Gönderen Konu: rafta duracağına küçük de olsa diorama olsun... (gariban avuntusu)  (Okunma sayısı 14615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jedi

• Ziyaretçi
Selamlar,

sahip olduğum az sayıda lokomotif ve vagonun raflarda veya kutularında durmasındansa, küçük de olsa bir dioramada durmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Yer problemi birçok kişi gibi bende de  var. Başka bir yerde küçük bir yer kiralama, daha büyük bir eve çıkma gibi boyumu aşan konularda yeterince kafa patlattıktan sonra, "yahu bari küçük bişey olsun, üstünde iki tren dönsün, hiç değilse her an elimin altında olsun" düşüncesiyle bu dioramayı yapmaya başladım. Başlangıçta "yaaa, ev küçük tamam da, alanı maksimum kullanayım bari" diyerek 240x120 cm. başlayan iş, "yok yahu, bu büyük oldu galiba", "salonun yarısı iptal oldu", "üstünü nasıl örtücem?" gibi zaman zaman kafama dank eden sorunlar karşısında bugün 160x100 cm olarak sonuçlandı. neyse, "bunada şükür" deyip, her türlü acemilikle ve deneme-yanılma teknikleri kullanarak  bir miktar malzeme ziyankarlığından sonra ortaya bu şonuç çıktı...

Yapım aşamalarına gelince;
Öyle pek bir aşama falan geçirmedi aslında. genelde acemice ve spontane bir şekilde gelişti. yani, "yaw şurdan dönse nasıl olur?", "köprü yapsam mı acaba?(kısa bir denemeden sonra yapamayacağım anlaşılmıştır)", "şurada bir tepe olsun bari", "yok burada olmazmış ray geçiyo buradan", "eee? bu raylar birleşmedi, dur şunu biraz keseyim", "fazla kesmişim, çöp oldu bu artık" gibi durumlar... şimdi bunları yayınlayıp da kimsenin canını sıkmak, gelen önerilerle de zaten karışık olan kafamı daha da karıştırmak istemedim. şimdi biri çıkıp ta "yahu orayı öyle yap değil de, şöyle yapsaydın keşke" gibi doğru ve mantıklı bir öneri getirse bile "valla abicim acemiliğime geldi, inşallah bir dahaki sefere" deme şansım var :)... tabii bir de "daha tam olarak bitirmedim, bir kaç rötuş daha yapacağım" diyerek ipin ucunu da açık bırakmakta fayda var...

Neyse, sayın model trenci dostar,

siz siz olun, spontane veya kafadan diorama yapmayın... zaten yapmazsınız bilirim... planlı, programlı, düzenli ve tertipli hareket edin... bak sonra hem çok malzeme ziyan oluyor, hem de moral bozuluyor...

herkese neşeli günler diliyorum...

Jedi.

(şimdi bazılarımız diyecek ki: Ne oldu bu herife? herkesle tartışır, hırlaşırdı... foruma da bir katkısı olmaz dı... ne oldu da böyle oldu?...bişey olduğu yok...kavgamızı ettik, sinirimizi bozduk... biraz da işimize bakalım.)

mali87

• Ziyaretçi
    Sevgili Melih (Jedi) bana göre güzel bir diorama yapmışsın,dedigin gibi büyük veya küçük farkermez herkezin imkanları ölçüsünde birşeyler yapması çok güzel bir fikir sana tamamen katılıyorum.Fotoğraflardanda belli oluyor emeğine sağlık deyip darısı başımıza diyorum.Sevgi ve saygılarımla,hoşçakal.

mali...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Sevgili Melih,
Bence çok başarılı bir iş çıkartmışsın.Sade ve oldukça itina gösterdiğin belli oluyor.Dioramanda sırıtan hiç bir kısım yok.Çimleme ve gölde çok güzel olmuş.Ellerine sağlık.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Melih Kardeş.Hayırlı uğurlu olsun.Bütün model trencilerin hayali diaromadır.Nihayet sizde başlamışsınız vede çok çok güzel bir başlangıç olmuş.Bence herşey yerine oturmuş.İlk bakışda usta bir elin mahsulü olduğu anlaşılıyor.Bizlerin elimizde olmayan bir engelimiz var.YERSİZLİK.Bu sorunu inşallah ileride müştereken çözebiliriz.Ben inanıyorum ki,bizdeki imkanlarla bizler kadar iyi diaromalar çıkarabilen ülkeler yoktur.Ben üyelerimiz üstatların yaptıkları diaromalara bakıyorum son derece başarılı ve en önemlisi duygu yüklü buluyorum. Sizin bu başlangıcınızda da bunu hissettim.Ne mutlu size.Bir kez daha başarınızı kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
NACİ GÜRBÜZ 

ctekin

• Ziyaretçi
... 1 adet br 52, ... çöpe gitti

Ümit, bizim buralarda müsait çöpler var abi, buralara doğru atabilirsin :)

Cem.

