Gönderen Konu: Kurgumdaki Yapım Aşamalarımdan Kesitler (Tünel yapımı ve Zemin kaplama)  (Okunma sayısı 9661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eylem

• Eylem
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Eylemlerim devam edecektir....
    • GittiGidiyor Dükkan Satışlarım
En nihayetinde rayları planlama sabitleme ve test işleminin sonuna geldim.
Sırada Kurgumun bir köşesinde Tünel konumlandırma çalışmalarım ve zemini kaplama çalışmam var.
Elimden geldiğince resimleyerek, hem benden usta iyi bilen abilerimin tavsiyelerini almak hemde benim gibi arkadaşlar için bir fikir vermesi açısından faydalı olur umudum ile...
Saygılarımla.

Öncelikle kurgumda köşede yapacağım çift hat geçişli tünelin iskeletini oluşturdum. Elimde bulunan bazı pvc boru ve mdf parçalar ile.

Tünelin yan duvarlarını strafor parçaları ile kapatıp üzerlerine koyu kıvamdaki kartonpiyer alçısı ile kapladım. Çabuk donuyor ona göre.....

Tünelin içine Hazırladığım Tünel içi aydınlatma lambalarını görüyorsunuz .
Dik kalmaları için balon çubukları ile direk oluşturdum.Tüneli altta delip sprey yapıştırıcı ile lambaları monte ettim.

Rayların üzerini bir örtü ile kapladımki dökülecek olan alçılar raylara yapışıp sorun çıkarmasın diye..

Hazırlamış olduğum koyu kıvamlı alçıya Evde bulduğum eski bezleri parçalara ayırarak alçılı bez elde ettim ve düzgün bir şekilde tünelin çatısını kapladım.

Alçılı bez üzerinde düzeltmeleri bir fırça yardımı ile alçıyı zemine yayarak yaptım. Tüneli kurumaya bırakıp devam etmek için sonraki günleri bekliyorum.

Zemine çim kaplama çalışmalarına başladım bir yandan da Noch ilkbahar çim zemin halısını kullanıyorum. Kan izlerinden anlayacaksınız ki dikkat ön planda olmalı :) İki elimide kestim.

Peligon şeffaf tutkal ile yapıştırma işini yaptım. Düzdün yapışması için üzerine evde bulduğum çeşitli malzemeleri kullanarak bir ağırlık yarattım :)

Tünel ağızlarına geçişlerde takılan Trenler için  Tünellere ufak çaplı restorasyon yaptım.

Sonra da test ettim tabiiki bir kaç mm ile artık trenler rahatça Tünelden geçebilmekte.

Yavaş yavaş ilerliyorum bakalım takdir sizin .
Eylem Keskin

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
ne oldu hani dikdörtgen direkler . harun' a sordun ama sen de yuvarlak yapmışssın

Çevrimdışı Eylem

• Eylem
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Eylemlerim devam edecektir....
    • GittiGidiyor Dükkan Satışlarım
Onlar kolon direkleri içeride kalıcak ve görünmeyecek.
Harun dansçılar için direkleri yuvarlak yapıyor..
Eylem Keskin

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Eylem eline sağlık.
Çok güzel şeyler yapmışsın.
Merakla devamını bekliyoruz.
Sadece öneri, tünelin içine diklemesine koyduğun aydınlatmaları yan duvarlara veya üst yüzeye koyarsan
daha gerçekçi bir görüntü elde edebilirsin.
Birde tünelde tren takıldığında müdahale edebilmek için sabit yapmamaya özen göster.

Kolay gelsin

Gürdal

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Aman Eylem , ne koyarsan koy kurguna, denemeden sakın yapıştırma,bilhassa dönüşlerde çok dikkat çünkü vagonlar çok dışarı taşar raylardan ve koyduğun malzemelere değer.
Kolay gelsin iyi gidiyorsun....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Kemal dediğini gördünmü yaşadınmı nerde yaşadın ne zaman yaşadın rafdaki trenlerinde nasıl böyle bişey başına geldi ??????? Anlamak mümkün değil  ;D  ;D  ;D

Şaka bir yana haklı Eylem. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Eylem öncelikle ellerine sağlık. Kemal'in de yazdığı gibi parçaları yapıştırmadan önce çok çok iyi düşünmek lazım. Sonradan fikir değişimi (ki en mükemmeli yapsanız dahi mutlaka olacaktır) ve uygulaması  masraflı ve sıkıcı olabilir.

Yaptığın tünelin üstünü  resimdeki gibi en azından  arkaya koyduğun plakalara kadar, plakaların birleşme köşesi tepe noktası olacak şekilde yükseltmen fena olmayabilir.

Birde dağı resimdeki gibi zemine kadar uzatıp,koyduğun destek duvarını tünelin çıkışındaki kontraya koysaydın iyi olabilirdi. O kontraları ilerde maskelemek problem olabilir. Ancak zannedersem ray ile kontra arasındaki mesafe duvar için yeterli olmayacaktır.

Kolay gelsin.
Ferda
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2009, 11:34:18 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Benim 15 yıl önce yaptığım basit bir kurgum vardı 2 metreye 110 santim , aynı hatalardan zamanında ben de yapmıştım ama bir gece çok sevdiğim bir dostumun evinde ( isim vermicem , sonra Ferdi Vefa kardeşimden  bahsettiğim anlaşılır ) aynı hatadan gördüm.
Çok da önemli değil aslında , kardeşim 10 dakika yas tutup ah vah ettikten sonra 5 dakkada sorunu düzeltti.
Olur böyle vakalar , Türk polisi yakalar.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.