Gönderen Konu: gariban işi seyyar kurgu  (Okunma sayısı 16363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
Ynt: gariban işi seyyar kurgu
« Yanıtla #20 : Nisan 18, 2010, 22:00:01 »
whayyyyyyy atillacığım.tekrar hoşgeldin.
mesajda adını görünce, hah. tamam atilla kurgusunu tamamlamış resimlerini paylaşacak niyetiyle actım.ama husrana ugradım.
ilk mesajını 25 kasım 2009 da atmışssın.
son plan  şeması değil de,gösterdiğin resimdeki plana başla ucundan,yapa yapa git.
biz kemal(omay) ağabeyinin kurgusuna ömür yetiştirmeye çalışıyoruz. bari ömrümüzü sen tüketme :)
plan olayına ben fazla vakıf değilim ama kenar köşe ,bina vs konusunda sıkıntın olursaq elimden geleni yaparım.
opuyorum.kolay gelsin

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Nisan 18, 2010, 22:15:08 »
daha önceki planlar içime sinmedi. çok sıradan düz hatlar. bu kıvrımlı, açılı ve köprülü. valla haldun abi yer sorunum olduğu için kurguyu kullanmadığım zamanlarda duvara yaslayıp dik konumda tutacağım için ev, bina vs. zaten düşünemiyorum şu aşamada.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #22 : Nisan 18, 2010, 22:46:55 »
Atilla kardeşim , yanlış anlamadıysam Noch’un bu hazır modelini kendin yapmayı düşünüyorsun. Eğer gerçekten bu hazır diaromayı yapacak olsaydın işin çok kolay olacaktı , ben yıllar önce 140 cm x 70 cm lik N ölçek Noch hazır kurgu yapmıştım ,10 günde bitmişti,o kadar kolay yani.

Ama sen bunu gerçekten kendin yapmak istiyorsan yani hazır olmasının avantajını kullanamayacaksan bu hiç kullanışlı bir diaroma değil , armut hat yok , tren yatıracak yer yok .( bu Noch ürünleri Ankarada satılıyor ama araba fiyatına , keşke fiyatı makul olsa da alabilsen ama tabi o firma Harun gibi ahlaksız olmadığı için Avrupa fiyatları yerine 3 katı fiyata mal satıyor )

Eski yazında hornby raylarla çizdiğin bir plan var ( aynısını istersen piko raylarla da yapabilirsin , ama sonra hep Piko ray kullanman gerekir bunu bilerek başla Pikoya )
O planda kendine biraz loko yatıracak yer ilave et , ayrıca istersen o hatları birbirinin alt ve üstünden geçirebilirsin.( tabi böyle yazarak anlatmak mümkün değil )

Harun beyde bir zamanlar hornby ray kitabi vardı sor bakalım varsa sana göndersin.
İnternetten biraz araştırma yapsan ray planı bulursun  gibi geliyor.Bence kendi hayal gücünü kullan en çok  neden zevk alacağını sadece sen bilirsin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Nisan 19, 2010, 10:49:37 »
İyi çalışmalar
G. ÖZKAN

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Nisan 20, 2010, 22:07:03 »
kemal bey hazır dioramaların fiyatlarını bildiğim için bu yola başvurmak istedim. tren yatırmaktan kastınız nedir? bekleme alanı mı? zaten elimde 2 adet tren seti olduğu için bekletme derdim olmayacak şu aşamada. dediğiniz gibi trenlerin biri alttan biri üstten gitsin şenlikli bir plan olsun istiyorum ama yer problemim de var bir yandan. piko ray seçmemim sebebi ise başlangıç setimden çıkan rayları da kullanabilmek. onun dışında özel bir sebebim yok. yardımlarınız için teşekkürler.

gökhan bey iyi dilekleriniz için size de teşekkür ederim.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Nisan 21, 2010, 00:50:38 »
Atillacım , şu anda 2 trenin var ama 1 yıl sonra 8 trenin olabilir , acele yok , ama sen tren yatıracak yerini şimdiden yap.( evet bekleme alanı )
Piko ile başladıysan Pikoyla devam edebilirsin ,ben de 1 adet zornby ray plan kitabı var , biraz sabret ben onu scan edip dosya halinde sana göndereyim.
Fikir edindikten sonra aynısını Pikolarla yaparsın.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Nisan 21, 2010, 22:47:45 »
kemal bey ilginiz için teşekkürler.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #27 : Temmuz 16, 2010, 15:31:05 »
Evet yeni gelen roco geoline raylarla yeni kurgumu oluşturdum. kurgum artık biraz olsun garibanlıktan çıktı. şu anda iki trenimi aynı anda yürütebiliyorum. üç tane de bekleme hattı yaptım ama alan dar olduğu için biraz kısa kaldı bekleme hatları. neyse bu kadar çene yeter fotoları koyayım. becerebilirsem bir de video eklemeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Temmuz 16, 2010, 15:51:59 »
Bu da amatör videomuz
http://yfrog.com/jxdscn3953z

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Temmuz 19, 2010, 00:32:11 »
Atilla kardeşim , bu seferki şekil , başlangıç için yeterli olmuş,hiç bir şey yapamıyorsan bu şekle göre bir kavak kontra kestir , raylarını döşe ve işin bitince bir kapının arkasına kaldır.( bu boyutta bir kavak kontra 3-4 kilodan fazla gelmez )
Kolay gelsin diyorum......

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Temmuz 20, 2010, 22:17:59 »
elimde 195*105 6 mm lik kaplamasız mdf var ama çok ağır. bir de ölçüyü 220*110 olarak değiştirmeyi düşünüyorum. dediğiniz malzemeyi buralarda sordum marangozlara bulamazsın dediler. o yüzden ben de sunta kullanmayı düşünüyordum. değişik önerilere de açığım bu arada.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Temmuz 20, 2010, 23:14:06 »
Dostum, güzel olmuş.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Temmuz 21, 2010, 17:13:25 »
Merhaba,

Hayırlı olsun raylarınız :) Kemal beyin dedikleri çok doğru, sunta ve mdf ağır aynı zamanda suya daha duyarlı malzemeler. Mesela ileride boyamak isteyebilirsiniz. Kavak kontra hafif bir malzeme. Marangozlarda zor bulunuyor artık kimse kullanmıyormuş ama bu tür malzemeleri toptan satan yerlerde oluyor. Yanılmıyorsam ölçü olarak 210*170 satılıyor.

İbrahim Kaygın

dadaş

• Ziyaretçi
Ynt: Gariban Işi Seyyar Kurgu
« Yanıtla #33 : Temmuz 22, 2010, 09:43:33 »
Atilla bey selamlar.210X170 kavak kontra plakalar var.Ağaç malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz.İstanbulda tüm satıcılarda bulunan çok kullanılan bir malzeme.Çalışmanızda başarı ve kolaylıklar dilerim

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Temmuz 29, 2010, 14:27:55 »
arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler. malzeme olarak sunta kullanmaya karar verdim hem bulunabilirlik hem de hafiflik açısından. buralarda nem sorunu da yok. malzemeyi temin ettikten sonra üzerini hazır yüzey kaplamalarından biriyle kaplamayı düşünüyorum.