Gönderen Konu: İzmir'de Tren Modelciliği  (Okunma sayısı 116023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
İzmir'de Tren Modelciliği
« : Aralık 30, 2006, 20:35:08 »
Saygıdeğer Trensever modelci arkadaşlar,
Bu gün, İzmir'de tren modelcilerinin biraraya gelmesi adına sevgili Jimmy Cem (iceman) ile bir araya geldik.
Bizim evde yapılan görüşmemizde; tren modelciliğiyle ilgili çok keyifli sohbetler oldu.
İzmir'de bulunan tüm tren modelcilerinin biraraya getirilmesi üzerine de yaptığımız görüşme neticesinde; İzmir'de bulunan arkadaşlarımızın da katılacağı daha geniş kapsamlı bir toplantı yapmamızın çok yararlı olacağı neticesine vardık. Sevgili Cem'in İzmir'de TCDD Bölge Müdürlüğü'nün desteğini alarak modelcilikle ilgili projelerin hayata geçirilmesinde, çalışma yapabileceğimiz bir ortamın oluşmasıyla ilgili  girişimleri olduğunu müjdelemek isterim. 
Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız  güzel sohbetli görüşmemizde, koleksiyonumdaki trenleri inceledik. BR 57 üzerinde ne gibi değişiklikler  yapabileceğimizi araştırdık. BR 52'nin temini ile ilgili çareler düşündük.
Sevgili Cem'in, çok sempatik tavırlarıyla aktardığı engin bilgilerinden yararlandım. Kendisine, bu güzel sohbeti oluşturduğundan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygılar

teoman

« Son Düzenleme: Aralık 31, 2006, 11:53:47 Gönderen: teoman »

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
Ynt: İzmir'de Tren Modelciliği
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2006, 21:51:04 »
Cem bir yer sağlayabilirse bizde ufaktan bir proje başlatabiliriz  ;D

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2006, 21:57:07 »
BR 57 yi bukadar erişilmez kılan nedir piyasada mı yok

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Aralık 31, 2006, 00:27:36 »
Evet...Roco üretiyordu sanırım başka üreticide görmedim.Ama bildiğim kadarıyla epey uzun bir zamandır sıfır üretimi yok.Kullanılmışı var ancak.Bizim 55000 liklerin aynısı.Roco olunca kıymeti daha da artıyor.Saat te İsviçre ne ise bu da o.Estağfurllah Teoman abi.Extra birşey yapmadım.Samimi arkadaşlara 24 saat kapım açık.O nu 55022 yapalım arkadan 56500 de hazırlarız.Onur ben bayramın 3. veya 4. günü İzmir den ayrılacağım.Olmazsa İzmire döndüğümde bir program ayarlamaya çalışırım.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2006, 00:30:17 »
Erkut bey, yolunuz İzmir'e düşerse mutlaka beklerim. Ziyaretime gelmeniz beni onurlandırır.

Sevgili Onur, seni de aramızda görmek isteriz. İzmir'deki arkadaşların artık biraraya gelme zamanı geldi de geçiyor bile bir gün okul dönüşü beklerim.Önümüzdeki günlerde toplanıp ortak projeler oluştururuz.

Ömer bey, BR 57 'Roco' ürtimi TCDD buharlısının bir örneği. Şu anda Roco bu modeli üretmiyor. Dolayısıyla piyasada bulunmuyor. Erişilmez diye birşey yok mutlaka benim gibi bu modeli almış çok sayıda tren modelcisi vardır. Kim nerede ne şekilde elinden çıkarır bilinmiyor.

Saygılar

teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2006, 12:17:18 »
Erkut bey, izmir'e bu kadar yakın olmanızdan çok memnun oldum.
Yaz aylarında İzmir'e gelmişken sizi Çeşme'yede beklerim. Koltuğunuz boş. İzmir-Çeşme hızlı tren projesini ele alır bu konuda bir çalışma başlatırız. İşin espirisi tabi.

saygılar

teoman

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2006, 12:48:33 »
Erkut bey, o zaman komşu çıktık burası da Boyalık Deniz I sitesi diğer adıyla Atilla Polat sitesi peki siz ne taraftasınız.

