Gönderen Konu: Marklin Web Sitesi...  (Okunma sayısı 9148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mali87

• Ziyaretçi
Marklin Web Sitesi...
« : Aralık 21, 2006, 11:50:27 »
   Arkadaşlar altta Marklin web adresini bildiriyorum,sitede onlineshop var oradan ürünler ve fiatları hakında bilgi görebilirsiniz.

www.marklin.de

mali.....

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Marklin Web Sitesi...
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2007, 14:58:10 »
Merhaba
Bahsettiğiniz siteyi ayrıntılı olarak dolaştım. Bir şeyi merak ettiğim için sormak istiyorum.
Burada eski modeller ile ilgili ayrıntılı bilgiler var. Ancak ben elimdeki "3047" ve "3048" gibi bazı modelleri bulamadım. Hatta model numaraları arasında dört haneli olanlar yok denecek kadar az.
Acaba bu sitede modellerin numara sistemlerinde bir değişiklik olup olmadığı konusunda bilginiz var mı?

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2007, 15:46:28 »
selamlar,

haklısınız durum biraz karmaşık.

dört rakamlı ve/vaye üretimde olmayan modelleri "ürünler" kısmında bulamazsınız. onları yedek parça bölümünde aramalısınız.

ok, sitede "service" bölümüne girin. orada "produkt service"yi tıklayın. sonra "Marklin HO" ve tekrar "Marklin Spur HO" yu tıklayın. Karşınıza yedek parçası olan tüm ürünlerin listesi gelecek. Listeden istediğiniz modeli bulabilirsiniz. Ancak 3048 ve yedekleri üretimden tamamen kalktığı için yedek parça listesinde de yok (3047 var).

Bende de bir 3048 var ve duruma acaip içerliyorum :)

Ayrıca fiyatlar için "produkte" kısmına girin. sol tarafta "liefertermine/preise" yi tıklayın. açılan sayfada "Download UVP-Preisliste 2006" yi seçin. Tüm yedek parça ve ürünlerin fiyat listesi çıkacak karşınıza.

cem.
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2007, 16:58:01 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 03, 2007, 18:44:57 »
Teşekkürler
Evet orda dediğiniz gibi buldum. Yalnız ilginç bir şey var. Sizin bahsettiğiniz yerde dört haneli model numaralarının yanındaki sütunda bir sıra numara var. Sözgelimi 3047 nin yanında BR 44 DB yazıyor. Bu numarayı "Produkt datenbank"ta ilgili arama kısmına girdiğiniz zaman 3047 numaralı loko, başka bir kod numarasıyla "34484" çıkıyor.
Bu durumun sağlamasını yapmak için bendeki "3031" kod numaralı lokoyu aynı yerde aradım. Bulduğum zaman yanında gördüğüm "BR 81 DB" kodunu tekrar "Produkt datenbank"ta aradığım zaman sözkonusu loko 30321 ve 30322 kodlarıyla çıktı. Her iki resimdeki aynı tren gibi gözüküyor.
İlginç bir durum.
Almancam yeterli olmadığı için bu konuyu henüz yeterli olarak araştıramadım.
Ancak her şeye rağmen marklin'in eski modelleri konusunda Marklin'in kendi web sitesi dışında başka bir link bilen varsa; haber verirse çok sevinirim.
Amacım bu trenlerin orjinal gerçek modellerini ve bunların hangi yıllarda çalıştırıldığı ve kimin tasarladığı gibi bilgileri öğrenmek.
Şimdiden teşekkürler

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 03, 2007, 20:29:11 »
ok, durum şudur:

öncelikle BR 01 vs. gibi kodlar o lokomotifin demiryolları terminolojisindeki tipidir (BR = Baureihe). ingilizce'si class'dır. yani 3048'lerimiz BR 01 tipi lokolardır (yani demiryollarında onlara BR 01 veya Class 01 denir).

Tip kodlarının yanındaki harfler (DB, DRG, SJ, gibi) hangi ülke/hangi demiryolu olduğunu (renkleri ve diğer özellikleri ile) gösterir:

DB - Deutsches Bundesbahn
DRG - Deutsches Reichsbahn
SJ - Sveriges Jernbahne

gibi.

Türk lokoları olsa idi, TCDD yazacaktı yani.

BR 84 yazdığınızda karşınıza birkaç ürün çıkmasının sebebi aynı tip lokonun değişik versiyonları (örnegin bir Delta, bir Digital, bir özel seri gibi) olmasıdır.

bu bilgilerle istediğiniz şeyleri (hangi ülke, tasarım detayları) bulma şansınız var.

ayrıca Marklin sitesinde ve kataloglarında modellerin gerçeklerinin hangi yıllarda kullanıldığı dönemler (1, 2, 3, 4, 5) olarak belirtilir. Marklin sitesinde "produkte" sayfasında altta "epochen" kısmına bakın.

cem.
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2007, 21:50:56 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2007, 00:32:14 »
Teşekkürler ctekin
Gerçi bu soruyu sormakla istemeden başlığın dışına çıkmış oldum ama verdiğin bilgiler benim için çok faydalı olacak.
  :)

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2007, 02:13:56 »
selam,

hiç problem değil. başlık dışına çıkmak hep oluyor :)

cem.

Çevrimdışı Alpus

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 04, 2007, 15:10:14 »
Arama yaparken Marklin ana sayfasının bir de
www.marklin.com
şeklinde versiyonu olduğunu gördüm. İngilizce olan bu site, Almancası olmayanar için daha kullanışlı sayılabilir.
Birde www.marklintr.com adlı Türkçe bir site daha var. Henüz çok aktif değil. Bazı kısımları zor açılıyor.

emredidar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2007, 10:27:44 »
Arkadaşlar... http://www.marklin.com/ adresinde girin. Bir resim çıkacak. Altında Ülke isimleri olacak. Maalesef içinde Türkiye yok. "USA" yazısına tıklayın, Amerikalılar için olan linktir. İngilizce yazılar bulabilirsiniz...

Çevrimdışı Mehmet Ugursoy

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Izmit/Kocaeli
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2007, 07:07:50 »
Marklin Shop Ingilizce icin

http://getir.net/ohm

linkini kullanabilirsiniz.