Gönderen Konu: Tanıtım  (Okunma sayısı 12574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Tanıtım
« : Ocak 04, 2007, 14:28:53 »
Merhabalar
Ben Eskişehir’de Anadolu Üniversitesinde öğretim görevlisiyim.  Elimde Marklin’in III. Çağına giren bir seri var. HO tipi bu seri henüz ben dünyada yokken babam tarafından toplanmaya başlamış. Başlangıçta babam benim yaşımın küçüklüğü nedeniyle beni pek etrafında dolaştırmamış. Ancak bende trenler konusunda bir ışık olduğunu farkedince ( o zamanlar İzmir’deydik ve ben Bornova’ya giden trenlerin istasyondaki manevralarını seyretmeden çıkmazmışım!!!) bu tutumunu değiştirmiş.
Küçüklüğüm bu trenlerin her tarafını kurcalamakla geçti. Ancak babamı kaybettikten sonra yaklaşık 20 yıl kadar trenler ile ilgilenmedim. (Biraz anılar yüzünden ama daha çok doktora tezini bitirmeyi beklediğim için)
Artık rahatlıkla üzerinde durabileceğim bu malzemeyi kullanmaya başlamadan önce bilinçli bir kullanıcı olmak için internette arama yapmaya başladım. Siteyi bu sayede tanıdım. Gerçekten çok faydalı olacağını umduğum bir site.
Unutmadan bendekileri hemen sıralayayım.
Bir adet manevra lokosu (3031) bir yük (3047) ve bir de yolcu (3048) lokosu. Son olarak bir adet dizel (3072). 6 adet yolcu vagonu (4024, 4026 vd.) ve 12 adet yük vagonu (4514, 4604, 4607, 4610, 4621, 4626 vd.) ayrıca bir adet hemzemin geçit (7186) ve  trenlerin dağıtılması için kendi etrafında dönen bir disk (7192). Ayrıca bir miktar ışıklandırma düzeneği.
Ancak 20 yıla yakın bir süre boyunca hiç kullanılmadığı için bunları kutularından açtığım zaman nasıl çıkacağını merak ediyorum. Zaten çalıştırıp çalıştıramayacağımı da merak ediyorum. Eğer elinde eski modeller ile ilgili kullanma kılavuzu gibi şeyler olan varsa haber verirse çok sevinirim.
Alptekin Oransay

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: Tanıtım
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2007, 14:51:49 »
   Aramıza hoş geldiniz Alptekin bey burada tren hakında her türlü bilgi edinebilirsiniz saygılarımla.

mali....

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
Marklinimdeki bir sorun için tavsiye arıyorum
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2007, 15:37:12 »
Arkadaşlar
tren setimi yavaş yavaş açıyorum. açtıklarımı da hemen deniyorum. Ancak yaşadığı bazı sorunlar var. bunlar konusunda doğrudan bir başlık göremediğim için kendi tanıtım sayfama yazdım. Eğer birisi görür de fikir verirse çok sevinirim.
sorunum şu. setimi basit bir deneme için daire şeklinde kurdum. Raylara takılı kabloları transformatorun üzerindeki "B" ve "O" girişlerine bağladım. daha sonra bir adet küçük loko ile (3031) ile deneme yaptım. fakat sistem çalışmadı. kablolarda sorun yok. Transformatordan garip sesler geliyor hatta kimi zaman elektrik göndermiyor. Ancak çalıştığı zamanlarda raylarda elektrik var. (kontrol kalemiyle baktım) bu durumda sorun loko da mı, yoksa transformatorda mı? Nasıl anlarım?
ve en önemlisi marklinler konusunda Türkiye'de bildiğiniz bir servis var mı? :)

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2007, 15:54:56 »
İyi çalışmayan Marklin için yazdığım fikirleri (tabi ki görmeden net çözümü söylemek zor):

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=292.msg1999#msg1999

bölümünden okuyabilirsiniz.

Selamlar
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2007, 19:18:23 Gönderen: ktuzunalp »

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2007, 15:56:35 »
Alptekin bey 100 yıl gecsede o Marklindir...çalışır..

sadece tavsiyem raylar tozlanmış olabilir..onları hafif ıslak bezle ve camsille temizlemeniz..
birde marklinlerin altında kızak vardır 3cu ayak dedigimiz onun baglantıları tamammıdır kontrol etmeniz
saygılar a.usta
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2007, 16:00:04 Gönderen: abdusta »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2007, 15:59:42 »
Alpus selamlar,

Muhtemelen ne lokoda ne transformatörde sorun vardır. Ancak anlattıkların bir arıza tespiti için yeterli değil. İstanbul'a yolun düşerse (trafo ve lokoyu da kap gel) beni ara birlikte bakalım.