Sevgilerle

teoman

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 01, 2007, 13:16:29 »
Hepinize merhaba, forumunuza bugün üye oldum. Bende İzmir'de oturduğum için ilk yazımı bu konuya yazmayı uygun gördüm. İzmir'deki tren modelcileri arkadaşlarla tanışmak isterim.

Kendimi kısaca tanıtmak isterim: Elektronik Yük. Mühendisiyim, kendi iş yerimde elektronik devreler ve ürünler imalatı üzerine çalışıyorum İlk model tren setimi 1972 yılında babam Almanya'dan Marklin starter set olarak almıştı, hala orijinal kutusunda duruyor ve hala çalışıyor. Ben de bu sene 6 yaşına basan oğluma ilk Marklin starter setini aldım. Marklin M tipi Analog ve şimdi de C tipi dijital trenlerim var. 30 senedir ilk günkü gibi zevk ile trenlerimi kuruyor ve ailemle paylaşıyorum, yurtışındaki model fuarlarına gidecek kadar bu işi seviyorum.

Tren modelciliğinin yanısıra uzaktan kumandalı model uçak ve sanal havacılık ta hobilerim arasındadır. Uzun süreler İzmir Model Uçak ve Havacılık Klübünde görev aldım.

Görüşmek üzere, herkese saygılar...
Melih Uçar
Ýzmir

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 01, 2007, 17:23:52 »
Melih bey selamlar, hoş geldiniz.
İzmir'de trensever modelci arkadaşların atrması sevindirici bir durum. İzmir Model Uçak ve Havacilık Klubündeki bazı arkadaşları tanırım. Erol Malak' la çok iyi dostluğumuz vardır. Klimacı Şükrü, Ufuk, Ceyhan, Haluk, Nurettin Irmak(Aligalip) ve daha birkaç kişi bildiğim görüştüğüm arkadaşlar.
Ben de statik plastik model uçak çalışmaları yapıyorum. Bu yüzden model uçak çalışmalarına yakınım Ancak radyo kontrole girmedim.
Tren modelciliğini de elimden geldiğince yürütmeye çalışıyorum. İzmir'de tren modelcileri olarak çoğalıp biraraya gelebilirsek çok güzel olur. Mesleğiniz gereği de umarım bu sitedeki tüm üyelere  eletronik konusunda yardımınız çok dokunur. İzmir'den diğer arkadaşlarımızın da katılımıyla ortak projeler üretip tren modelciliğinde yararlı çalışmalar yapabiliriz. Şu anda irtibata geçtiğimiz arkadaşlar; Jimmy Cem, Ksk156 Onur. Ben ve sizi de sayarsak 4 kişi olduk. İzmir'de oturan diğer arkadaşlar da katılırlarsa güzel bir topluluk oluştururuz.
Bilgi birikimi ve TCDD' deki işi gereği grubun Koordinatörlüğünü sevgili Jimmy Cem'in yapması bence çok uygun olur.
Bana ulaşabileceğiniz tel:0-532-673 70 50 Ev:247 07 53

Görüşmek dileğiyle, selamlar ,sevgiler

teoman

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2007, 18:31:59 »
Teoman abi şu an trafiğim yoğun biliyorsun ama en geç İzmir e döndüğümde sana haber veririm.Melih beyde aramıza katılırsa çok seviniriz doğal olarak.Eğitim servisi veya bölge müdürü ile konuşurum daha sonra sizlerle paylaşırım.

