Gönderen Konu: Marklin iflas ediyor  (Okunma sayısı 11543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Y. Emre Özkan

• Y. Emre Özkan
  • Forum Üyesi
Marklin iflas ediyor
« : Şubat 10, 2009, 23:34:11 »
Avrupanın köklü model tren üreticilerinden Marklin de küresel ekonomiye boyun eğiyor gibi. Uzakdoğuda işçi çalıştırmanın maliyeti ile almanyada işçi çalıştırmanın (sosyal haklar da cabası) maliyetini düşünecek olursak bu bir tür zorunluluk gibi gözüküyor. Yorumlarınızı paylaşmanızı bekliyorum.

-------------------------------------------------------------------
Märklin iflas etti
06 February, 2009 07:00:00

Almanya’nın en eski firmalarından biri olan Märklin iflas başvurusunda bulundu. 1859 yılında Theodor Friedrich Wilhelm Märklin tarafından kurulan şirket dünyanın en tanınmış metal oyuncak üreticisiydi.
2000’li yılların başında ekonomik zorluğa giren Märklin, 2006 yılında tarihinin en büyük krizine girmişti. Fırsatı değerlendiren İngiliz “Kingsbridge Capital” yatırım grubu, şirket çalışanlarına çok ağır tasarruf programı dayatmıştı.
300 işçiyi işten çıkaran ve üretimin bir bölümünü Uzakdoğu’ya bir bölümünü ise Macaristan’ın Györ şehrine taşınmıştı. Bugün Märklin’de toplam 1100 işçi çalışıyor ve bunların 700’ü Almanya’nın Göppingen şehrinde bulunuyor.

150. yılda iflas!
Şirket çalışanları Märklin’in kuruluşunun 150. yılı vesilesiyle kutlama ve bir ikramiye beklerken Ocak ayı maaşlarını bile alamadılar. İşçiler “ne oluyor” demeye kalmadan 4 Şubat günü Märklin yönetimi iflasa başvurdu.
İflas başvurusunda Baden Württemberg Eyalet Bankası LBBW ve Kreissparkasse Göppingen’in Ocak ayı sonunda sona eren 50 milyonluk kredinin geri ödeme süresini uzatmadığı ve parayı derhal istediği bildirildi. (Göppingen/EVRENSEL)

Haberin Kaynağı: http://www.evrensel.de/index.php?news=871

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Ynt: Marklin iflas ediyor
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2010, 12:08:55 »
Biraz evvel TV den dinlediğim kadarıyla 2010 yılının ilk yarısında  43 Milyon Avro luk ciro yapmış. Bugün (21 Aralık 2010) Marklin'in geleceği için ticari mahkeme bir karar verecekmiş.  Beklenti olumlu yönde ve alacaklılar planı onaylayacaklarmış. Yani Marklin devam :)

http://www.n-tv.de/mediathek/videos/wirtschaft/Maerklin-kommt-ins-Rollen-article2198881.html
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2010, 12:12:21 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı Lutfi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2010, 19:23:04 »
Bana göre, MARKLIN'i kurtaran tamamiyle TRIX ürün gamı olmuştur.
Akşama babacığıııııııım, Unutma Roco Getir! Trix de olur.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2010, 20:16:27 »
Marklin, Gilette gibi, neredeyse markasının ürün cinsi gibi algılandığı bir firma.

Batıp da kapatılması, ortadan kalkması gibi bir duruma kimse izin vermez.

Ama benim bildiğim ve önemli olan model tren pazarı onlarca senelerdir her marka/firma için kan kaybediyor. Ekonominin çarkları küçülen pazarda markaları birleşmeye, birinin diğerini satın almasına zorluyor. Pazarın oyuncuları 20-30 dan 2-3 e düştü. Toplam üretimin (rakip firmalar dahil) %90 ı neredeyse tek bir firmanın çatısı altında ve Çin'de yapılır hale geldi.

Fiyatlar Çin'e geçtikten sonra düşmedi, hatta arttı, Çin bu imalatlarda uzmanlaşmaya başladı ve aslında kalite de her sene artıyor. Bu iyi birşey gibi görünüyor. Ama çok yakın bir gelecekte fiyatlar da tekrar artmaya başlayacak. Geçen ay katıldığım bir toplantıda Çindeki fabrikalarda işçilik dahil bir çok kalemde geçen sene %20 ye yakın maliyet artışı olduğunu söylediler. Bence beklenen de buydu. Çin sonsuza kadar düşük maliyetli imalat cenneti olarak herhalde kalmayacaktı. Hornby grubu bu sene %5 lik bir fiyat artışı olacağını söylüyor. Bachmann henüz açıklamadı ama onlarda da olacağını tahmin ediyorum.

