Gönderen Konu: Herkese Merhaba  (Okunma sayısı 4443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatihto

• Forum Üyesi
Herkese Merhaba
« : Ocak 31, 2014, 21:03:14 »
Herkese merhabalar,

32 yaşında, iki çocuk babası bir bilgi teknolojileri (banka) çalışanıyım,

Şimdiye kadar tümüyle ısınabileceğim, emek verip üzerinde vakit geçirebileceğim birçok hobiye başladım ancak hemen hepsini bıraktım, arkadaşlar arasında ayran gönüllü olarak tarif ediyorlar, ancak ben; bana uygun, ruhumu dinlendirecek hobiyi henüz bulamadığım şeklinde yorumluyorum. Bu durum bence en azından deniyor, araştırıyor ve inceliyor oluşumun hiç denemeyenlerden bir adım önde olduğum hissini uyandırıyor bende. Zira şimdiye kadar başladığım ya da başlamaya niyetlendiğim tüm alanlar konusunda iyi kötü fikir sahibi oluyor, bir yandan genel kültürümü arttırdığımı düşünüyorum.

Şimdiye kadar RC Model (on road car), fotoğrafçılık (Olympus e-520 dslr kullanıyorum), uçak maketçiliği gibi bir çok hobi üzerinde denemeler yaptım, aslında fotoğrafçılık hala amatör olarak devam ettiğim, yalnız kendime tam bir gün ayırabildiğim zamanlarda saatlerce yürüyüp huzur bulabildiğim bir dal olarak devam ediyor. En son bisiklet sporuna (hybrid bir şehir bisikleti kullanıyorum) merak sardım ve yazları hemen bütün haftasonlarımı geçirdiğim şile'de köyler arasındaki asfalt yollarda bisiklet sürmek fiziki olarak yorsa bile, ruhsal açıdan dinlendiriyor.

Son olarak aslında hep kafamın bir köşesinde duran, ancak incelemeye maddi açıdan yetip yetemeyeceğimden ve becerip beceremeyeceğimden emin olamadığım model tren konusuna merak sarmış durumdayım, henüz soru sormam için erken, zira doğru soruları sorabilmek için, önce yeterince okumalı, araştırmalıyım, bu haftasonu muhtemelen Kadıköy'deki şu anda adını hatırlayamadığım (muhtemelen Taner Sahnesinin karşısındaki sokaktan girince sağdaki sokak olmalı) bir mağazaya gidip, görüp, dokunup bende uyandırdığı hisleri özümsemem gerek..

Şu aşamada tanışma merasimi sırasında sorabileceğim tek sorum var, mutlaka bilenler vardır, Revell'in birçok yerde başlangıç için ideal olduğu belirtilen 3. seviye maket uçaklarına başladığımda, el işçiliğinin bu işin %90'ını kapsadığını düşünürsek, tren modelciliğinin ne kadarı el becerisi gerektirir. Zira 3. seviye Revell bir maket uçakta, 0,1-0,2 cm uzunluğunda N adet parça mevcut olabiliyor. Tüm parçaların doğru ve iz bırakmadan boyanması zamanla kazanılabilecek ya da doğuştan olan bir el yatkınlığı gerekitiriyor. Tren modelciliğinde de, tüm aldığımız dekorlar (ev, insan, ağaç, lamba vb.) el işçiliği gerektiren türden midir, yoksa bunların hazır olanlarını da temin edebilir miyiz? Yani ben bir gar objesini boyamaya devam ederken, halihazırda boyalı bir ürün de alabilir miyim? Tren modelciğinde yapılan dioramaların tümü el ile boyanmış ve üzerinde emek harcanmış figürler midir, yoksa sadece dizayn ve tasarım gibi bir çalışmayla hazır ürünler ile dioramalar da yapılabilir mi ?

Buraya kadar sabırla okuyan herkese teşekkür eder, sizlerle konuşacak, belkide görüşecek olmanın beni memnun edeceğini belirtmek isterim..

Sevgiler,
Fatih Topçu

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Herkese Merhaba
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2014, 21:27:35 »
klübümüze hoş geldin Fatih kardeşim.bu hobi aynı şoförlük gibi oynadıkça tecrübeleniyor,bozdukça yapmasını öğreniyorsun.bizlerde ilk olarak halının üstünde trenleri yürütmekle başladık şimdilerde bayağı güzel işler çıkartıyoruz.bazı kurgu yapan arkadaşlarımız varki Avrupalı halt etmiş yanında.her şeyin ilacı lafı varya.işte sana uygun kelime...zaman.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2014, 21:49:30 »
Fatih kardeşim , bu hobiyi yapmak için her şeyden biraz anlamak zorundasın , makinist olacaksın , elektrik - elektronik uzmanı , bilgisayarcı , olacaksın , maket yapacaksın , marangoz olacaksın , lehim yapmayı bileceksin , tamirci olacaksın , boyacı olacaksın , hayal gücün sınırsız olacak  vs vs vs ....

İşin en güzel tarafı şu , bilmediklerini öğreniyor , öğrenemediklerini ise dostlarına yaptırabiliyorsun ( bknz örnek: loxx-Bostancı konusu  ;D )

Yeniliklerin asla bitmediği bir hobidir , içinde her şeyin olabildiği bir küçük dünya yaratıyorsun.

Sadece tren sevgisi olduğu için yapanların yanında , yıllarca neredeyse bilimsel araştırma yapar gibi kendine uygun hobi arayıp sonunda  " hah tamam buymuş "  diyerek başlayan ve keyifle devam eden çok değerli üyelerimiz var.

Yukarıda yazdığın malzemelerin hem hazırları var hem de sen yapabilirsin , senin keyfine , zevkine ve sabrına  kalmış bir karar.

Hoş geldin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2014, 10:05:39 »
Fatih Bey,
Hoş Geldiniz.
G. ÖZKAN

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 02, 2014, 12:38:44 »
Hoş geldiniz
Forumu detaylı incelerseniz değişik yapım tekniklerinide bulabiliriz
Keyifli paylaşımlar

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 02, 2014, 17:36:49 »
Hoş Geldiniz fatih bey

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Şubat 02, 2014, 19:26:07 »
Fatih bey hoş geldiniz.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı kubilayelmas

• Forum Üyesi
    • https://www.facebook.com/fen.elektrik.elektronik
« Yanıtla #7 : Şubat 03, 2014, 08:57:44 »
fatıh bey hos geldınız aramıza saygılar