Saygılar

Jimmy Cem

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2007, 10:46:52 »
Sevgili Jımmy Cem, iş yoğunluğundan dolayı sana kolaylıklar diliyorum.
Vereceğin güzel haberleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sevgiler, saygılar

teoman

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2007, 12:41:43 »
Teoman Bey merhabalar, hoş bulduk. İZMUK'tan tanıdığınız arkadaşlarımız benim de iyi görüştüğüm kişiler. Erol ve Nurettin ile aynı yönetim döneminde görev yaptım.

Bir sonraki toplantınıza katılmak ve sizlerle tanışmak isterim. İzmir'de sanırım 4 kişiden fazla model tren meraklısı vardır ama sanırım forumdan haberdar değiller.

Benim tel no: 0 532 245 87 75.

Görüşmek üzere iyi günler.
Melih Uçar
Ýzmir

mali87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 04, 2007, 15:07:59 »
   Tebrikler inşallah devamı gelir,İzmirden bol haberler bekliyoruz Teoman bey.İş yogunlıgum nedeniyle Antalyadaki arkadaşlarla beraber bir organizasyon yapabilirsek çok iyi olur diye düşünüyorum en kısa zamanda yapıcam saygılarımla.

mali....

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 04, 2007, 16:39:31 »
Arkadaşlar, Ankara ve İzmir'de yaşadığımız lokal sorununa rağmen birşeyler yapılabileceğini düşünüyorum (İstanbul bu sorunu aşmış görünüyor). Özellikle bahara (üniversitelerin bahar şenliklerinin yapıldığı zamanlarda) bir topyekün kampanya ile atılım yapabileceğimizi sanıyorum. Üniversiteler tatil olmadan, öğrencilerin dikkatini bu konuya çekmeliyiz. İstanbul rayına giriyor, ama Ankara ve İzmir "mahrumiyet" kentleri için bir ortak strateji belirleyelim, amaç bu internet aktivitelerinden habersiz tren modelcilerine ulaşmak olsun.

Bilirsiniz, genellikle kitap evlerinin çıkartıkları "Ankara Kültür Sanat Rehberi" gibi kültürel etkinlikleri tanıtıcı broşürler yayınlanıyor. Bu broşürlerde, yapılan tren etkinlikleri ve toplantılarını anlatan bölümler eklenebilir. Bu brpşürleri gençler hazırladığından sıcak bakabilirler.

Olmayacak birşey değil diye düşünürüm...       
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2007, 20:34:54 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Ocak 05, 2007, 09:43:54 »
Ben her zaman olduğu gibi 3-4 kulvarda birden koşuyorum.Şu an İstanbuldayım.Yarın bende gelirim.... ;)

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 05, 2007, 20:21:28 »
Arkadaşlar, Ankara ve İzmir'de yaşadığımız lokal sorununa rağmen birşeyler yapılabileceğini düşünüyorum (İstanbul bu sorunu aşmış görünüyor). Özellikle bahara (üniversitelerin bahar şenliklerinin yapıldığı zamanlarda) bir topyekün kampanya ile atılım yapabileceğimizi sanıyorum. Üniversiteler tatil olmadan, öğrencilerin dikkatini bu konuya çekmeliyiz. İstanbul rayına giriyor, ama Ankara ve İstanbul "mahrumiyet" kentleri için bir ortak strateji belirleyelim, amaç bu internet aktivitelerinden habersiz tren modelcilerine ulaşmak olsun.

Bilirsiniz, genellikle kitap evlerinin çıkartıkları "Ankara Kültür Sanat Rehberi" gibi kültürel etkinlikleri tanıtıcı broşürler yayınlanıyor. Bu broşürlerde, yapılan tren etkinlikleri ve toplantılarını anlatan bölümler eklenebilir. Bu brpşürleri gençler hazırladığından sıcak bakabilirler.

Olmayacak birşey değil diye düşünürüm...       

