Gönderen Konu: Dereli tepeli ilk diaromam  (Okunma sayısı 8223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
Dereli tepeli ilk diaromam
« : Mart 03, 2009, 01:28:55 »
Amatör balık avcılığımdan dolayı doğa anayla iç içe bir çalışma.

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
Ynt: Dereli tepeli ilk diaromam
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2009, 01:38:04 »
 Soner bey tebrikler, şahane bir çalışma. Doğallığı bu derece yansıtabilmeniz nefis. Tekrar tebrikler.
                                                                                                                 cafer

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2009, 01:39:43 »
sevgili soner,
ellerine kolarına saglık.
ozellikle sondan ikinci resim de suyun sesini duyar gibi oldum.
bir de materyal ve yapım yontemlerini paylaşsaydın. ne guzel olurdu...

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2009, 01:54:52 »
devamı

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 03, 2009, 02:01:28 »
Teşekkür ederim , amacım dioramama baktığımda  doğa anayla kucaklaşıp dere  ve kuş seslerini hissedebilmekti, bu duyguyuda verebildiysen ne mutlu bana. Haldun abi dere malzemesi olarak cam verniği kullandım ,bir kaç boya denemesinden sonrada bu görüntü oluştu.Kullandığım diğer malzemeler
50*70 kontraplak
strafor,xps
alçı bezi
poliüretan köpük     
kartonpiyer ve saten alçı
akrilik boyalar
silikon
cam verniği
parke yapıştırıcısı
ahşap tutkalı
« Son Düzenleme: Mart 03, 2009, 02:21:00 Gönderen: snrbozok »

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mart 03, 2009, 02:19:19 »
Sağolun genellikle forumdan öğrendiklerim ve deneme yanılma yöntemleriyle bu çalışma ortaya çıktı.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Mart 03, 2009, 14:25:56 »
Güzel görüntüler yakalamışsınız, dediğiniz gibi güzel bir doğa görünümü oluşmuş, özellikle mağara ve ışıklandırması ilgimi çekti,

Amerika'da bazı eğlence parklarında(Theme Park) kapalı alandaki gösterilerde ortam havasına gösteriye/görüntüye uygun koku karıştırıyorlar, örneğin bir uçuş simülasyonunda ağaçlık bir bölge üzerinden geçerken, çamların kokusunu alabiliyorsunuz, kurgunuzu görünce aklıma geldi, atmosferi tamamlamak adına kokulandırabilirsiniz.

Kullandığınız malzemelerde ahşap tutkalı beraberinde parke yapıştırıcısını belirtmişsiniz, bunu hangi malzemeler için kullandınız ?

Su/Dere için cam verniği fikri de iyi olmuş, bu iş için hazır bir sürü ürün var ama herhalde cam verniği daha uygun bir çözüm olmuştur. Ayrıca yakaladığınız görünüm şeffaflık başka bir malzeme aratmıyor. Nasıl uyguladığınızı anlatabilirmisiniz ?

Gözüme takılan çam ağaçları oldu, yaprakları/dikenleri biraz daha esnetebilir, renk olarak tonlayabilirsiniz. Geçenlerde Hasan Ulutaş ağaç yapımı örnekleri paylaşmıştı, hepimize yararlı olacak konulardı.

Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #7 : Mart 03, 2009, 17:25:28 »
Soner bey harika bir çalışma olmuş ellerinize sağlık,paylaşım için teşekkürler.
Okan'ın da belirttiği gibi su,deniz,göl vs yapımı için bir çok model üreticilerinin hazır malzemelerinin yanında,kolaylıkla ve düşük maliyetle bulabileceğimiz malzemelerde var.Soner beyin kullandıkları gibi.Ancak burda göz önüne alınması gereken bir konu var.Bizlerin düşündüğü ve kullandığı bu ürünleri doğal olarak yurt dışındaki modelcilerde düşünüyorlar ,deniyorlar ve tecrübelerini paylaşıyorlar.Sonunda (benim takip ettiğim) modelcilerin çoğu uzun süre test edilmiş ve denemiş marka ürünleri tercih ediyorlar.Bunun en önde gelen sebebi bir çok ürünün zamanla renk değişimine uğraması,çatlaması ve oldukça fazla matlaşması.Tabi bu zaman dilimi bir seneden dört beş seneye kadar çıkıyor.Türkiye de kullanılan malzemeler konusunda zamanla değişime uğramış ürün kullananlar varsa ve bizlerle paylaşırlarsa hepimiz için faydalı olur diye düşünüyorum.
Saygılar
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı c.doğan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 03, 2009, 21:40:44 »
Harika tekkelimeyle.Başarılar dilerim

