlerin hayali oalrak bilgisayarda yerleştirilmesi ) Tabi öneri ve fikirleriniz :)
3-Kitlerin yapımı ,eskiltme yapılması ve ışıklandırma
4-Yapıların hayali olarak masada yerleşimi ve tren yollarının geciçi olarak döşenmesi (herhalde bunlar 1-2 sene sürer :))
5-Alt yapı elektrik sistemlerinin hazırlanması
6- kaba yüzey şekilleri
7-detaylandırma çalışmaları ( en güzel bölüm :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Aralık 28, 2010, 01:14:18 »
Anyrailde ilk denemeler malesef limitli olduğu için tam çizemedim :(
1. resim sahne 2. resim sahne arkası
2. resimdeki üst taraftaki makaslardan eğimle yukarı çıkacak lokolar

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Aralık 28, 2010, 01:36:23 »
Koraycım sana da aynı şeyleri yazıyorum , ortalarda veya tek bir kenarda ,tren yatıracak , vagon dizilerinin yerlerini değiştirecek , yani trencilik yapacak bir alan yapmaya çalış.

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2010, 08:39:56 »
Koray bey öncelikle kolay gelsin, okuldaki çalışmalarınızı keyifle takip ediyorum.
Evinizde de keyifle devam edersiniz umarım.
Anyrailde trial versiyonunda belli bir parça sayısı üzerine çıkamıyorsunuz ama çok daha fazla parça içeren örnek dosyalardan birini açıp istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz, yeni parça ekleyemiyorsunuz ama 50 ile de sınırlı kalmıyor belki işinize yarar.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Aralık 28, 2010, 12:47:47 »
İbrahim bey sağolun  bunu denicem. Kemal abi daha bitmedi ama programın limiti bitti. Dediğine aynen katılıyorum lokomotif hangarının yanında kömür yükleme istasyonu ve ölü hatlar olacak. Aynı anda kesintisiz giden 2 loko olmasını planlıyorum. 1 tanede sahne arkasında. Ölü alanda manevra lokomotifleri olacak trencilik orda oynanacak :) Bu akşam elimde kalan rayların dökümanını çıkarıcam neler kalmış onlara bakıcam.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Aralık 29, 2010, 18:15:57 »
Çalışma ve araştırmalar tam gaz devam ediyor. Kurgu arkasına helixle trenleri indirmeye karar verdim. Konu ile link varsa paylaşırsanız sevinirim :)

Çevrimdışı Korhan-41

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2014, 12:06:47 »
merhaba , gerçi 3 sene geçmiş ama son durumu nedir acaba diaromanızın ?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2014, 13:12:34 »
o kadar olmuş mu ? :) halen kaldığım yerdeyim salondan atıldım :D o yüzden kuramadım toplmaya devam ama Z ölçek ufkumu açtı muayenehaneme Z ölçek yapacağım :)