Sonuç olarak rekabet için Çin e giden firmalar, neredeyse önceleri köle gibi çalışan Çinlilerin eline düşmüş olacaklar. Belli bir zaman için kendilerini kurtardılar ve belki büyüdüler ama zaman içinde bu durumun geri tepeceği de kaçınılmaz herhalde. İlyas hoca daha iyi yorumlar muhakkak ama herhalde globalleşme ve kapitalist ekonomi böyle bir sonuç doğuruyor. Şimdilik hala Çin ve benzeri ülkeler üretim için iyi bir seçenek gibi görünüyor. Ama 15-20 sonra bu iş tersine de dönebilir. Borusunu istediği gibi öttürebilecek olan Çin'den kaçabilir firmalar. Bunca fabrikanın taşınması ile Avrupa'da artan işsizlik belki Avrupa da imalatı tekrar yapılabilir hale getirir.

Çin'in kapitalist ekonomiye dahil olması bence imalat maliyetlerinde düşen bir sinüs eğrisi yarattı. Ama eğri indiği gibi elbet bir zaman çıkacak da herhalde.

İlyas hocam bu yorumla sizin dersten çakar mıyım acaba?

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2010, 22:57:06 »
Marklin gibi bir firmanın iflasına kimse izin vermez doğru , ama belki birkaç sene sonra , şimdilik daha iyi durumda olan modelci gruplardan biri tarafından da satın alınabilir , bekleyip göreceğiz .

Ben de esas olarak Trix'in , firmayı rahatlattığını düşünüyorum , DC pazarı AC ye göre çok büyük ,Trix kaliteli ürünleri ile iyi satış yapıyor olmalı.

Çin konusunda yazdıkların çok ilginç , benim de dikkatimi çekti , Çin'e giden firmaların malları ucuzlamak bir yana daha pahalı oldu , kalitenin gittikçe arttığı da doğru , Bachmann China marka lokolar Rocodan vs den çok daha pahalıya satılıyor.( ve bayağı çok satılıyor )

Çin de üretim yapan dev bir fabrika var , ( adını Harun biliyor ) birçok marka kalıplarını filan oraya verip üretim yaptırıyor ,bu konuda gerçekten ileride bir şeyler tekrar ciddi şekilde değişecek gibi görünüyor.
Bunu da bekleyip görelim bakalım.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2010, 23:35:59 »
Selam,

Doğrudur böyle bir tarihi olan firmayı yok etmek çok enayilik olur zaten. Ama görünen o ki eski aile artık bir daha yönetimde olamayacak. Aslında Nurnberg'de son durumu bu sektörün en tepesindeki adamlardan biri var onunla görüştüğümde detaylı öğrenirim.

Bahsettiğin firma Kader. Şu anda Nurnberg'deki tüm trencilerin olduğu salondaki markaların %90 ını yapan fabrikaların en tepesindeki firma. Bu sektörde bir sene geçmiyor ki bir firma diğerini almasın veya başka bir yapılanmaya, ortaklığa girmesin.

Aslına bakarsanız şu anda hala can çekişen ama makyajlarını bozmamak zorunda olan Marklin dışında başka firmalar da var. Durdukları anda silinme tehlikesi var ki bu onların satılabilirliklerini de ortadan kaldıracağı için durumları iyi imiş gibi yürümek zorundalar. Önümüzdeki birkaç sene gene çok surpriz gelişmeler olacak.