Çevrimdışı chief

• Selami ERTUGRUL
  • Forum Üyesi
  • Yer: Afyonkarahisar
  • ihsaniyeistasyon.tr.gg
Melih Kardeş;
Tebrikler ve hayırlı uğurlu olsun. İçindeki tren sevgin hiç bitmesin.
Muhabbetle...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Bu arada yazmayı unutmuşum yeşillerin tonunu çok iyi seçmişsin.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
kötü olmuş...

daha çok woodland scenics malzeme kullanılmalıydı...
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2007, 23:32:45 Gönderen: Harun Yamanlar »

jedi

• Ziyaretçi
tüm mesaj yazanlara (bir kişi hariç) teşekkür ediyorum...

bu arada sayın model trenciler, woodland scenic malzemelerini alırken ve kullanırken dikkatli olunuz. prosese gittiğiniz zaman benim gibi gaza gelmeyiniz... "yok efendim şu çim çok güzel", yok efendim "bu su efekti çok iyi sonuç veriyor" gibi ticari tuzaklara düşmeyiniz... daha çok tabiattan faydalanma yoluna gidiniz... "bunu alınca yanında bir de şunu alman gerekiyor" gibi kandırmacalardan uzak durunuz...

jedi.

ctekin

• Ziyaretçi
tüm mesaj yazanlara (bir kişi hariç) teşekkür ediyorum...

alınmalı mıyım?

cem.

jedi

• Ziyaretçi
Ynt: rafta duracağına küçük de olsa diorama olsun... (gariban avuntusu)
« Yanıtla #10 : Ağustos 08, 2007, 00:18:14 »
mesajın tamamını bir kere daha oku istersen cem.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 08, 2007, 00:21:31 »
pardon, son günlerde fena gerildik de!

İyi geceler modelci,

Rüyanda hayalindeki diaromayı kur!

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 08, 2007, 00:54:52 »
şaka bir yana, şimdi yanlış anlaşılmasın da, woodland ürünleri iyiymiş harbiden... hepsi değil tabii de, bazıları gerçekten iyi sonuç veriyor. mesela çam ağaçları mükemmel fakat diğer ağaçları pek beğenmedim. çimlerin bazı tonları süper sonuç veriyor. mesela bir tanesi "mix" galiba. aynı gerçek gibi... tek renk çim veya malzeme kullanmaktansa iki tanesini karıştırmak daha iyi oluyor gibi... plastik ağaçların flexible olması da ayrı bir durum... şaşırtıcı. sanki içinde tel varmış gibi geldi. bir tanesini kestim, yokmuş:)

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #13 : Ağustos 08, 2007, 01:03:28 »
Melihcim,

Bak şimdi sen biliyorum aşağıdaki soldaki oda spreyi bitince ona doldurdun malzemeyi sıktın.

Ben sana dedim olmaz diye. Verecektin 12 YTL alacaktın boş spray kutusunu. İnce/kalın ayarı da var.

Ayrıca hani ucuza gelsin diyorsan oda spreyini şişeyle al ona doldur sık. O işe de yarıyor.

Tüh yazarken benden evvel iyi birşeyler de yazmış...

Bak bunlardan da çok güzel çalılık oluyor.

Evet şaka bir yana bence de güzel olmuş. Sadeliğin de ayrı bir gerçekçiliği oluyor.

Bir lokomotif gelecek tam bu diaromaya göre.
Ama surpriz olsun çekimlerini sende yaparız.
Çünkü acaip havası bir loko ve etrafı kalabalık olmazsa süper görünüyor.
Herkes bayılacak.

Selamlar,

Harun
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2007, 01:15:35 Gönderen: Harun Yamanlar »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 08, 2007, 06:17:29 »
Melih,

Ellerine sağlık. Harun'a sadelik konusunda katılıyorum.

Bu arada Harun, Woodland'ın ağaç yeşilleri ayrı satılıyor mu?

Cem.

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #15 : Ağustos 08, 2007, 12:21:03 »
Sahiden cok guzel olmus çımler golet felan . Gule gule oynayın ;D
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #16 : Ağustos 08, 2007, 13:04:29 »
sevgili Melih
gerçekten harika olmuş, belliki ufakta olsa uğraştırmış ancak sonuca degmiş. şimdi trenleri koyup keyif çatma zamanı sanırım :D

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #17 : Ağustos 08, 2007, 16:19:33 »
Melih,

Ellerine sağlık. Harun'a sadelik konusunda katılıyorum.

Bu arada Harun, Woodland'ın ağaç yeşilleri ayrı satılıyor mu?

Cem.

Cem selam,

Evet hem dal kısmı hem de çeşitli renklerde yeşillikler ayrı satılıyor.

Yalnız bu arada ilginç bir durum var. Sizin sitede Mete Tekyıldız rahmetli oldu gibi bir yazılar vardı.
5 dakka evvel beni aradı. Adamcağız yaşıyor! Haberiniz olsun

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #18 : Ağustos 08, 2007, 18:05:32 »
Melih cim sade olması gerçekten hoş bir kontrast a sahip olmasını sağlamış.Kolay gelsin...
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ağustos 09, 2007, 11:18:11 »

Bir lokomotif gelecek tam bu diaromaya göre.
Ama surpriz olsun çekimlerini sende yaparız.
Çünkü acaip havası bir loko ve etrafı kalabalık olmazsa süper görünüyor.
Herkes bayılacak.

Selamlar,

Harun

tabi, tabi, neden olmasın... makul bir ücret karşılığında olabilir tabi (1000$). bir de tabi fotoğrafı çekilen malzeme geri verilmiyor haliyle...