Genel Konular > Gerçek Trenler

TCDD 57009

(1/3) > >>

Arda Tırmaş:
Merhaba, Uşak Alaşehir istasyonunda hurda durumda bulunan 57009 numaralı lokomotifin Antalya kepez belediyesi tarafından dokuma parkına getirildiğini duymuş olabilirsiniz, sonunda fırsat bulup görmeye gidebildim

Lokomotifi görünce devasa boyutundan etkilenmemek mümkün değil, yakından bakınca parçalarının eksik olduğu ve oldukça yıprandığı görülüyor, boyanıp getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim (basın açıklamasında saçmalamalarına rağmen )

57 bin modellerin tcdd dışında kullanılmadığını öğrenmiş oldum, 1933 yılında G8 ve G10 modelleri baz alınarak üretilmiş, bize has olması iyi birşey olsa da  model tren şirketleri modelini üretmemiş

Arda Tırmaş:
Bu sitede 57009' un 1995 yılına ait fotoğrafları var, çalışır durumdayken muhteşem görünüyormuş, ayrıca 70 li yıllardan itibaren kullanımda olan birçok lokomotif fotoğrafı da var, harika bir kaynak

https://www.transporttreasury.com/p919386774?fpciidx=69

Özcan:
Arda Bey,

Nefis bir ziyaret ve resimler olmuş. Tebrik ederim. Elinize sağlık.

Madem hazırda 57009 veya benzerini üreten bir model tren firması yok, o zaman bize araştırıp olası en yakın modelden dönüştürme işi düşer, diyorum.
Yanılıyor muyum?

Özcan

Arda Tırmaş:
Teşekkür ederim Özcan Bey, bir taraftan çok keyif aldım ama diğer taraftan bu şekilde görünce biraz keyfim kaçtı, daha 25 sene önce çalışır durumda bir lokomotifin bu hale gelmesi hem üzücü hem de düşündürücü

Belirttiğiniz gibi dönüşüm çalışması çok güzel olur, en yakın model br50 gibi görünüyor, kazan üstündeki domlar ve markiz altındaki küçük tekerler dışında çok benziyor

Arda Tırmaş:
BR 45 de uygun görünüyor, teker dizilişi aynı ama tender pek uymuyor, 5 akslı ve üst kısmı farklı

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git