Gönderen Konu: Marklin lokoda DCC kullanılır mı?  (Okunma sayısı 6400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Marklin lokoda DCC kullanılır mı?
« : Ağustos 07, 2007, 06:36:17 »
Selamlar,

Aslında bunun cevabını birkaç gün önce tartışmıştık: kullanılır.

Hatta daha da ötesine geçip şunu da söyleyebiliriz; DCC decoderlerin fiyat avantajından yararlanmak isteyenler ESU ECoS kumanda kullanarak Marklin/Motorola (yani orijinal Marklin) ve DCC lokolarını aynı anda aynı kurguda bile dolaştırabilirler. Çünkü ECoS'ta loko tanıtılırken kullandığı protokol de tanıyılıyor yani tüm sistemlere kumanda edilebiliyor.

Not: bunun tersi de geçerli, Hornby veya DC herhangi bir lokoya Marklin/Motorola decoder takıp 2 rayda Marklin kumanda ile yürütebilirsiniz. Digitalde önemli olan lokodaki decoderin kumandanın gönderdiği komutları anlayabilmesi yani aynı dili konuşuyor olmalarıdır. Sistem tercihi sadece pratik nedenlerden farkeder.

Sevgili Harun, şu an elimde DC motorlu Marklin loko yok ancak gelecek ilk lokoda bunu memnuniyetle deneriz. Bakalım sonuç hepimizi mutlu edecek mi?

Görüşmek üzere,

Cem.

Çevrimdışı driver-x

• Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
Ynt: Marklin lokoda DCC kullanılır mı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2007, 08:53:26 »
Merhaba,
Bu konular benim için hala bir mıuamma olarak dururken,iki farkı sistemi dijital olarak aynı kurguda yeralabilyor olması hayli ilginç.
Dijital sistemleri kendimce problem görür iken,acaba tek çözüm dijitalmi...?

Selamlar
Sabri

THIS IRON HORSE READY TO GO!!!

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2007, 09:27:54 »
Sabri selam,

Tabi tek çözüm değil ama en akılcı çözüm. Mutlaka digital bir kurguyu incelemelisin.

Cem.

Çevrimdışı driver-x

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2007, 10:13:56 »
Cem Selam,

Tek çözüm olmamasına sevindim tabi,ama aklın yolu birdir. :D

Selamlar

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Ağustos 07, 2007, 10:49:30 »
Merhaba...

Sabri abi bu digital ne yaptı da seni bu kadar korkuttu ciddi ciddi merak etmeye başladım. ;) Tamam bende kendim için elektrik özürlüyüm falan derim.Kurması programlaması v.s. komplike orası muhakkak.Ama en makul çözüm olduğuda bir gerçek.Bak Mehmet Bayraktar abimize.Adam birde bilgisayar a bağlamış hiç uğraşmıyor.Geçiyor kurgunun karşısına açıyor birasını trenler turluyor.Kurması ne kadar komplike ise kullanımı da o derece kolay.Neden böyle işkence ediyorsun kendine anlamıyorum halen... ;D

Saygılar

Jimmy Cem

Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı driver-x

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 07, 2007, 13:54:13 »
Merhaba Jimmy Cem,

Aslında haklısın,dijital sistemler tren modelciliğini tamamen kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuş.Ancak bazen karmaşık olabiliyor ve benim asıl takıntım bu....yani herşey tamam derken biryerden birşeylerin patlak vermesi gibi.
Belki bir süre daha gelenekçi kalmakta fayda var.Diğer taraftan Cem'e vermiş olduğum yanıtta "aklın yolu birdir" demiştim yani dijital kaçınılmaz. :D
Aslınde en büyük sorun dijital kurgu zevkini alabileceğim yer sorunu...öylesi geniş bir mekanım olmadığı için belki yan çiziyorum.. ;D

Selamlar,sevgiler

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : Ağustos 07, 2007, 14:38:06 »
Abi iyi güzel söylüyorsun ama yer mevzusu senin-benim değil bir çok kişinin başbelası.Ama şu da var.Birden fazla loko çalıştıracaksan sonuç belli.digital!!!.Dahası.. ileride daha geniş imkanları sahip olabilme ihtimaline karşın hazır bulunsa ne zararı olur?Nereden ne patlak verecek ki?Boşwer eziyet etme bu kadar kendine.Yol yakınken geç digitale  ;)
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı driver-x

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 07, 2007, 16:54:34 »
Yol yakınken geç digitale  ;)
çok yaşa emi... :D

Aslında kağıt üzerinde bir planım var.Seyyar bir kurgu olacak diye tasarlıyorum.1600mmX950mm ölçülerinde.Çift hatlı ve 3makas düzeninide planlar araştırıyorum.Bir kaçtane buldum değerlendirme aşamasında.Tabi bu arada bir DCC loko peşindeyim diğer taraftan benim Fleischman lokoyuda DCC yapmam gerekecek.
Yani masraf...masraf...masraf..... ;D

Konyu dağııtm özür.
Selamlar
Sabri