Gönderen Konu: marklin ray problemi  (Okunma sayısı 6649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
marklin ray problemi
« : Mart 19, 2007, 22:25:32 »
diaromamı oluşturuken tabiki baz alanlarda raylara arası küçük boşluklar kalıyor.bu alanlara uydurabileceğim boyutta herhangi bir rayda yok bu mesafeleri doldurmak için trenin gidişininde aksama olmadan nasıl bir yöntemle birleştirme yapabilirim?marklin c tipi ray kullanmaktayım.herhangi bir metal olur mu?akımın devamlılığını nasıl sağlarım?
Teşekkürler

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
Ynt: marklin ray problemi
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2007, 23:49:51 »
Teşekkürler Ayhan Bey ne kastetmek istediğimi anlamışısınız fakat o dediğiniz rayları bulmak ve ulaşmak o kadar zor ki Ankara'da.Aralara metal eklentiler yapma düşüncesindeyim bir kaç yerde.akımın kesileceğini sanmıyorum çünkü çok kısa alanlar fakat lokoya ve vagonlara zarar verebilr mi korkusu içindeyim.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 22, 2007, 07:26:08 »
emre selamlar,

öncelikle ray arasına metal parçalar falan koymanı asla tavsiye etmem: sonu yok o işin.

elimde iki adet 4 yada 5 cm. uzunluğunda c ray var istersen (işini görecekse) gittigidiyor'dan veya buradan verebilirim sana (fiyat: ikisi 7 lira) - tabi kargo işi satrı yüzünden pahalı yapabilir :) yurtdışına giden tanıdığın varsa c tipi kısa ray çeşitleri mevcut. bir miktar aldırırsan pişman olmazsın. her zaman lazım oluyor bu kısa raylar.

sevgiler,

cem.

reis_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 22, 2007, 09:01:20 »
elimde 10 adet c tipi marklin ray var dostum. istersen sana gg üzerinden satabilirim. 12 cm her bir ray uzunlugu. düz değil raylar. açılı ray. tertemiz çizik bile yok.

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 22, 2007, 09:28:16 »
Cem bey aslında çok iyi olur o dediğiniz raylar ama dediğiniz gibi kargo rayı geçecek.ama aklımda belki size tekrar sorabilirim.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2007, 21:14:29 »
Emre sorunu gayet iyi anlıyorum,
Marklin de özellikle de C tipi raylar da bu sorunla ben de çok karşılaştım,M tiplerinde Ayhan Bey'in de dediği gibi çok kısa raylar var ama C tipinde böyle bir şey yok,yanlış hatırlamıyorsam 24077 en kısa olanı 7 cm civarında..Sorunu ray diziliminde bazı değişiklikler yaparak giderebilirsin,bazen eklentiler arasında minik boşluklar bırakıyorum biraz kıvrımlı gibi,çok ciddi bir sorun olmuyor,ancak bazen bazı vagonlar ordan geçerken raydan kurtulabiliyor,çok da ciddi bir sorun değil tabi..

sevgilerle
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2007, 21:59:36 »
herkese teşekkürler.ben gülcan beyin dediği gibi küçük boşluklar bıraktım şu an aslında pek sorun olmuyor.Ama Ayhan beyin önerisi de uygulanabilir.Deneyebilirim.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2007, 23:08:59 »
selam,

hiç problem değil. raylar bende. istediğin zaman söyle. hatta İzmir'e gelen çıkarsa yollarım :)

Görüşürüz,

Cem.

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 23, 2007, 07:54:32 »
Tamam.Belki ben  bir gün İstanbul'a geldiğimde sizden alırım.
Selamlar.  Emre...

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 23, 2007, 09:32:51 »
 Merhabalar,

Konuyu araya sıkıştırıyorum, kusuruma bakmayın. Marklin vagonların tekerlekleri için izole tekerlekler var mı ?, nereden bulabilirim.elimde 4 adet marklin vagon var, ama tekerlekleri izole olmadığı için, dcc raylarda kullanamıyorum.Bu nedenle dekor olarak kullanmak istemiyorum,Marklin vagonlar  çok güzeller çünkü  :'( :'( :'(. Elimdeki izole tekerleklerinde boyu Marklin vagonlara küçük geliyor. Bunun için bir çözüm var mı ? teşekkürler.

Serhat

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 23, 2007, 10:23:31 »
Serhat selamlar,

İzole teker Harun bey'de olmalı. Marklin vagonların için izole teker bulunur endişe etme :)

Cem.

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2007, 11:17:06 »
  Erkut Ağabeyim,

Ben kafaya koydum, elindeki izole tekerlekleri " MARKLİN VAGONLARA TAKACAÐIM ", marlin vagonların tekerleklerinin genişliği elindekilerle aynı , tek fark , tekerleğin yan göbekteki bölümüne uzatma yapılmış, elindeki tekerleklerin göbek boyunu biraz ilave kaynakla, Marklinin standart boyuna çıkarabilirim ( 2 mm uzasa yeter). Bugün akşam evde deneyeceğim. 

Serhat,

Not : Kafaya taktım  >:( >:( >:(, yapacağım, DCC raylarımın üstünde katar sırasında yerlerini alacaklar. Başka yolu yok  ;) ;D