Gönderen Konu: MARKLIN SEMAFOR  (Okunma sayısı 3535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abdusta

• Ziyaretçi
MARKLIN SEMAFOR
« : Ocak 08, 2007, 19:24:49 »
M Tipi raylarda kullanılan eski tip semafor elime gecti.dene yanılla çözdüğüm ve anladığım kadarıyla bu Blok tipi bir semafor..mavi ve sarı kablolar semafora hareket veriyor yani motoru çalıştırıyor..tahminim kırmızı kablolar ise blok hatta akımı kontrol ediyor ancak önde 1 arkada 2 soket girişi var bunun neyle ilgili olduğunu anlayamadım mevcut bir lambayımı çalıştırıyor?

saygılar a.usta

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: MARKLIN SEMAFOR
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2007, 21:29:24 »
abdusta selamlar,

foto çok iyi değil ama bu sinyal 1960'lar-1990'lar arası döneme ait; yani çok eski tip değil. mavi kabolar tahmin ettiğiniz gibi solenoide bağlı. kırmızı kablolar şöyle kullanılıyor: trenin duracağı yerdeki rayların +'sını (örneğin sinyale doğru gelen 3 rayı) iki uçtan kağıt ile izole ediyorsunuz. kırmızı kablonun birini izole olmamış raylardan elektrik almak için diğerini izole raylara elektrik vermek için kullanıyorsunuz.

sinyal geç ise kırmızı kablo izole olmayan taraftan aldığı akımı iletiyor, dur ise iletmiyor ve tren duruyor.

önde ve arkadaki soketler: çift olan taraf ön sinyale direkt çıkış (iki sinyale birden tek kontrolden kumanda etmek için) tek çıkış ise (sanırım) makasa bağlayıp blok kontrol oluşturmak için. makasa tek çıkış olmasının nedeni sadece sinyal kırmızıya döndüğünde makas yönünü değiştirmek, yeşilde ise makasa kontrol plate'den komut vermek. makas ile ilgili söylediklerim tamamen benim uydurmamdır, kullanım farklı olabilir, ancak uzun zaman düşündüm taşındım bence tek kullanım alanı bu.

saygılar,

cem.

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: MARKLIN SEMAFOR
« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2007, 13:55:49 »
    Merhaba diaromada bana göre olmasa olmazlarında biri semafor ve sinyalizasyonlar daha gerçekçi oluyor,fiatlarıda50ile105 euro arasıda değişiyor tabi yurt dışı fiatı.Ekte birkaç örnegin fotoğraflarını ekliyorum kaynak adresini ekleyecegim saygılarımla.

http://www.maerklinshop.de/index.php?sid=b3dd412831a6d3ec9ef51459ff75de09&cl=alist&pgNr=0&cnid=a6ea8471c120fe8cc35a2954c9b9c595

mali....