Arıza ile ilgili olarak: set en son ne zaman kullanıldı? son kullanıldığında çalışıyor muydu? son kullanıldığından beri saklama şartları ne idi (kuru/menli/rutubetli/sıcak)?

Set son kullanıldığında çalışıyor idi ise, ve o zamandan beri çok fazla rutubete maruz kalmadıysa muhtemelen bağlantılarda küçük bir hata yapıyorsundur.

Transformatörün ve rayların bağlantı noktalarını fotğraflayıp gönderebilirsen daha kesin konuşabiliriz.

Cem.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2007, 16:22:47 »

Bağlantı noktalarının resmini yukarıya koydum. Resimdeki genel manzaranın kusuruna bakmayın lütfen. Dediğim gibi henüz ilk denemeleri yapıyorum. Herşey tam çalışır hale gelince güzel bir diaroma yapacağım.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2007, 18:22:52 »
Alpus selam,

Önce; resimde görünen kırmızı kablo ile mavi kablonun yerlerini değiştir. Sonra kırmızı kablonun orta raya (rayların altını çevirdiğinde ortadaki siyah ince raya), mavi kablonun da toprağa (ray altında orta ray dışında herhangi bir yere) bağlandığından emin ol.

Sanırım bu problemi çözecektir. Rayların ve modellerin temiz ve sağlam gözüküyor.

Ayrıca dert etme hepimiz böyle masa üstlerinde başladık.

Cem.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 04, 2007, 18:50:14 »
İlgin için teşekkürler Cem

Garip biçimde iki kablonun giriş yeri de ortadaki demire bağlanıyor. Şimdi ray kutularına dalıp dediğin gibi bir ray arayacağım. Eğer sistemi çalıştırabilirsem. Lokonun ilk seferini (Müzik setinden televizyona kadar!) senin adınla yaptıracağım  :)

Alpus

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 04, 2007, 18:54:40 »
Alptekin Bey,

Aramıza hoşgeldiniz.
Emin ellerdesiniz.
Marklinci arkadaşlar eminim sorununuza çare bulacaklardır.

Sevgiler
Erkut

Teşekkürler Erkut Bey
Site gerçekten çok güzel. Dikkatimi çeken bir noktayı bu vesile ile vurgulamadan geçemeyeceğim. Sitede gerçekten çok seviyeli ve kaliteli bir gruba sahip. Daha önce çeşitli nedenlerle üye olduğum diğer sitelerden bence en büyük farkı bu. Ayrıca üyeler arasında aile gibi bir ilişki var. Bu açık ve net. Neredeyse elle tutulabilecek kadar önümüzde. İşte bütün bunlar beni "emin ellerde" hissetmemi sağlıyor.
Sevgilerle
Alpus

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 04, 2007, 20:27:09 »
Heyo :) :)

Ok, problem halloldu: kırmızı orta raya, mavi toprağa. başka ray bulmana da gerek yok, evde lehim varsa maviyi lehimle yeter.

ilk sefer için teşekkürler.

cem.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 04, 2007, 20:41:18 »
Cem bağlantı işini sayende çözdüm.
Ama tren tekleyerek gidiyor. Sanki gidip gitmekte kararsız gibi  :)
Korkarım benim tek sorunum bağlantılarda değil. Transformatorun kırmızı kablosunun takılı olduğu "B" girişinin bir temassızlık sorunu olduğunu düşünüyorum. Bunu anlamak için bir ara açıp içini kurcalayacağım.
Yardımların tekrar teşekkürler
Alpus

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2007, 20:54:00 »
Alptekin tekrar selam,

Transformatörün içini açmak pek kolay değildir - hatırlatayım dedim. Bence önce fişleri kontrol et (uçların arasını maket bıçağı ile aç ve yuvaya tam oturmasını sağla). Aslında şöyle yapsan daha iyi olur: bir 12 veya 16 Volt lamba bul ve transformatöre bağla. lamba da kesik kesik yanıyorsa problem transformatör çıkışında demektir.

lokolarda tutukluk olağan birşeydir; birkaç sebebi olabilir:

1) Uzun süre çalışmamak: yağlayıp temizlemek gerekir (nasıl yapılacağını bilmiyorsan söyle yazayım)

2) Kömür ve fırça bitmiştir: motor içinde olur bunlar, kontrol edilip gerekirse değiştirmek gerekir.

3) Pick-up shoe eskimiştir: önce temizleyip zımpara yapılır, problem hallolmazsa değiştirilir.

Benim transformatör de tutukluk yapıyor bazen ama hiç lokoların teklemesine neden olmuyor? belki başka birşeydir. Neyse sen bi dediklerime bak olmazsa mesajlaşırız. Unutma; lamba deneyini yapmadan transformatöre dokunmanı tavsiye etmem.

