Gönderen Konu: tünel yapımı  (Okunma sayısı 17962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: tünel yapımı
« Yanıtla #20 : Ocak 13, 2007, 23:54:23 »
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Diorama yapımına başladığımda sizlerle her etabı paylaşacağım..

Sevgiler, selamlar

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Ocak 14, 2007, 00:14:21 »
Ömer Bey

Tünel yapım tekniklerinizi heyecan ve merakla bekliyorum..

Sevgiler

Burak

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 16, 2007, 10:56:00 »
Özgür bey, ev ortamında ateş yerine elektrik ocağı kullansak ve üzerinde şiş köfte çevirir gibi döndürsek yumuşatabilirmiyiz ? Tabi ki boruyu eriyip akacak kadar ısıtmamak gerekir, ocağın üzerine damlarsa çıkacak koku ile günlerce uğraşırız. 

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 16, 2007, 21:28:04 »
hazır alçılı bez varmı yoksa alçıya batırıpta kendimizmi bu işlemi yapıyoruz. birde bezin cinsi önemlimi amerikan bezi patiska gazlı bez ne bilim özel bir bezmi saygılar

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 16, 2007, 21:37:08 »
Alçılı bez hazır bulunmaz, çünkü kurumaktadır. Kuruduğu zaman ise şeklini almış olur, yeniden şekil verilemez, kırık kol alçıları gibi atmak gerekir. Bu nedenle sizin şekil vermeniz gerekli. 

Bezin emici olması tercih edilebilir. Olanaklarınız çerçevesinde emici bir kumaş da alınabilir. Hiç su çekmeyen bir bez alçı ile bütünlük sağlayamayacağı için ileride ayrılmalar olabilir. Birden fazla kat kumaş da çalışılabilir, kurgunuzdaki gereksinimlere göre şekillenecek deneyimler bunlar. Kumaş olarak gazlı bez de kullanılabilir. Gazlı bez çok gözenekli olduğundan alçı ile iyi bütünleşir. Kat kat çalışabilirsiniz ama bezin biraz da dayanıklı olması iyi olur. eski bir çarşaf da olabilir.

Burada bir püf noktasını sizinle paylaşayım: Derya bey alçı-bez karışımı içine zeytinyağı da eklediğini ve bunun kuruma sonrasında esneklik sağladığını belirtmişti.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2007, 09:38:54 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı burakb

• burakb
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Ocak 18, 2007, 00:34:13 »
Merhaba Özgür Bey

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.
Borulara eğim verme konusunda Kamil Bey'e katılıyorum bu bizim evde yapacağımız iş değil. İyisi mi biz başka yollar deneyelim.
Makas kollarını gizleme konusunda yanlış tabir kullanmışım amacım kamufle edip rahatsız edici görüntüyü en aza indirmek..

Saygılar

NEDİM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 18, 2007, 09:31:32 »
ustad kamıl bey,
alcılı bez bulunmadıgı konusunda goruslerınıze katılmıyorum. nıye dıyecek olur ısenız benım kayınbıraderım doktor.. tum tıbbı malzeme satan yerlerde mevcut.. kırılan kemıklerın alcıya alınmasında tum ortopedı cılerın kullandıgı bır sıstemdır. kırılan kol veya bacak alcıya alınır ıken hazır alcılı sık gozeneklı bezler (sargı bezıne benzer) suyun ıcırısıne daldırılır ve rulo seklınde olan bez dondurme yontemı ıle uygulanır ama bızım ısımızde ne derecede ıse yarar bılemem.. sanırımkı cok verımlı olmayabılır.. dag tepe veya tunel yapımında kullanan dostumuz varmı bılmem..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ocak 18, 2007, 10:43:21 »
alcılı bez...yapımı
eger ufak bir alanı yapacaksanız kaya gibi çatlamaması icin icine sargı bezi koymanız yeterli
eger bir tepe yamacı veya tuneli kaplayacaksanız buyuk bir kabta alcılı su hazırlamanız bu suyada
piyasada ucuza satılan sarı temizlik bezleri veya toz bezi bulamaç olarak emdirinceye kadara heriki
tarafınıda alcılayıp istenilen yere sekil verilererk serilmesi yeterlidir.
saygılarımızla
a.usta

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 18, 2007, 10:44:08 »
Nedim bey bilgi için teşekkürler, bizim toz alçı malzemede ise dediğiniz gibi, biz yapmalıyız.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ocak 18, 2007, 11:03:30 »
Merhaba Özgür Bey

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.
Borulara eğim verme konusunda Kamil Bey'e katılıyorum bu bizim evde yapacağımız iş değil. İyisi mi biz başka yollar deneyelim.
Makas kollarını gizleme konusunda yanlış tabir kullanmışım amacım kamufle edip rahatsız edici görüntüyü en aza indirmek..

Saygılar

boruları egmek zorunda degilsiniz 2 ayrı parca boruyu istenilen acıda yerlestirerek bosluk kalak orta ara ustune alcılı bez uygulamanız yeterlidir..herseyin pratik bir çözümü mutlaka vardır..saygılarımla a.usta

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ocak 19, 2007, 10:26:08 »
burak bey aşağıdaki yöntemide deniyebilirsiniz. önce yükseltileri stafor köpük ile yaparsınız yukarıda bahsetmiştim.daha sonra trenlerin geçeceği bölümleri keserek ürerini alçılı bez ile kaplayarak tünel tamamlanmış olur. saygılar.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
« Yanıtla #31 : Ocak 23, 2007, 23:17:10 »
Tünel için ayrıca,aspiratörlerin tırtırlı yumuşak borularıyla (fazla yük bindirmemek kaydıyla) haşır neşir olunabilir belkide..Kesip biçmeden sağa sola döndürülebilir aynı zamanda..
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ocak 25, 2007, 13:36:38 »
Çap uyarsa içi mat siyah karton kaplanarak kullanılabilir belki. Kesmek gerekirse dikkat ister.