Esenkalın

Çevrimdışı ibrahim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 04, 2009, 08:43:50 »
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma.
Kullanılan malzeme ve sonuçları oldukça iyi görünüyor, Ferda beyin uyarıları da bence çok önemli. Ama yaptığınız bu uygulamayı uzun bir süre izledikten sonra, renk değişimi gibi deformasyonları belirtebilirseniz veya bu tür bir uygulamayı geçmişte yapan ve bu gün ne durumda olduğunu belirten arkadaşlarımız olursa çok faydalı olur gibi geliyor.

İbrahim Kaygın

Çevrimdışı Yahya Dai

• Yosh63
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #10 : Mart 05, 2009, 16:27:58 »
Ellerinize sağlık , harika görünüyor..

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mart 05, 2009, 21:03:36 »
Okan bey teşekkürler ,beyaz tutkalı kaya uygulamasında  akrilik boyayı emmemesi için astar olarak kullandım. Parke tutkalınıda  kuruyunca şeffaflaşmasından dolayı  balastlama sabitlemesinde kullandım.
Cam verniği iki karışımlı bir solisyon, fön makinasıyla biraz ısıttıktan sonra iyice karıştırıp biraz akrilik yeşil boyayla karıştırdıktan sonra uygulanacak bölüme yavaşça döküyorsunuz ,çamlara gelince hazır çamlarada sadece fıstık yeşili  ile  yeni çıkmış dal görüntüsü verebildim.Saygılar sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 05, 2009, 21:43:39 Gönderen: snrbozok »

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 05, 2009, 21:19:59 »
Herkese çok teşekkür ederim.Amacın en az maliyetle doğala en yakın  görüntüyü elde edebilmekti.Köprüleri ve avcı kulubesini ahşaptan yaparak hem doğallık hemde kurguya ruh vermekti, ilk çalışmam olmasına rağmen bunuda başardığıma inanıyorum.

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #13 : Mart 05, 2009, 22:30:16 »
Tek kelimeyle harika olmuş. Hele ki ilk demişsiniz, ilki böyle olursa ileride neler göreceğiz. Özellikle köprü çok hoş olmuş..
Bu arada sanırım vernik kullanarak çok hoş bir dere görünümü elde etmişsiniz, acaba küçük bir su pompası/motoru ile gerçekten akan bir yapmayı düşünür müsünüz ?

Bakalım amatör balıkçılık ileride bende de etkisini gösterecek mi :)

Selamlar.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2009, 07:24:11 »
Soner Kardeşim.Muhteşem bir başlangıç olmuş,sanıyorum hep böyle devam edecek.Seni kutluyorum.Su verniği kullandım diyorsun.Bununla "su bazlı" verniği mi kasdediyorsun? Markası nedir ve nereden temin edilebilir.Selamlar.

Çevrimdışı snrbozok

• Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mart 18, 2009, 20:34:35 »
Soner Kardeşim.Muhteşem bir başlangıç olmuş,sanıyorum hep böyle devam edecek.Seni kutluyorum.Su verniği kullandım diyorsun.Bununla "su bazlı" verniği mi kasdediyorsun? Markası nedir ve nereden temin edilebilir.Selamlar.

Naci bey teşekkürler, cam verniği  markası Cadence, 100 kat vernik diye geçiyor bauhause dan temin edebilirsiniz.

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #16 : Mart 18, 2009, 23:33:00 »
Soner Bey,

Ellerinize sağlık.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Selamlar.