Kamil bey, bu önerileriniz son derece yapıcı, aynen katılıyorum.
İzmir'de Alsancak Gar' ın karşısında TCDD Müze'si ve bu müzenin alt katında Sanat galerisi' bulunmakta. Jimmy Cem İzmir'e döndüğünde burasıyla irtibata geçip bir ortam arayışına geçeceğiz.
Ayrıca ben, şu anda İzmir Özel Türk Koleji'nde resim öğretmenliği görevindeyim. Okulumuzda Fotoğrafçılık Klubü çalışmalarını da yürütüyorum.Liseli öğrencilerle bir aktivite hazırlığı içindeyiz. Aklıma İzmir'de bulunan tarihi tren istasyonlarını konu alan bir fotoğraf çalışması geldi.
1. yarıyıl tatili yaklaşıyor. Tatil de de çalışmak suretiyle böyle bir fotoğraf dizini yapmayı düşünüyorum.Daha sonra bu fotoğrafları okulumuz panolarında sergilemeyi düşünüyorum.
Yine, TCDD Sanat Galerisi'yle irtibata geçip, İl çapında, Üniversite,Lise ve İlköğretim öğrencilerini kapsayan trenlerle ilgili resim yarışması düzenlenmesini teklif etmeyi düşünüyorum.
Gençleri bu yolla, Tren sever, demiryollarına önem veren, gelecekte demiryollarının kalkınmasında önemli yerelerde bulunan, ülkesine hizmet etme anlayışıyla proje üreten kişiler yetiştirme duygu ve düşüncesiyle teşvik etmekte yarar görüyorum.
Bununla birlikte, bu gençler arasında; ailelerinde, yakın dost ve akrabalarında tren modelciliğine ilgisi olan veya tren modelcisi olan kişileri de keşfedebiliriz diye de düşünüyorum.
Nacizane, aklıma gelenler bunlar. Bakalım! bu yolda nereye kadar götürebileceğiz bu düşünceleri. Yaşayıp göreceğiz.

Saygılar

teoman

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 05, 2007, 20:39:54 »
Teoman bey,

Söyledikleriniz çok yapıcı öneriler ve umarım gerçekleşir.

Trenler grubunda İzmirli üniversite hocası Orhan Berent var, o da İzmir trenlerini büyük bir azimle sürekli fotoğraflıyor. Onunla sizin aranızda kontak kurulmasını sağlayabiliriz. Belki ilginç demiryolu alanları ile ilgili yararı olabilir.

http://web.deu.edu.tr/berent/tren/

« Son Düzenleme: Ocak 05, 2007, 20:41:36 Gönderen: ktuzunalp »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ocak 05, 2007, 22:34:00 »
Kamil bey ve Özgür bey, ilgilerinize ve güzel önerilerinize çok teşekkürler.
Özgür bey, foto çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri sizinle paylaşacağım.
Kamil bey, İzmir'de Orhan Berent beyle bağlantı kurulması konusunda bana ulaşacağım tel.no.larını belirtirseniz çok sevinirim.

Saygılar

teoman

« Son Düzenleme: Ocak 06, 2007, 01:31:39 Gönderen: teoman »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2007, 02:06:43 »
Saygıdeğer modelci arkadaşlar,
İzmir Basmane Gar binası yeni restore edildi. Gece ışıklandırılması çok güzel yapıldı. Bu güzel görünümü bir fırsat bulupta fotoğraflayım istedim. Ancak trafiğin çok yoğun olduğu bir meydan olduğu için gece yarısı fotoğraflamanın daha uygun olacağını düşündüm.
6 Ocak Cumartesi gecesi arkadaşlarla katıldığımız bir toplantı dönüşü saat 01.OO gibi bir zamanda, İzmir Basmane Gar'ın fotosunu çektim. Gece görünümlü bu istasyonun görüntüsünü sizlerle paylaşayım istedim.

Saygılar

teoman

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2007, 02:33:12 »
teoman bey, süper!

paylaştığınız için teşekkürler.

cem.