Gönderen Konu: MARKLİN MANUEL MAKAS ELEKTRİKLİYE ÇEVİRİM???  (Okunma sayısı 3877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrem191

• EMRE
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
MARKLİN MANUEL MAKAS ELEKTRİKLİYE ÇEVİRİM???
« : Nisan 14, 2007, 15:20:05 »
merhabalar.marklin c tipi manuel makasları elektrikli hale getirebilir miyiz?Bir bilgisi ya da fikri olan var mı?
EMRE

uluozgur

• Ziyaretçi
Ynt: MARKLİN MANUEL MAKAS ELEKTRİKLİYE ÇEVİRİM???
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2007, 20:31:22 »
Emre bey,

Tüm C tipi makaslar çok basit bir aksesuar ilavesi ile elektrikliye çevrilebilmektedir. İlave edilecek aksesuar kodu 74490 olup makasın altına bir vida ile tutturulmaktadır. (13-15€)

Ayrıca bu elektrikli makası dijital olarak uzaktan kumanda etmek isterseniz ilave olarak 74460 dekoder aparatını da alıp takarsanız ve dekoderin bacaklarını raya bağlarsanız direk raydan sinyal alarak konum değiştiren elektrikli makasınız olabilir (Not: Bu yöntem çok pahalıdır, bir makas dekoderi 30-40€, daha ucuz çözümler var.)

Kolay gelsin.

Çevrimdışı yoachim

• Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2007, 08:49:01 »
ÖZGÜR BEYİN DE DEDİÐİ GİBİ 74444 İLE MÜMKÜN. ALTERNATİF OLARAK ÇOK DAHA UCUZA CONRAD ELEKTRONİK MAÐAZASINDAN UNİVERSAL WEİCHEN ANTRİEB YANİ BİR ÇOK MARKAYDA KULLANABİLECEÐİNİZ MAKAS MOTORU VAR. ORADA AYRICA ÇEŞİTLİ MARKA VE ÖZELLİKLERDE DECODER DE MEVCUT.
DECODER PEK YÜKSEK MALİYETLİ OLMADIÐINDAN, BURADA DA ALTERNATİFLERİN BULUNabileceğini düşünüyorum.
mesela ben almanyadan ilk ithalatım olan uzaktan kumandalı garaj kapı motorlarını getirttikten sonra kumanda alıcı ve vericiyi kopyalatmış, hatta yeni bir şema çizdirterek dah ucuz mliyetli bir model üzerine kendimize yetecek kadar üretim yaptırmıştım.
maerklinci

Çevrimdışı mehmet

• Mehmet Bayraktar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2007, 09:34:16 »
Arkadaşlar

Ortalıkta kablokların dolaşması sizi rahatsız etmiyorsa en ucuz yöntemlerden bir tanesi de
K83 kullanmak.
Bir K83 e 4 Makas bağlayabilirsiniz.

Bundan da ucuzu decoder i kendiniz yapmanız.

Sevgiler

Mehmet