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Marklin Iflas Ediyor
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2010, 20:23:59 »
Harun Bey dediklerinize birçok noktada katılıyorum ve ifade ettiğiniz sonucun 15-20 seneye kalacağını tahmin etmiyorum, daha kısa sürecek gibi duruyor. Zira, globalleşme denilen süreç, onu imkansız kılacak dinamikleri de içinde taşıyor. Teknolojik gelişme, bir yandan üretime katılacak insan sayısını azaltırken, yani daha az insanla çok büyük üretimleri mümkün hale getirirken bu sürece katılamayanlara nasıl gelir sağlanacağı sorusunun teorik bir cevabı yok. Hiçbir iş yapmayan bu kişilerin yaşamasını sağlamak ve onlara karşılıksız mal ve hizmet vermek sistemin mantığına aykırı. Ayrıca, mesela Çin örneğinde gördüğümüz gibi, düşük ücrete razı insanların üretime katılması tüm dünyadaki gelir düzeylerini düşürüyor. Önümüzdeki dönemde çok zenginlerle çok fakirlerin yan yana yaşadığını göreceğiz ve bunun yarattığı sorunlara bir çare bulamayacağız veya bu sorunu ortadan kaldırmak için üretim gücü olan fakirleri zenginleştirecekler. Bu da Çin gibi ülkelerde ancak ücret artışları ile mümkün olabilecek. Bundan çok daha önemli bir sorun gözden kaçıyor. Çok uluslu şirketlerin üretim sürecine egemen olacağı, küçük işletmelerin rekabete dayanamayıp piyasayı terk edecekleri doğru ama üretim sürecine egemen olan gücün çok uluslu şirketler olacağı şüpheli. Bu şirketler bile onu kontrol edecek başka bir süper gücün kontrolüne girecek. Geçmişte para üretimle yakından ilgiliyken ve üretimi temsil ederken günümüzde bağımsız bir aktöre dönüştü. Parayı kazananla kullanan farklılaştı. Bugün Çin, Japonya, Ortadoğu’nun petrol üreten ülkelerinin tasarruflarını finans piyasalarını kontrol edenler kullanıyor. Bugün yaşanan finansal kriz süreci aslında bunun yön değiştirip paranın sahipleri tarafından kullanılmasını gündeme getirdi. Yani bugün yaşanan krize kadar finans piyasalarının üreticilere şunu söylediğini kabul edebiliriz: ‘Ya parayı bize vereceksin ya da yok olacaksın’. Ancak bundan sonra süreç farklılaşıyor, üretenler parayı da kullanma isteği içerisinde olacaklar ve başlangıçta sözünü ettiğimiz gelişme sonraki döneme damgasını vuracak: Üreten ama fakir olanların zenginleşmesi.

Bu da sizin Sinüs eğrisi dediğiniz, bizim konjonktür dediğimiz dalgalanmaları gündeme getiriyor doğal olarak. Burada kastettiğim sadece ekonomik dalgalanmalar değil, bizim politik konjonktür dalgalanmaları (political business cycles) olarak adlandırdığımız süreçler de buna dahil. 

Biraz sıkıcı bir cevap oldu ama, akademik jargonu kullanınca böyle oluyor. Sonuç olarak Marklin el değiştirir ama kapanmaz...:D

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Marklin Iflas Ediyor
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2010, 23:34:23 »
Okan Bey, konudan uzaklaşmamak adına kısa keseceğim, Bernanke ve Madoff Beyefendilerin literatüre geçen bu tarihi sözlerini iyi yakalamışsınız...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2010, 01:05:04 »
Bir ekonomi profesörü ve bir bankacı , zor anladık ama tam anladık , ikinize de teşekkürler.

Aslında tek çözüm bu gereksiz tüketim ekonomisi yerine herkesin iyi kötü karnının doyduğu ve orta karar yaşayabildiği bir düzen , yani , sosyalizm veya kömünizm ama , dünyanın bunu anladığı gün sanırım medeniyetin son günleri olacak.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2010, 01:50:51 »
Alıntı
Aslında tek çözüm bu gereksiz tüketim ekonomisi yerine herkesin iyi kötü karnının doyduğu ve orta karar yaşayabildiği bir düzen , yani , sosyalizm veya kömünizm ama , dünyanın bunu anladığı gün sanırım medeniyetin son günleri olacak.

adamın 825 lokosu var ne diyor... şu medeniyetin son günleri gelmeden dağıtsana birer tane :)

Çevrimdışı Eylem

• Eylem
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Eylemlerim devam edecektir....
    • GittiGidiyor Dükkan Satışlarım
« Yanıtla #10 : Ocak 05, 2011, 19:55:04 »
Kemal Abi hiç üstüne alınmamış ;)
Bekleriz elbette Noel Baba Kemal Abiyi...
Eylem Keskin

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2011, 13:02:22 »
Eylemcim , haklısın , üstüme alınmadım çünkü hem loko rakamları çift tarife yazılıyor , hem de bu yılbaşı gerçek Noel baba bana sadece 2 loko getirdi  ;D nasıl dağıtayım 2 lokoyu bu kadar üyeye söyler misin ?
Öptüm by......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2011, 23:41:30 »
Pluta şirketinin Marklin'in son durumu hakkında Ernst Young değerlendirmesini de içeren basın duyurusu.

Haberler olumlu, sevindirici...

http://www.euromodeltrains.com/mob.pdf