Cem.

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2007, 21:43:37 »
alptekin bey hoş geldiniz. benimde ilk lokom marklin ve çalıştırmak için sadece 1 günüm kaldı .bakalım ne olacak

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #14 : Ocak 04, 2007, 21:56:22 »
Alptekin bey, aramıza hoşgeldiniz.
İzmir Bornova tren istasyonunun faal olduğu dönemlere tanık olmuşunuz. Şimdi maalesef bu tarihi istasyon; yalnızlığıza itilmiş, rayları sökülmüş, hareketli günlerin birdaha gelemeyeceğinin mahsunluğuyla öyle kalakalmış bir durum sergiliyor.
Ben de bir İzmir'li olarak o istayonun önünden her geçişimde hüzünleniyorum.
Tren modelciliğinin güzel yanlarından biri de, trenlerle geçmişte yaşanan hatıraların modellerle tekrar hayata geçirilmesi. Rahmetli babanızla başlatılıp ta sizin devam ettirmeye çalıştığınız bu güzel hobide size iyi çalışmalar diler saygılar sunarım.

teoman

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 04, 2007, 22:19:30 »
Alptekin tekrar selamlar,

Bütün bu muhabbet arasında söylemeyi unuttum. Sendeki buharlı lokonun kutusu var sanırım. Aman dikkat et, kutulu 3048'ler yavaş yavaş kolleksiyoncu parçası olmaya başladı. Kutu resmi var mı, göndersen?

Bir de kutu üzerinde kenar köşe bir yerde bir kod olmalı bulabilirsen onu da yaz bakalım hangi yılda üretilmiş?

Cem.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ocak 04, 2007, 22:26:21 »
Cem dediklerini anladım.
Ancak trendeki tekleme sanki voltaj oynamasından kaynaklanıyor gibi. Ön lambalarda bu sırada gidip geliyor. Bu nedenle transformatörden olabileceğini düşündüm. Bahsettiklerini yapmaya çalışacağım. Senin de dediğin gibi bir sorun ile karşılaşırsam sana yazarım. Ama çözmeyi başarırsam buraya detaylı biçimde açıklamayı düşünüyorum. Belki ileride başkalarına kaynak oluşturur.
tekrar teşekkürler
Kutu ile ilgili olarak hemen söyleyeyim. konu başlığının ilk mesajında bende olduğunu söylediğim bütün loko ve vagonlar kutulu.
işte istediğin 3048'in resimleri

Resimde çok iyi çıkmadığı için kodu olduğu gibi yazıyorum. "69 348 OM 0666 ni"
Bu kodda ne söylenmek istenmiş? 

(Teoman Bey'e not: iyi dilekleriniz için teşekkürler. Bornova garını geçen sene yeniden görme şansım oldu ve otlarla kaplı halini görünce içimden birşeyler koptu. Çocukluğumda gelecekle ilgili mesleklerin arasında tren kondüktörlüğünün de yer almasında büyük rol oynayan (ama ne şans arkeolog oldum!) bu "kutsal alan" keşke korunabilseydi. Bu arada Alsancak garının da kapatıldığını duydum. Doğru mu?)

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2007, 22:47:05 Gönderen: Alpus »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2007, 23:17:09 »
Muhteşem!

kutlarım loko 1966 Haziran üretimi (benimki 1965 ama kutu yok ve seninki kadar iyi durumda değil) - onu ve kutuyu iyi saklamanı tavsiye ederim artık üretimi yok, ama yürütme demiyorum, yürüttükçe iyi durumda kalır bu namussuzlar :)

lokodaki probleme gelince: ışıkların gidip gelmesi ray voltajından olmayabilir, o yüzden lamba deneyini mutlaka yap derim.

deneyimlerini buraya aktarmak iyi fikir, böylece miras setlerle yeni başlayanlara faydalı bilgiler birikir hem de bir aceminin ağzından, ki burası önemli!

hadi kolay gelsin, aramıza hoş geldin!

Cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 05, 2007, 11:59:05 »
Özgür teşekkürler,

Tabi senin pratikliğin bizde yeni yeni oluşuyor: ikinci bir trafo benim aklıma gelmemişti. aklınla bin yaşa.

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #19 : Ocak 05, 2007, 16:09:06 »
Merhabalar Alptekin abi.Aramıza hoşgeldiniz.Yahu o lokomotif nedir yahu  :) Benim için dünyanın en değerli lokolarından biridir onlar.Çok iyi,yani muhteşem.Neyse aman nazar değmesin  :) Görüşmek üzere.
Saygılar...